Muzikál Pokrvní bratia

Tlačová správa, Bratislava, 2. Marec 2016

Muzikál Pokrvní bratia

MUZIKÁL
POKRVNÍ BRATIA

Tlačová správa 16.septembra 2015, Bratislava
Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 18. a 19. septembra 2015 premiéry kultového britského muzikálu Willyho Russella POKRVNÍ BRATIA. Je to jeden z najdlhšie hraných muzikálov v londýnskom West Ende, titul, ktorý žne úspechy po celom svete od Broadway až po Austráliu.
Muzikál Pokrvní bratia pritom nie je na javisku Novej scény novinkou. Pred 22 rokmi mala obrovský úspech inscenácia Jozefa Bednárika, v ktorej sa zaskveli také herecké hviezdy ako Zdena Studenková, Soňa Valentová, Eva Pavlíková, Maroš Kramár, Ján Gallovič, Robo Roth a ďalší.
V súčasnej inscenácii režisér Ľubomír Paulovič vsadil na mladé talenty Novej scény ale aj skúsených hercov: „Muzikál Pokrvní bratia je titul ako vyšitý pre súbor Novej scény. Jednak je to veľmi príťažlivý príbeh s výbornou hudbou a piesňami a potom sú tu herci všestranne zdatní - tí menej mladší ale najmä tí mladí, o ktorých tento muzikál vlastne je. Mladí ľudia, ktorí výborne hrajú, tancujú a spievajú."
Do hlavných postáv bratov dvojčiat režisér obsadil mladých členov hereckého súboru Dávida Hartla v alt. s Lukášom Pištom a Dáriusa Kočiho v alt . s Vladislavom Plevčíkom. V hlavnej úlohe matky Johnstonovej sa predstavia Mirka Partlová a Janka Lieskovská. Pre obe herečky je to obrovská výzva:
„Muzikál Pokrvní bratia som bohužiaľ nevidela , ale videla som rôzne možné dostupné záznamy a musím povedať, že sa naň veľmi teším! V každom prípade je to pre mňa obrovská výzva vzhľadom k výbornej povesti tohto diela. Verím, že urobíme všetci maximum a z divadla bude odchádzať divák spokojný a plný dojmov, vyjadrila sa Mirka Partlová.
Rovnako Janka Lieskovská, považuje postavu chudobnej matky, ktorá sa v zúfalstve rozhodne dať jedného z bratov na výchovu do bohatej rodiny, za výnimočnú: „ Je to pre mňa výzva herecká, spevácka, osobnostná a zároveň nesúca ten neodlučiteľný a výrazný pocit rešpektu voči všetkým tvorcom prvého uvedenia na Novej scéne. "
Zaujímavosťou je, že po 22-och rokoch si rovnaké postavy zahrajú Štefan Kožka ako rozprávač a Lucia Vráblicová v postave bohatej náhradnej matky Lyonsovej.
Načasovanie muzikálu Pokrvní bratia považuje režisér Ľubomír Paulovič za ideálne: „Osudy ľudí, žijúcich bez práce, veľké sociálne rozdiely a existenčná neistota často nútia ľudí ku krajným rozhodnutiam, ktoré majú tragické následky. Téma muzikálu je teda mimoriadne aktuálna."
Divadlo Nová scéna práve muzikálom Pokrvní bratia otvára svoju 69. sezónu a to pod vedením novej generálnej riaditeľky DNS Ingrid Fašiangovej:
„Ako novovymenovaná riaditeľka DNS som sa funkcie ujala 1.8.2015
3.8. sa po takmer dvojmesačných divadelných prázdninách odštartoval skúšobný proces novo pripravovanej inscenácie Pokrvní bratia.
Znamenalo to pre mňa analýzu skutkového stavu, pomenovanie prioritných problémov , ale zároveň preniknutie do predchádzajúcim vedením nastaveného divadelného zákulisia a samotného prípravného procesu otváracej premiéry sezóny 2015/2016
Proces tvorby je doménou divadla, jeho výsledným tvarom je dielo, ktoré je adresované divákovi.
Zámerom jednotlivých predstavení je oslovenie čo najširšej vrstvy spokojných divákov a to je prioritná úloha, ktorú sa budem snažiť so svojim tímom realizovať. Vidím to vo vhodnom výbere a ponuke titulov, správnom nastavení marketingu ako aj v snahe rozšíriť cieľovú skupinu percipientov nielen z vekového hľadiska (NS = rodinné divadlo pre vekovú kategóriu od 9 do 99 rokov  )ale aj žánrového ( prinavrátenie operety na scénu divadla )
Teší ma, že divadlo preberám ( okrem stálic hudobno - dramatického neba ) s mladým hereckým kolektívom. Verím , že ich talent , nadšenie a kreatívne nápady zviditeľnia DNS ako úspešnú scénu, ktorá v minulosti priniesla umenie aj zábavu zároveň už mnohým generáciám .
Prajem si, aby DNS umožnila profesionálny rast všetkým tým, ktorí spoluvytvárajú umelecké hodnoty tejto kultúrnej ustanovizne, aby inšpirovala tých, ktorí vytvárajú priestor pre tvorbu a v neposlednom rade aby prinášala radosť a uspokojenie divákom, ktorí sú našim hnacím motorom a výzvou prinášať atraktívne tituly."
Premiéry muzikálu Pokrvní bratia v Divadle Nová scéna 18. a 19. septembra 2015