Divadlo Nová scéna v spolupráci s RTVS nahrávalo CD z muzikálu BEDÁRI

Novinky

Najslávnejší muzikál všetkých čias Bedári uvádza Divadlo Nová scéna s veľkým úspechom od roku 2019 a doteraz ho videlo takmer 40 tisíc nadšených slovenských divákov. Nádherné skladby, ktoré doslova obleteli celý svet a do svojho repertoáru si ich prevzali desiatky interpretov, si budú môcť vychutnať diváci už aj na CD.

Nahrávanie CD s dvanástimi najkrajšími a najznámejšími skladbami z muzikálu Bedári v spolupráci so špičkovým dirigentom Petrom Valentovičom a Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu sa uskutočnilo v nedeľu 14. apríla 2024 vo veľkej koncertnej sále Slovenského rozhlasu.

Rovnako ako v muzikálovom predstavení v Divadle Nová scéna, piesne na CD nahrali sólisti Divadla Nová scéna a hostia na čele s vynikajúcim sólistom opery Národného divadla v Košiciach Tituszom Tóbiszom v postave Jeana Valjeana. Na nahrávke CD sa podieľali sólisti Lukáš Vlček, Peter Makranský, Dárius Koči, Patrik Vyskočil, Veronika Gidová, Alžbeta Bartošová Mikolášiková , Monika Drgáňová, Jaroslav Rusnák, Lenka Machciníková, Miroslav Šufliarky, Sofia Šimkovičová  a 23-členný  zbor.

O muzikáli Bedári:

Príbeh o Jeanovi Valjeanovi, galejníkovi na úteku, vychádza z kultového románu francúzskeho klasika Victora Huga „Les Misérables" (1862) a našiel absolútne adekvátne spracovanie v javiskovom muzikálovom stvárnení. V jeho deji sa majstrovsky prelínajú príbehy hlavného hrdinu Jeana Valjeana, jeho neúnavného prenasledovateľa, policajného komisára Javerta, malej siroty Cosetty, ktorá nájde domov a neskôr aj svoju lásku v študentovi Mariusovi, zvrhlej komickej dvojice majiteľov krčmy Thénardierovcov, ktorí prežijú akýkoľvek politický režim. To všetko na pozadí výbušnej doby, v lete roku 1830 v Paríži, kedy vyrastú barikády revolúcie, ktorej sa mnohí hrdinovia tohto príbehu aj zúčastňujú.

Samotní autori muzikálu Claude  - Michel Schönberg a Alain Boublil sa zúčastnili na premiére slovenskej verzie muzikálu Bedári a vyslovili priamo pred publikom mimoriadnu pochvalu a spokojnosť s výkonmi slovenských interpretov.

Dirigent Peter Valentovič

Začal svoju kariéru ako klavirista a korepetítor. Študoval na Konzervatóriu v Bratislave, v štúdiách pokračoval na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni a na prestížnom parížskom Conservatoire national supérieur de musique et de danse. Peter Valentovič patrí vďaka svojej muzikalite, flexibilite a repertoárovej všestrannosti k medzinárodne žiadaným slovenským umelcom. Ako klavirista účinkoval s Radio-Symphonieorchester Wien, s ktorým koncertoval aj na prestížnych podujatiach ako Salzburger Festspiele, Wien Modern či Wiener Festwochen. Významnou bola jeho klavírna i dirigentská spolupráca so slovenskou opernou divou Editou Gruberovou. Bol hlavným zbormajstrom a dirigentom v Cape Town Opera (Južná Afrika), hlavným dirigentom Štátnej opery v Istanbule či hosťujúcim hudobným asistentom a jazykovým expertom na ruský a český repertoár vo Viedenskej štátnej opere, kde asistoval šéfdirigentovi F.Welser-Moestovi. Ako jeden z mála mladých slovenských dirigentov účinkoval Peter Valentovič na renomovaných svetových pódiách ako Tonhalle Zürich, Theater an der Wien, Wiener Konzerthaus, Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Berlin, Prinzregententheater a Gasteig v Mníchove, Staatsoper Hannover, Konzerthaus v Dortmunde a v Essene či Národní divadlo Praha.  V súčasnosti je šéfdirigentom opery Národného divadla v Košiciach. Pôsobil aj ako šéfdirigent Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Vystupuje a nahráva CD ako klavirista s prestížnym jazzovým orchestrom Bratislava Hot Serenaders.