DIVADLO NOVÁ SCÉNA OTVÁRA 74. DIVADELNÚ SEZÓNU

Tlačová správa, Bratislava, 3. september 2020

Divadlo Nová scéna otvára 10. septembra 2020 svoju ďalšiu, v poradí 74. divadelnú sezónu a to muzikálom MAMMA MIA!, ktorý bude poďakovaním lekárom z prvej línie.

V slovenskej premiére potom v dňoch 18., 19. a 20. septembra 2020 uvedie dlho očakávaný muzikál VODA (a krv) NAD VODOU v réžii a choreografii Jána Ďurovčíka s najväčšími hitmi legendárnej skupiny Elán.

Päť sezón vedie Divadlo Nová scéna generálna riaditeľka Ingrid Fašiangová a ako hovorí, práve piata bola svojim priebehom absolútne neštandardná: „6. a 7.marca 2020 sme uviedli v európskej premiére muzikál Turandot a následne sme divadlo museli pre pandémiu zavrieť a predčasne ukončiť sezónu, v ktorej sme plánovali ešte uviesť premiéru titulu Voda (a krv) nad vodou. Divákom sme sa počas núteného voľna prihovárali online: koncertnými vstupmi našich protagonistov, ukážkami z predstavení, predstavovaním jednotlivých hercov a tanečníkov, koncertami na želanie nášho skvelého klaviristu Matúša Ferka. V júni sme začali skúšobný proces odloženého premiérového titulu a od augusta nastúpili oprašovačky inscenácií - predovšetkým muzikálu IAGO, ktorý sa vracia na domovskú scénu po troch rokoch úspešného hrania v pražskej Hybernii.“

Napriek ekonomickým výpadkom, spôsobeným pandémiou, sa divadlu vďaka našetreným finančným prostriedkom podarilo počas leta rozšíriť a opraviť dámske toalety pre návštevníkov. Najväčšiu radosť však má GR DNS Ingrid Fašiangová z novej zvukovej aparatúry:
Kvalitný zvuk je základ profesionality  hudobného divadla. Divákovi umožní vychutnať si profesionálne výkony protagonistov, živého orchestra, či skvelej hudobnej nahrávky z ktoréhokoľvek miesta v divadle. Veríme, že úsilie, ktoré sme vynaložili počas leta, aby sme mohli sezónu neobmedzene odštartovať, sa stretne s diváckym záujmom. DNS robí všetky potrebné hygienické opatrenia, aby si diváci umelecký zážitok užili v plnom zdraví. 10. septembra oponu zdvihneme pre ľudí v prvej línii, aby sme sa im poďakovali úspešným svetovým muzikálom  Mamma Mia!.
Muzikál Voda (a krv) nad vodou s hitmi legendárnej skupiny Elán pod javiskovou taktovkou fenomenálneho Jána Ďurovčíka odštartuje slovenskú verziu 18.-19.-20.septembra.
Veľmi si želám, aby sme sa tentokrát muzikálovej Vody mohli napiť plnými divadelnými dúškami… lebo divadlo bez diváka je ako národ bez kultúry.“

 

SLOVENSKÁ PREMIÉRA MUZIKÁLU VODA (a krv) NAD VODOU.


Muzikál VODA (a krv ) NAD VODOU  mal premiéru v pražskom divadle Kalich v septembri 2019. Spoluautorom libreta, režisérom, choreografom muzikálu, v ktorom diváci nájdu najväčšie a najznámejšie hity skupiny Elán, je Ján Ďurovčík. Pri jeho tvorbe sa stretol rovnaký tvorivý tím ako pri muzikáli Ôsmy svetadiel, ktorý dosiahol obrovský úspech, stal sa fenoménom a mal neuveriteľných 700 repríz v Česku a na Slovensku. Ján Ďurovčík ale zdôrazňuje, že tam sa akékoľvek porovnávanie končí: „Muzikál Voda (a krv) nad vodou nie je v žiadnom prípade pokračovaním Ôsmeho svetadielu, do ničoho takého sme sa zámerne púšťať nechceli. Je to úplne nový príbeh, nové postavy, avšak spojenia medzi oboma inscenáciami sú jasné: zdroj, čiže hudba Elánu, a parafráza na veľké klasické literárne dielo posunuté do súčasnej doby, tentokrát je to Gróf Monte Christo Alexandra Dumasa. Jedná sa o príbeh plný emócií, lásky a všetkého, čo patrí k ´veľkému plátnu´, vybral som z toho ohromného množstva elánovských hitov ďalšie skladby, ktoré som nosil v hlave a ktoré mi dávali dohromady príbeh,“ vysvetľuje Ďurovčík.

