S veľkou ľútosťou sa lúčime s naším dlhoročným kolegom Štefanom Kožkom

Česť jeho pamiatke.

S hlbokým zármutkom sme prijali správu o smrti nášho dlhoročného kolegu, priateľa, skvelého herca Štefana Kožku.
Odišiel do hereckého neba v pondelok 14. decembra 2020.
Vyjadrujeme jeho rodine, priateľom a blízkym hlbokú sústrasť.

Vyjadrenie generálnej riaditeľky Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangovej:
„Odchod člena hereckého súboru do hviezdneho neba je pre divadlo vždy veľkou stratou nielen ľudskou, ale aj umeleckou. Pán Kožka stvárnil v Divadle Nová scéna počas tridsiatich rokov pôsobenia množstvo skvelých postáv, väčšinou tragikomických, takých, akými bol naplnený aj jeho vlastný život. Kvôli jeho ochoreniu na COVID 19 sa v pondelok 14. decembra predstavenie IAGO (v ktorom stvárnil postavu senátora Bradyho ) neodohralo...Netušili sme, že žiaľ už svoje role na javisku ani v živote  neodohrá. Pomyselný aplauz nech znie na jeho poslednej ceste.“

Vyjadrenie umeleckého riaditeľa Divadla Nová scéna Karola Čálika:
„Keď sa dostala ku mne táto šokujúca správa, zostal som nadlho paralyzovaný. Nevdojak sa mi začali tlačiť na pery slová z jeho poslednej premiéry Cyrano z predmestia:

Už nie je, už nedýcha
smúť za nim moje srdce, smúť...

Odišiel mi dobrý kamarát, kolega, súputník, sused v šatni, večne nespokojný, večne rebelujúci, večne hľadajúci, no nie vždy uspokojený a málokedy pochopený.
A nám všetkým odišiel skvelý, nezabudnuteľný herec.


Životopis:

Štefan Kožka sa narodil sa 11. augusta 1954 v Trenčíne . Herecká profesia ho lákala už od základnej školy, kde chodil do dramatického súboru. Neskôr sa s rodičmi presťahoval do Bratislavy. Po skončení štúdia herectva na bratislavskej Vysokej škole múzických umení (VŠMU) sa v roku 1977 stal členom Divadla pre deti a mládež v Trnave. Počas jedenástich sezón vytvoril množstvo pozoruhodných postáv napr. Bobák (Faustiáda, 1981), Romeo (Romeo a Júlia, 1982), Jesenius a Plicka (Ako sme sa hľadali, 1983), Zámbor (Ako bolo, 1984), Tartuffe (Tartuffe, 1984).
V roku 1988 Štefan Kožka prešiel do Poetického súboru v Bratislave, ktorý sa neskôr zlúčil
s divadlom Nová Scéna. Na divadelných doskách účinkoval v desiatkach činoherných i muzikálových inscenácií. Z množstva postáv to boli napr. Giro (Ukradnutý čas, 1989), Rich (Tak jest, 1991), Rochefort (Traja mušketieri, 1991), riaditeľ Preysing (Grand hotel, 1993), Rozprávač (Pokrvní bratia, 1993 aj 2015), Jago (Šokspeare, 1999), John II. (The Beatles, 2000), Claudius (Hamlet, 2001), Danilo (Cigáni idú do neba, 2001), Tovje (Fidlikant na streche, 2007), Silvester Spišiak (Šialené nožničky, 2007), Hardcastle (Ešte jeden do partie, 2009).

Z aktuálnych inscenácií v repertoári Novej scény účinkoval v muzikáli IAGO (senátor Brady, 2016) a Cyrano z predmestia (Rudo, majiteľ klubu, 2019). Jeho najnovšou postavou, ktorú nestihol doštudovať, bol starnúci zbojník Huncaga v pripravovanom muzikáli Jánošík.
Ako režisér pracoval umelec na muzikáloch Hair (2003), Muzikálový sen (2011), Cigáni idú do neba (2012), Sláva (2013), Vyhadzovači (2013),  HairSpray (2014).

Okrem pôsobenia v divadle Nová scéna účinkoval v mnohých televíznych a filmových projektoch. V seriáli Nepokojná láska si zahral už v roku 1975, účinkoval v Tisícročnej včele, v šesťdielnom televíznom filme Alžbetin dvor (1986) či v muzikáli Fontána pre Zuzanu 2.
K jeho ďalším filmom patria napríklad dráma Zurvalec, Herodes a Herodias, rozprávka Zlatý hlas alebo študentský film Otec. V ostatných rokoch si zahral v seriáloch Záchranári, Priateľky, Odsúdené, Ako som prežil, Pod povrchom, Búrlivé víno, Horná Dolná.