PREMIÉRA ROZPRÁVKY TUČNIAKY

Tlačová správa

PREMIÉRA ROZPRÁVKY TUČNIAKY

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky
 v Divadle Nová scéna

Tlačová správa, Bratislava, 2.12.2022

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00  a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba.
V hre o troch kamarátoch tučniakoch a sile ich priateľstva, ktoré aj hory prenáša a potopu zastaví, sa v réžii Svetozára Sprušanského v alternáciách predstavia
Michal Candrák / Lukáš Pavlásek, Martina Dolná/ Lenka Machciníková , Peter Makranský/ Vladislav Plevčík/ Viktor Vrbiar, Monika Drgáňová / Andrea Somorovská a Karol Čálik.

Aj keď sa tri tučniaky medzi sebou hádajú a robia si prieky, sú kamarátmi a majú sa radi. Jedného dňa však do ich pokojného života vtrhne nečakaná udalosť: blíži sa potopa a s ňou aj koniec sveta. Pozvánka na Noemovu archu platí však len pre dvoch zástupcov každého zvieracieho druhu. Teda, aj pre tučniaky! Ako sa s touto zložitou situáciou vyrovnajú? To už je obsahom samotnej hry, ktorá prináša nielen kopec humoru ale aj momenty na zamyslenie sa. Režiséra a dramaturga inscenácie Svetozára Sprušanského hra oslovila témou nerozlučného priateľstva, porozumenia medzi najbližšími, hľadaním viery a jej podôb v každodennom správaní sa ľudí:
 „Aj keď ústrednými postavami tejto hry sú zvieratá, všetko je pretavené do výborného textu, ktorý inscenátorom ponúka číru divadelnosť: skvelé situácie a pointy, slovné bonmoty, plnokrvné postavy. Pritom je inscenácia náročná spojením myšlienkovo bohatého textu a dynamickej javiskovej akcie so spevmi a choreografiami. Tá hodina a desať minút dá hercom na javisku naozaj zabrať. Naskúšať inscenáciu pre detského diváka je neuveriteľne náročné. Je to ten najkritickejší divák. Nesmiete ho ani preceniť, ani podceniť.“ 

 Dôležitou súčasťou inscenácie sú vtipné a melodické pesničky skladateľky Sisi Michalidesovej s textami Petra Konečného, ktoré hudobne naštudoval Ľubomír Dolný.
Opäť Svetozár Sprušanský:
„Mám rád pestrosť a inakosť v živote, v divadle. A teda aj vo svojich tvorivých tímoch. Sisa Michalidesová a Peter Konečný sú skúsení autori v tvorbe pre deti a mládež. Ale ich rukopis, poetika je trochu iná, nezvyčajnejšia, než by sme my „dospeláci“ očakávali od detských produkcií. Ich piesne nepodceňujú detského diváka. Prinášajú jeho uchu melodicky zaujímavé, nezvyčajnejšie nápevy, texty podnecujú detskú fantáziu. A tak skvelo dopĺňajú tento dramatický text a súzvučia s ním, rovnako ako svieže choreografie Silvie Belákovej, či hravé kostýmy a scéna Doroty Cigánkovej.“ 

Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Bola inscenovaná vo viac než tridsiatich jazykoch v mnohých profesionálnych aj amatérskych divadlách po celej Európe. Hra TUČNIAKY je dramatizáciou úspešnej knižky nemeckého autora Ulricha Huba s pôvodným názvom An der Arche um acht. Kniha sa stala čitateľským hitom a získala množstvo medzinárodných ocenení. Bola neskôr spracovaná aj do rozhlasovej podoby a pripravuje sa jej sfilmovanie.

Nemecký spisovateľ, dramatik a režisér Ulrich Hub sa narodil v roku 1963 v Tübingene, študoval herectvo na Vysokej škole hudby a divadla v Hamburgu. Päť rokov pracoval v rôznych divadlách ako herec. Od roku 1993 sa venuje réžii, ale predovšetkým píše divadelné hry a detské knihy. Do širšieho povedomia sa dostal knihou O ôsmej pri arche (An der Arche um acht, 2007), kde hravo a vtipne spracoval biblickú tému s postavami troch tučniakov – kamarátov. Hub je tiež autorom rozhlasových hier a divadelných adaptácií klasických diel (napr. Moby Dick). Mnohonásobne ocenený autor tvorby pre deti a mládež žije v Berlíne.


Premiéra: 4. decembra 2022, Divadlo Nová scéna, Veľká sála

Obsadenie:

Prvý tučniak:                     Michal Candrák / Lukáš Pavlásek
Druhý tučniak:                 Martina Dolná /  Lenka Machciníková
Tretí tučniak:                     Peter Makranský / Vladislav Plevčík/ Viktor Vrbiar
Holubica:                             Monika Drgáňová/ Andrea Somorovská
Noe/Boh:                             Karol Čálik

Autorský tím:

Autor:                                        Ulrich Hub
Preklad:                                    Zuzana Reveszová
Texty piesní:                           Peter Konečný
Hudba:                                      Sisa Michalidesová
Hudobné naštudovanie:   Ľubomír Dolný
Pohybová spolupráca:       Silvia Beláková
Kostýmy a scéna:                 Dorota Cigánková
Réžia:                                         Svetozár Sprušanský