Herec Dušan Kaprálik uzatvára svoje pôsobenie v Divadle Nová scéna po 48 sezónach.

Tlačová správa, 10. 6. 2021

Dlhoročný člen súboru Divadla Nová scéna Dušan Kaprálik uzatvára svoje takmer 50 ročné pôsobenie v Divadle Nová scéna.
Za toto obdobie stvárnil na divadelných doskách množstvo dramatických, tragikomických aj komediálnych postáv v činoherných  i muzikálových predstaveniach.
To, že sa dal nakoniec zlákať herectvom, aj keď bol na strednej škole výborným riešiteľom fyzikálnych olympiád a pomýšľal študovať fyziku, dodnes neľutuje:
„ Divadlo mi vždy dávalo slobodu. Nemusel som bojovať s realitou, ale s úprimnosťou životných situácií postáv, ktoré vymyslel niekto úplne iný. Je to nádherná detektívka. Nemá nič spoločného s politickým bojom, s osobnými problémami, v tom dobrom prípade ani so snahou páčiť sa, ale má mnoho spoločného s hľadaním. S hľadaním pravdy, krásy, harmónie, nenávisti, zloby, svinstva. Taký je život. A o tom sa oplatí rozmýšľať a v umeleckom diele ho realizovať. Bez nároku moralizovať, škatuľkovať, pretože názor si musí vytvárať divák.“

 A prečo sa Dušan Kaprálik rozhodol uzavrieť dlhú životnú kapitolu spojenú práve s Novou scénou?

„Zdravie je pre človeka priorita a človek musí vedieť, kedy je to akútne. Hovorí sa mi o tom ťažko, ale je to tak. Neopúšťam divadlo, budem chodiť, budem sledovať, budem pomáhať, ale už nemôžem byť závislý na dennom fermane, už si musím dopriať luxus rozhodovať sa sám, do čoho pôjdem a do čoho nie. Želám divadlu len to najlepšie a myslím si, že je to divadlo vynikajúce.“

Generálna riaditeľka DNS Ingrid Fašiangová:
„Budúcu sezónu oslávime 75.výročie vzniku Divadla Nová scéna. Pre jedného z jeho bardov  - pána Dušana Kaprálika to bude obzretie sa za takmer 50 ročnou históriou interného pôsobenia v divadle. V mene divadla, všetkých kolegov, priateľov, hereckých žiakov mu patrí veľké ďakujem za jeho denno-denný umelecký prínos, profesionalitu a ľudskosť. Z nášho divadla odchádza zamestnanec, nie však „pán“ herec, a preto sa tešíme na inscenácie, v ktorých svoje roly dohrá ako hosť nášho divadla.“

Pána Kaprálika tak budú môcť diváci vidieť v muzikáli Mamma Mia!, činohre Rozum a cit a rozprávke Kozliatka a vlk, v ktorej účinkuje celá jeho rodina.
Umelecký riaditeľ DNS  Karol  Čálik:
„Priznám sa, že ma rozhodnutie Duška “zavesiť“ kopačky na klinec prekvapilo aj zarmútilo. Ale potešilo ma to, že ich iba zavesil a nie priklincoval. Takže ich môže zvesiť. A bude aj musieť, pretože na ihrisku – na doskách, ktoré znamenajú svet – má ešte herecké resty. Tešia sa na teba tvoji diváci, na javisku kolegovia a ja aj v bufete...čakáme...“

Spolu so svojim otcom si vo viacerých divadelných projektoch zahral aj jeho syn Martin Kaprálik:
„Vždy som si vážil a veľmi som sa tešil z každého predstavenia, ktoré som mohol s otcom odohrať, bol to pre mňa sviatok a za tie roky sme spolu čo -  to pohrali...Vždy mi dával nezištné rady, nielen mne, ale všetkým kolegom, nenápadne, vždy vedel poradiť, mal na to veľký cit...Je mi samozrejme ľúto, že odchádza z divadla, ale všetko sa raz skončí.  Je to jeho rozhodnutie a musíme mu dopriať aj trochu oddychu, keď už nechce skúšať nové hry, ale ja som rád, že ešte ďalej bude dohrávať a to najmä našu kultovú rozprávku Kozliatka a vlk, v ktorej je fantastický a takisto muzikál Mamma Mia!, kde  má síce na konci malú plochu, ale vždy si získa potlesk diváka. A to svedčí o tom, aký je herec, aký je človek a že ho ľudia majú veľmi radi.“

To, že v rámci divadla ako pedagóg a kolega pomohol mnohým začínajúcim hercom, potvrdzujú slová Dávida Hartla:
 „Dušan Kaprálik je pre mňa nielen skvelým kolegom ale aj vynikajúcim pedagógom, rozhľadeným čitateľom, poradcom, v neposlednom rade kamarátom a hlavne divadelným otcom. Vďačím mu za veľa, možno aj za všetko. Jeho hlas v prijímacej komisii rozhodol o mojom prijatí do hereckého súboru Divadla Nová scéna. Naučil ma na javisku chodiť, rozprávať, tvoriť, udržať a ukončiť situáciu a to najdôležitejšie, myslieť.
Stále ma ohuruje, že dokáže vidieť veľké divadlo aj v štyroch krátkych replikách. Teším sa, že som mohol hrať v jeho inscenáciách a v súčasnosti s ním môžem stáť na javisku. Má už po sedemdesiatke, no jeho fasáda klame, pri skúškach a predstaveniach mu ide mozog a srdce na plné obrátky ako tridsiatnikovi. Je to mysliteľ a moja najväčšia inšpirácia.“

