Premiéra inscenácie DOMOV (KDE JE TEN TVOJ?)

Tlačová správa, Bratislava, 8. november 2018

Premiéra inscenácie DOMOV (KDE JE TEN TVOJ?)

Divadlo Nová scéna v Bratislave uvedie v dňoch 8. a 9. novembra 2018 v Štúdiu Olympia slovenskú premiéru dramatizácie novely Janne Tellerovej DOMOV (kde je ten tvoj?). Inscenácia v réžii Svetozára Sprušanského je veľkou hereckou príležitosťou pre dvoch mladých hercov - Dávida Hartla a Michala Candráka. Ide v poradí o druhú inscenáciu novej dramaturgickej línie Mladá Nová scéna (prvou bola inscenácia Punk Rock), v rámci ktorej DNS prináša predstavenia určené najmä mladému divákovi, reflektujúce aktuálne problémy, a to moderným javiskovým jazykom.

Príbeh J. Tellerovej prináša nezvyčajný, obrátený pohľad na stratu domova a hľadanie nového v cudzom svete. V Európe, priamo u nás na Slovensku zúri vojna a ľudia bojujú o prežitie. Ich jediným východiskom je útek tam, kde vládne mier. Zachránia si život, no ten už nikdy nebude ako pred tým. Naučia sa žiť v cudzej krajine, inej kultúre, po novom? A kde je teraz vlastne ich domov?

Režisér, dramaturg a v tomto prípade aj autor výpravy Svetozár Sprušanský sa po inscenácii PUNK ROCK opäť púšťa do projektu, ktorý má v rámci línie Mladá Nová scéna priniesť najmä mladému divákovi témy, ktoré vládnu dnešným svetom, dotýkajú sa - chtiac či nechtiac - každého z nás:
"Útla knižka Janne Tellerovej fascinuje divákov a čitateľov všade po svete. Svojou otvorenosťou, úprimnosťou a priamosťou, s akou predstavuje tému hľadania domova vo svete plnom zmien a chaosu, oslovila aj mňa. Je postavená na jednom "kotrmelci": Čo by sa stalo, keby sa optika toho, kto uteká s tým, ktorý ho prijíma, vymenila? A čo keby sa to stalo práve tebe? Prišiel by si o strechu nad hlavou, mamu, svojich kamarátov a blízkych... Mladý divák nemusí nič v predstavení analyzovať ani zložito dešifrovať. Má sa len vcítiť, byť empatický. Otvorený hlasu vlastných pocitov. My ako tvorcovia sa snažíme podporiť túto jeho vnímavosť, rozmer obyčajnej ľudskosti, aj jeho obrazotvornosť. Bez akýchkoľvek nánosov ideológií či politických programov. Z jednej alebo druhej strany."

Inscenácia DOMOV, ktorá je obohatená o viaceré známe skladby a ponúka bezprostredný kontakt s divákom, bola veľkou hereckou príležitosťou, výzvou i novou skúsenosťou pre dvojicu mladých hercov Dávida Hartla a Michala Candráka.

Dávid Hartl:
„Dvaja mladí herci, kontroverzná téma problematiky migrácie a utečencov, moderná inscenácia pre mladých, pokračovanie línie Mladej Novej Scény. Toto všetko je pre divadlo trochu riskantné a ja som rád, že môžem byť súčasťou toho risku. Novela Jane Teller Vojna a inscenácia Domov nie sú politickou reflexiou. Sú to príbehy rodín. Otcov, synov, matiek, dcér a teda nás všetkých. Osobne mám radosť najmä z naozaj originálneho až laboratórneho skúšobného obdobia.
Asi sa máte na čo tešiť... „

Michal Candrák:
„Po absolvovaní ideovej skúšky som bol veľmi šokovaný z informácií, ktoré som sa dozvedel od pracovníkov Migračného úradu. Z reálnych príbehov, ktoré nám rozprávali, mi niekoľko krát vybehli slzy do očí a keď som z divadla odchádzal, musel som tento šok ešte chvíľu spracovávať... Predstavením sa snažíme zobraziť situácie, ktoré utečenec skutočne môže zažívať. A divák, najmä mladý divák, sa tak môže oboznámiť s témou, ktorá je vo svete veľmi aktuálna. Nemyslím si, že žiť v bubline a nerozprávať sa o skutočnostiach, je pre študentov to najlepšie. Som veľmi vďačný, že sa na niečom takomto môžem podieľať a dúfam, že si každý divák z predstavenia niečo odnesie."

„Predstava, že by sa váš život mohol zmeniť na utečenecký je ako predstava, že by ste mali žiť na Marse! "Chcem divákovi ponúknuť možnosť vžiť sa do životov iných. Do osudov, ktoré, dúfajme, nikdy nebudú naše. Bez zbytočnej popisnosti a zaujatej politickej angažovanosti."

Janne Tellerová

 

Predstavenie je určené divákom od 13 rokov a po ňom bude vždy nasledovať beseda s pracovníkmi Migračného úradu MV SR a tvorcami.

Premiéry inscenácie DOMOV (kde je ten tvoj?) budú 8. a 9. novembra 2018 v Štúdiu Olympia