Tlačová správa k premiére komédie

Tlačová správa, Bratislava, 4. Február 2014

Tlačová správa k premiére komédie

VYHADZOVAČI
Komédia
Tlačová správa, Bratislava 6.november 2013
Divadlo Nová scéna - Štúdio Olympia uvedie dňa 7. novembra 2013 premiéru britskej komédie „VYHADZOVAČI" Johna Godbera.
Hra inscenovaná s nesmiernou jednoduchosťou sa odohráva v priestoroch predmestskej diskotéky - na mieste, kde si rebelantská mládež vybíja svoje frustrácie. Prostredníctvom štyroch vyhadzovačov (stvárňujúcich aj plejádu ďalších postáv) máme postupne dočinenia so skupinou živočíšnych mladíkov, ktorí tu míňajú celotýždňové vreckové na lacné pivo a mastný fast food s ich uchichotanými dievčenskými náprotivkami.
Štyria herci s ľahkosťou striedajú rôzne akcie ale aj postavy, aby tak zobrazili portrét mladej generácie, odsúdenej na neutešenú súčasnosť a ešte neutešenejšiu budúcnosť.
Režisér Štefan Kožka obsadil do inscenácie štyroch mladých, talentovaných hercov súboru DNS - Lukáša Pištu, Vladislava Plevčíka, Tomáša Majlátha a Dávida Hartla:
„Godberova hra je výborná, zábavná a súčasne je to hra, ktorá vyžaduje herecké majstrovstvo. Pre našich štyroch mladých hercov je to obrovská výzva."
Tomáš Majláth:
„Sme štyria a hráme asi šestnásť postáv. Tlačíme sa na malom javisku a v zákulisí počas inscenácie máme na prezliekanie pár sekúnd. Snažíme sa stvárniť mladých chlapcov, ktorí idú na piatkovú diskotéku len s jedným jasným cieľom.... baby, ktoré majú v ten večer dámsku jazdu.... vyhadzovačov, čo majú svoje problémy a mnoho ďalších individualít. O náročnosti inscenácie niet pochýb, no napriek tomu sa už nevieme dočkať divákov."
Dávid Hartl:
„ Je to istým spôsobom klauniáda, čo znamená, že všetky situácie musia byť presne na sekundu vyrátané, vzájomne sa na javisku musíme cítiť a tolerovať. Sme všetci štyria šťastní za takúto veľkú príležitosť."
Lukáš Pišta: „Inscenácia Vyhadzovači je mimoriadne náročná a je to pre viacerých z nás prvé stretnutie s takýmto typom činohry. Z divadla sa dobre poznáme, sme výborný tím, verím, že to diváci budú vnímať rovnako."
Vladislav Plevčík:
„Keď zavriem oči, predstavujem si „Vyhadzovačov" ako fotoalbum, do ktorého sú presne a vystihujúco vložené fotografie určitej generácie. Je to množstvo príbehov, životných situácií, s ktorými sa takmer každý z nás stretol a možno si ich ako spomienku odfotil do svojej duše.


„Vyhadzovačov v Štúdiu Olympia sa netreba báť", hovorí dramaturg predstavenia Miloš Ruppeldt, „John Godber predstavuje novú vlnu v anglickom divadle. Ako skutočný divadelník - začínal ako herec - musel svoj štýl obhajovať od zadných miestností anglických provinčných krčiem cez slávne scény West Endu až po americkú Broadway. Spolieha sa na malé, komorné obsadenie - štyria, piati herci, ktorým zverí mužské aj ženské role. Detailná znalosť prostredia je v takomto prípade nevyhnutná."
Godber dokonale pozná nielen zákulisie divadla, ale očividne aj atmosféru nočného života. A tak neprekvapí, že krátko po sebe napísal dve úspešné hry - Barmanky a Vyhadzovačov. Jednu venoval ženám, druhú mužom. Nová scéna si na činoherné otvorenie Olympie zvolila náročný projekt- a ako to už s Godberom chodí - to hlavné necháva na hercoch... a na divákovu fantáziu.

Osoby a obsadenie:
Eric: Vladislav Plevčík
Judd: Dávid Hartl
Ralph: Tomáš Majláth
Les: Lukáš Pišta

AUTORSKÝ TÍM:
Réžia: Štefan Kožka
Dramaturgia: Miloš Ruppeldt
Výtvarník scény, kostýmy: Miloš Pietor
Choreografia: Ladislav Cmorej
Hudobné naštudovanie: Ľubomír Dolný
Preklad: Danica Haláková
Fotograf: Ctibor Bachratý
Inšpicia: Marcel Mondočko

Premiéra v Divadle Nová scéna 7. novembra 2013