Muzikál tak prináša ďalšie nesmrteľné hity z repertoáru skupiny Elán  - od tých najstarších ako Nie sme zlí, Fero, Tuláci v podchodoch  - po novšie Sestrička z Kramárov, Kočka či Zanedbaný sex. Spolu so známymi hitmi zaznie aj jedna novinka, napísaná priamo pre toto predstavenie. O úpravu a  nové aranžmány piesní do muzikálu sa postaral Vašo Patejdl. Názov muzikálu Voda (a krv) nad vodou odkazuje na jednu z najslávnejších piesní v repertoári skupiny Elán, Voda čo ma drží nad vodou, od ktorej nahrania uplynulo 21 rokov.

“Vždy musí existovať nejaká voda, čo nás drží v ťažkých chvíľach nad vodou. Niekedy to môže byť túžba, niekedy kariéra, niekedy pomsta, ale najkrajšie je, keď nás nad vodou drží láska.“
dodáva Ján Ďurovčík.

Hudobné naštudovanie muzikálu mal na starosti dirigent Ľubomír Dolný: „Keďže sme muzikál pred rokom inscenovali s prevažne českým obsadením v Prahe, terajšia príprava bola pre mňa jednoduchšia o jazykovú prípravu a lepšiu znalosť pôvodných originálov skupiny Elán. Máme tie piesne viac v sebe. Na skladbách skupiny Elán je náročný už samotný fakt, že sa jedná o vynikajúcich spevákov. O to viac, že v muzikáli tieto piesne spievajú nielen muži, ale aj ženy, u ktorých je mužský rozsah oveľa väčším orieškom. Práca na tomto, ale aj na iných hit-muzikáloch je zaujímavá najmä tým, že piesne síce poznáte vopred, ale napriek tomu sa s nimi ďalej pracuje a dostávajú niekedy úplne inú atmosféru ako pôvodina. Nie je to iba prísna interpretácia. Myslím si, že to nás na tom baví všetkých.

Hlavnú postavu Lukáša stvárňujú v muzikáli v alternácii Patrik Vyskočil a Dárius Koči.
Podľa Patrika Vyskočila je postava Lukáša zaujímavá tým, že nie je od začiatku jasné, či ide o kladného hrdinu: „Na jednej strane je veľmi inteligentný a talentovaný, ale na druhej strane voľnomyšlienkar plný nedokonalostí. Ako pri spolupráci s Jánom Ďurovčíkom už býva zvykom, herecké a spevácke naštudovanie je veľmi náročné. Inscenácia je plná vnútorných monológov, zložitých dramatických dialógov a  extrémne náročných speváckych partov. Našťastie máme vytvorený veľmi funkčný tvorivý tandem, ktorý sa nám osvedčil pri viacerých spoločných projektoch, takže môžem skúšanie hodnotiť len pozitívne.“  Minulú sezónu hral Patrik aj hlavnú postavu v muzikáli Ôsmy svetadiel, vie preto porovnať oba muzikály:Ôsmy svetadiel mal obrovský úspech najmä vďaka chytľavým piesňam skupiny Elán, efektným tanečno - speváckym číslam a dojímavému príbehu. Voda a krv nad vodou má podľa môjho názoru veľkú šancu dosiahnuť rovnaký, ak nie väčší úspech svojho predchodcu, teda Elánovského hit - muzikálu.“

Pre Dáriusa Kočiho je to po muzikáli Rasputin druhá spolupráca s Jánom Ďurovčíkom:
„Muzikál sa mi skúšal veľmi dobre. Keďže mal premiéru pred rokom v Prahe, poznali sme ho, mali sme ho napozeraný z videa a vedeli sme presne, čo a ako. Čo sa týka Lukáša, postavy, ktorú hrám, je to pohodový chlapík, IT-čkar, úspešný v biznise, ale netuší, ako ho ľudia vnímajú a čo sa preto okolo neho deje. Závisť je najväčšie zlo a to sa ukáže aj v tejto inscenácii.“ A ako si poradil s náročnými skladbami skupiny Elán? „Je veľmi ťažké spievať hity od Elánu a hlasivky to pocítia. Samozrejme, ide to, len si musím ustrážiť a rozdeliť sily tak, aby som celý muzikál odohral a odspieval na výbornú, keďže je tam aj množstvo činohry. Verím, že sa divákom bude páčiť.

Slovenské premiéry muzikálu VODA (a krv) NAD VODOU  - 18., 19. a 20. 9. 2020, Divadlo Nová scéna.

AUTORSKÝ TÍM

Hudba ELÁN
Libreto ELÁN, Ján Ďurovčík, Peter Pavlac
Hudobné a spevácke naštudovanie Ľubomír Dolný
Choreografia Ján Ďurovčík
Asistentka choreografie Marianna Paulíková
Asistent réžie Martin Hudec
Réžia Ján Ďurovčík

OBSADENIE:

Tanečno-spevácka company