Premiéry operety Veselá vdova

Tlačová správa, Bratislava, 7. Február 2017

Premiéry operety Veselá vdova

VESELÁ VDOVA
Franz Lehár

Tlačová správa, Bratislava, 31.január 2017

Po takmer dvadsiatich rokoch sa do Divadla Nová scéna vracia opereta a to v podobe jednej z najkrajších a najhranejších operiet Franza Lehára „ Veselá vdova." Pod taktovkou skúseného dirigenta Rudolfa Geriho, v sprievode Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu sa v hlavných úlohách predstavia také hviezdy ako Adriana Kohútková a Miroslav Dvorský, ktorých alternujú Blanka Jílková a Róbert Halák.

Vo svojej jubilejnej 70.sezóne sa tak DNS po rokoch vracia k obľúbenému žánru operety, ktorý mal v divadle domovskú scénu od jeho založenia v roku 1946 až do roku 1999, kedy bola uvedená opereta „Ples v hoteli Savoy".
O obľúbenosti operety Veselá vdova svedčí aj fakt, že bola od roku 1933 do súčasnosti v slovenských divadlách premiérovaná až 18 krát.
Na javisku Divadla Nová scéna bola inscenovaná dvakrát - v rokoch 1964 a 1985.
Tretie uvedenie operety Veselá vdova bude v Divadle Nová scéna 3. a 4. februára 2017.

Generálna riaditeľka DNS Ingrid Fašiangová:

"Opereta mala v Bratislave domovskú scénu od vzniku DNS v roku 1946. Po zrušení spevohry Novej scényv roku 1999 tento žáner akoby zanikol, napriek tomu, že divácka obec je široká. V sezóne 70.výročia DNS sme sa rozhodli nestarnúce operetné melódie opäť oživiť, nakoľko jednoznačne patria do zlatého fondu hudobno-dramatického divadla. Veselá vdova je dielom velikána operetnej tvorby Franza Lehára ( narodený na Slovensku v Komárne ).
Krásne melódie, situačná komédia, sólisti SND, protagonisti DNS, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu... to všetko je záruka úspešnosti diela, ktoré si zaslúži byť na jedinej scéne hudobno-zábavného divadla uvádzané. "

Režisérom predstavenia je Peter Oravec, ktorý v Divadle Nová scéna režíroval muzikály „Princ a Večernica" a „Obchod na korze." Je to jeho prvé réžijné stretnutie s operetou: „ Láska, peniaze, spoločnosť - to sú tri témy, na ktorých sme postavili koncepciu inscenácie. Sú to témy večné, aktuálne v každom čase. Veď kto by neriešil otázky typu - čo je láska a čo láska v manželstve? Peniaze hýbu svetom a my sa pýtame, čo všetko sme ochotní urobiť pre 20 miliárd eurolárov. Okrem toho Veselá vdova má aj súčasný spoločenský apel - štátik Balkánia zápasí a hľadá si svoje miesto v Európe.
Samozrejme, všetko sa to na javisku deje s obrovským nadhľadom a humorom."

Pre dirigenta Ruda Geriho je to návrat k obľúbenej operete ale aj návrat na Novú scénu: „Po dlhých rokoch čakania sa Nová scéna rozozvučí tónmi operety, ktorá predtým desaťročia patrila k tomu najlepšiemu nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Opäť je obnovený operetný trojuholník Viedeň - Bratislava - Budapešť. Práve v týchto troch mestách má tento žáner najväčšiu tradíciu. S potešením som sledoval, s akým entuziazmom pracovali celý realizačný štáb, sólisti, zbor, tanečníci . Aj spolupráca so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu bola veľmi plodná a inšpirujúca."

V réžii Petra Oravca si diváci vychutnajú klasickú operetu v modernom naštudovaní. O výpravné kostýmy sa postarala Ľudmila Várossová , efektnú scénu navrhol Pavol Andraško, choreografiu má na starosti Ladislav Cmorej.

Premiéry operety Franza Lehára Veselá vdova budú v Divadle Nová scéna 3. a 4.februára 2017.


Obsadenie:
Hana Glawari: Adriana Kohútková /Blanka Jílková
Danilo D.: Miroslav Dvorský /Róbert Halák
Zeta, veľvyslanec Balkánie : Jozef Benedik /Juraj Ďurdiak
Valencienne, jeho žena: Miriam Garajová /Júlia Knopp Jamrišková
Neguš, asistent veľvyslanca: Dávid Hartl /Pavol Plevčík
Camille de Rosillon: Amir Khan /Róbert Remeselník
Monsieur Cascada: Marek Pobuda /Mojmír Caban
Monsieur St. Brioche: Roman Krško/ Igor Šimeg
Bogdanov, tajomník: Dárius Koči
Sylviana, jeho žena: Miroslava Drínová /Karin Olasová
Kromov, radca na: Marcel Mondočko/Pavol Topoľský
Oľga, jeho žena: Jarmila Hittnerová Frličková /Lucia Vráblicová
Pričič, vicekonzul : Augustín Gráf /Karol Čálik
Praskovia, jeho žena : Miroslava Marčeková
Zbor:
Katarína Čillíková, Danuša Pelcrová, Lukáš Pavlásek, Miroslav Šufliarsky a zbor Ivety Weis Viskupovej
Negušovci:
LUK.dance company - Matej Oškera, Ivan Martiš , Miroslav Martinovič, Filip Cipár, Natalia Némethová, Soňa Tatič, Petra Makranská, Mária Majeríková, Zuzana Náprstková, Martina Chválová , Jozef Antálek
Autorský tím:
Hudba: Franz Lehár
Libreto: Victor Léon a Leo Stein
Réžia: Peter Oravec
Preklad: Vladimír Zvara
Úprava dialógov a prebásnenie spevných partov: Ján Štrasser
Úprava pre Divadlo Nová scéna : Rudolf Geri a Peter Oravec
Dramaturgická spolupráca: Ján Štrasser
Choreografia: Ladislav Cmorej
Scéna: Pavol Andraško
Kostýmy: Ľudmila Várossová
Zbormajster: Iveta Wiess Viskupová
Hudobné naštudovanie: Rudolf Geri
Korepetície: Ľubomír Dolný, Iveta Weis Viskupová
Dirigenti: Rudolf Geri a Ľubomír Dolný
Fotografie: Ctibor Bachratý