Rovnako bol Dušan Kaprálik dôležitým človekom v profesionálnom raste Patrika Vyskočila:
„Je jedným z najinšpiratívnejších umelcov, akých som vo svojom živote stretol. Je to človek, ktorý ma profesionálne viedol od svojich divadelných počiatkov, zveril mi zodpovedosť za moju prvú hlavnú úlohu na divadelných doskách v inscenácií Zhŕňajova nevesta a stal sa tak mojím „neoficiálnym divadelným Guru“.
Učil ma v rovnakej miere profesionalite, kvalitnému divadelnému remeslu, ale aj voľnosti a absolútnej hereckej slobode. Vždy dbal na pravdu v texte, emóciách, dodržiavanie predpísaného, ale učil nás aj voľným variáciám, ktoré si môže herec dovoliť, aby držal svojich kolegov „v strehu“, ako hovorieval.
Dušan Kaprálik je nevyčerpateľným zdrojom motivácie, nápadov, radosti zo života a napriek svojmu váženému a úctyhodnému veku plný úprimnej detskej hravosti.
Môžem len dúfať, že sa k nemu rokmi skúseností aspoň z časti priblížim a budem svoju inšpiráciu a radosť k divadlu rozdávať ďalším generáciám rovnako ako on. Je mi cťou mať učiteľa, kolegu a kamaráta v jednej osobe, Dušana Kaprálika.

 Životopis

Dušan Kaprálik ako martinský rodák po maturite na Strednej všeobecnovzdelávacej škole vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave a svoj výnimočný herecký talent po štúdiu uplatnil  dve sezóny v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Členom Novej scény v Bratislave sa stal v roku 1973, spočiatku pôsobil v jej Poetickom súbore.

Na divadelných doskách začínal vážnymi postavami, postupne však do stvárňovania typov
 a charakterov vnášal komické črty a karikatúru. Jeho kreácie sa vyznačovali výraznými tragikomickými polohami ako napr. postava Lučajlanga v inscenácii Pavilón nad riekou, postava ľudového filozofa Sosiása v hre Amfitrion, postava farára v hre Anjel.

Ako herec hosťoval  aj v Činohre SND, v bratislavskom Divadle a.ha., v Trnavskom i Martinskom divadle.

Okrem herectva sa Dušan Kaprálik  intenzívne venoval aj réžii. Spolupracoval s viacerými ochotníckymi  súbormi Ex Lex, Divadlo OKO v Poprade, Divadlo pre vás v Bratislave,  mládežníckymi súbormi aj s Tovarišstvom starých bojových umení či s kaskadérskym súborom Borseus, na konte má aj réžiu inscenácie Ako zbaliť babu s mladými členmi súboru Novej scény.
Ako asistent réžie spolupracoval na inscenáciách režisérov Jozefa Bednárika, Milana Lasicu, Jána Ďurovčíka, Karola Spišáka, pričom nešlo iba o organizačnú prácu, ale aj o prácu s hercami.

Dôležitá je aj jeho pedagogická práca , ako pedagóg na bratislavskom Konzervatóriu pôsobil 20 rokov a k jeho žiakom patrili napr. Robo Roth, Lucia Vráblicová, Soňa Norisová,  Rebeca Poláková, Mirka Drínová, viedol vo svojich projektoch Dávida Hartla, Patrika Vyskočila, Vladislava Plevčíka  a v súčasnosti učí herectvo v Muzikálovej akadémii.

Dušan Kaprálik sa dlhé roky venuje tiež rozhlasovej, televíznej a filmovej tvorbe.
Z filmov, v ktorých účinkoval, spomeňme snímku Učiteľka (2016), rozprávku Láska na vlásku (2014), Nedodržaný sľub (2009),  Staříci (2018), seriál Búrlivé víno (2013).
Z televíznych filmov to boli Višňový sad (1979), Nové Pištáčikové dobrodružstvá (1987), Holič Britva a duch Vydriduch (1988), Rozprávka o tichej krajine (1990), Koleso osudu (1991) a seriály Zaprášené histórie Ema Bohúňa (1971), Lekár umierajúceho času (1983),Kriminálka Staré Mesto (2010) a mnohé ďalšie.

Hlas Dušana Kaprálika poznáme roky z rozhlasu – nahovoril množstvo rozprávok, rozhlasových hier, seriál Bielikovci.  Venuje sa aj dabingu, nezabudnuteľné sú jeho interpretácie Macka PU, Mátera v Autíčkach či Forresta v seriáli Adams Family.

Literárny fond ocenil herectvo Dušana Kaprálika za výkon v inscenácii Veľké ucho a
v roku 2010 mu udelil cenu za celoživotné dielo v oblasti divadla a rozhlasu.

Herecké gény, talent  a lásku k divadlu zdedili aj jeho tri deti Zuzka, Martin a Ondrej, ktorí vyštudovali herectvo a Ondrej aj divadelnú réžiu. Herecká rodina Kaprálikovcov sa postupne rozrastá, nevesta Michaela je tiež herečka a vnúčatá Miško a Martinka už majú za sebou prácu v rozhlase, dabingu aj v divadle.