Premiéra muzikálu RASPUTIN

Tlačová správa, Bratislava, 14. November 2018

Premiéra muzikálu RASPUTIN

Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 14. a 15. septembra 2018 premiéry pôvodného slovenského muzikálu RASPUTIN. Autorom libreta, choreografom a režisérom je Ján Ďurovčík, autorom hudby Henrich Leško a pod texty piesní je podpísaný Ján Štrasser.
V hlavnej úlohe Rasputina - bizarnej a záhadnej osoby ruských i svetových dejín - sa v alternácii predstavia členovia hereckého súboru DNS Patrik Vyskočil a Dárius Koči. V postavách cárovnej alternujú Katarína Hasprová a Miroslava Partlová, cára hrajú Martin Hudec a Lukáš Pišta.

Pôvodný slovenský muzikál zachytáva dramatické momenty zo života najpodivuhodnejšieho muža ruských dejín, ktoré zmenili beh sveta. Do osudu Ruska začal Rasputin významným spôsobom zasahovať v roku 1905, krátko po tom, čo prišiel do Petrohradu zo zapadnutej sibírskej dediny. Miesto, ktoré zaujal pri cárskom dvore, potvrdzuje, ako jedna jediná osobnosť môže v dejinách zohrať zásadnú úlohu. Dodnes nie je známe, čím presne Rasputin očaril alebo skôr uriekol cárovnú Alexandru Fiodorovnu, v každom prípade však vďaka nemu zostal nažive ťažko chorý cárovič Alexej. Rodina cára Mikuláša II. sa tak ocitla pod vplyvom tohto záhadného, nevzdelaného, ale svojím spôsobom geniálneho človeka zvrátených mravov a nízkeho pôvodu.
Mal šťastie a neuveriteľný herecký talent? Ovládal niečo ako alternatívne liečiteľstvo, sugesciu a hypnózu? Na diváka čaká inscenácia mnohých otáznikov, ale aj silného náboja expresivity a tajomstva. Špičkoví muzikáloví tvorcovia v spojení s atraktívnou témou, obsahujúcou konflikt človeka s Bohom a spoločnosťou - konflikt plný mystiky a vášne - sú zárukou výnimočného scénického diela.

Život a osud Rasputina zaujal Jána Ďurovčíka už dávnejšie, v roku 2003 bol choreografom a režisérom baletu Rasputin, ktorý mal premiéru v SND. Po 15ich rokoch opäť siahol po rovnakej téme, ale v muzikálovom spracovaní:
„Túžba tvoriť, hľadať, spoznávať, ma pred rokmi priviedla k téme ,muža, ktorý vraj zmenil dejiny. A tak sme s Henrichom Leškom pre balet Slovenského národného divadla vytvorili inscenáciu Rasputin. Prešli roky a ako sa násobila moja láska k hudobnému divadlu a teda aj k muzikálu, rástla túžba sa k tejto téme znovu vrátiť. Zavreli sme sa preto s Henrichom do skúšobne a inšpirovaní našim predchádzajúcim dielom, sme vytvorili úplne nový divadelný tvar - muzikál, alebo skôr rockovú operu. Priznám sa, že voľba textára bola jednoduchá. Ján Štrasser, majster pera, človek s talentom a skúsenosťami a hlavne človek, ktorý mi rozumie a ktorý ma aj zvláda. éma Rasputina je krásna v tom, že nedáva odpoveď. Náš muzikál nie je historickým dokumentom, skôr freskou o pocitoch z jeho príbehu. Pocitoch, ktoré sú tak blízke pocitom, aké práve prežívame.....
Bol Rasputin svätcom či podvodníkom ? Viedol ho boh či diabol? Kto to vie. Na túto otázku nepoznám odpoveď, tak ako dnes nepoznáme odpovede na mnoho, mnoho otázok..... potrebujem chrám čistej mysle, tak ako znejú posledné slová inscenácie ... chrám dnes chýba nám.
PS: Úprimná vďaka všetkým, ktorí s nami pripravovali pôvodnú tanečnú verziu Rasputina v SND - bez nich by muzikálový Rasputin asi nikdy nevznikol."

Autor textov piesní Ján Štrasser nad ponukou na spoluprácu neváhal ani minútu:
„Debatami o Rasputinovi, o tejto mimoriadne kontroverznej osobnosti ruských dejín, ako aj o čase a prostredí, v ktorom žil a pôsobil, sme s Jankom strávili dlhé hodiny. Začal som skúmať, ako vteliť náš pohľad na Rasputina do slov tak, aby sa neutápali v hľadaní historickej pravdy, ale aby prinášali silné emócie. Kto bol vlastne Grigorij Rasputin? Mystik? Fanatik? Génius? Liečiteľ? Šarlatán? Manipulátor? Svätý muž? Diabol? Zo všetkého niečo. Uveril vo svoju výnimočnosť a tomu podriadil všetko vo svojom živote? Mal neuveriteľnú charizmu, ktorá primäla ľudí v jeho okolí, aby mu verili. S charizmatikmi má náš svet svoje dobré, ale aj tragické skúsenosti. Napokon, Rasputinova smrť akoby predznamenala revolúciu v októbri 1917, revolúciu, ktorá uvrhla Rusko do desaťročia trvajúcej totality a pohla svetovými dejinami."

Autor hudby Henrich Leško:
„Práca na hudbe k muzikálu Rasputin bola výnimočná tým, že som "preniesol" hudbu z jedného žánru do druhého. Pôvodná hudba bola komponovaná pre symfonicky orchester ako hudba k rovnomennému baletu, transformácia tejto podoby hudby do podoby muzikálovej bola pre mňa výzvou a výzvou je aj pre spevákov, ktorých party sú miestami extrémne náročné."

To potvrdzujú aj predstavitelia hlavnej úlohy Patrik Vyskočil a Dárius Koči:

Patrik Vyskočil:
„Najväčšou výzvou, čo sa týka Rasputina je určite spevácky part, ktorý je zatiaľ najťažší zo všetkých muzikálov, ktoré som doteraz robil. V neposlednom rade je veľmi zložité udržanie hereckého charakteru Rasputina počas spomínaných speváckych výstupov. Pevne verím, že túto zložitú výzvu naplním a splním tak očakávania divákov. S Jánom Ďurovčíkom sa ako vždy spolupracuje veľmi dobre, najmä pre jeho svedomitú prípravu. Vždy sa robí dobre s režisérom, ktorý presne vie, čo od danej situácie chce."

Dárius Koči:
„Postava Rasputina bola pre mňa veľkou výzvou, najmä čo sa týka spevu - ide o veľmi náročné spievanie a keďže súčasne účinkujem v TV šou Tvoja tvár znie povedome, bolo to o to ťažšie. Ale s Jankom Ďurovčíkom sa skúšalo dobre, rýchlo sme nahadzovali a potom postupne čistili všetky scény, takže sa to dalo zvládnuť. Verím, že sme to naskúšali výborne a že sa muzikál bude páčiť divákom."

Slovenské premiéry budú v Divadle Nová scéna 14. a 15. septembra 2018