Tlačová správa k premiére predstavenia

Tlačová správa, Bratislava, 16. Január 2013

Tlačová správa k premiére predstavenia

QUEEN
alebo príbehy tých, čo chcú žiť naveky
tanečné divadlo

Tlačová správa, Bratislava, 16. januára 2013

Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 25. a 26. januára 2013 premiéry pôvodného tanečného predstavenia „QUEEN, alebo príbehy tých, čo chcú žiť naveky". Režisérom a choreografom predstavenia, ktoré je výnimočným počinom dramaturgie DNS a prvým samostatným predstavením Tanečného súboru Divadla Nová scéna v tejto sezóne, je skvelý choreograf s mnohoročnými skúsenosťami doma aj v zahraničí Mário Radačovský: „Snažili sme sa vytvoriť predstavenie, ktoré by zapadlo do ponuky Divadla Nová scéna a súčasne, ktoré by pomohlo aj marketingovo naštartovať nový tanečný súbor, ktorý vznikol v apríli 2012. Myslím si, že hudba skupiny QUEEN je blízka ľuďom a Freddie Mercury bol spevákom storočia, mal nádherný hlas a bol úžasnou osobnosťou, ktorá dokázala uviesť masy do varu, bol absolútny profesionál vo všetkých smeroch a mal niekoľko tisíc osobností v jednom tele . Toto predstavenie je pre všetkých ľudí, ktorí majú radi muziku Queen a chcú si vypočuť Laca Lučeniča na scéne naživo a najmä sa spolu s tanečníkmi snažíme ponúknuť krásne vizuálne divadlo pre všetkých divákov."

Autorom libreta je Peter Pavlac, ktorého pri písaní inšpirovala nielen hudba skupiny Queen ale aj život Freddieho Mercuryho:" Bol to fascinujúci umelec s veľkým gestom a zaujímavým životným príbehom. Hraničnosť jeho osobnosti, snaha vyrovnať sa so strachom zo smrti tým, že vytváral stále nové a nové verzie seba, valcujúca energia nezastaviteľnej snahy objavovať a reflektovať... tam kdesi sme začali objavovať naše spojenie s jeho hudbou, našu formu vyjadrenia tejto hudby a energie cez tanec... cez náš jednoduchý pribeh...

Divák sa totiž ocitá na konkurze pre tanečnú rolu Freddieho Mercuryho do pripravovanej choreografie na geniálnu skladbu Queen - Bohemian Rhapsody. Na tento konkurz prichádza niekoľko mimoriadne talentovaných tanečníkov, bytostne túžiacich rolu získať. Vyhrať však môže len jeden a rozhodne o tom choreograf spolu so skúseným profesionálom, hudobným producentom Lacom Lučeničom, ktorý sa, okrem iného, stane aj "live" dídžejom pohrávajúcim sa s piesňami Queen, aby priamo pred našimi očami vytvoril zaujímavé a prekvapujúce remixy notoricky známych hitov s jasným cieľom: inšpirovať a provokovať uchádzačov k čo najzaujímavejším tanečným výkonom. Situácia sa skomplikuje, keď sa na konkurze objavia tanečnice, rovnako túžiace po výnimočnej role.

„Aby som sa vyjadril trochu literárne, Queen nie sú u mňa priamo v jadre tých najväčších srdcoviek, čo však slúži pre dobro celej veci," hovorí hudobník Laco Lučenič. „Umožňuje mi to totiž bez tej posvätnej fanúšikovskej hrôzy a bázne narábať s materiálom bez nejakých emotívnych limitov. Hudba tejto skupiny bola svojho času jedným z najvýraznejších počinov v popmusic a v istom zmysle podporovala (a aj určovala) hudobné trendy. Bohužiaľ, ako to už býva, čím výraznejší element svojej doby, tým viac sa prehlbujú rozdiely oproti dnešnému, nášmu uchu prirodzenému zvukovému modelu. V takom prípade splní účel princíp, používaný vo filozofii tanečnej hudby - remixy a úpravy za účelom výraznejšej rytmiky a podobne. Zároveň je to tiež tak trochu sprístupnenie tejto hudby aj vyznávačom dnešného rytmickejšieho hudobného jazyka. A koniec koncov, v tomto predstavení hrám dídžeja, je to moje hobby a preto budem k tejto hudbe pristupovať ako dídžej. A to ako real deejay - nie taký svadbový."

Predstavenie „QUEEN alebo príbehy tých, čo chcú žiť naveky" je prvým samostatným predstavením Tanečného súboru Divadla Nová scéna, ktorý vznikol v apríli 2012 . Jeho členmi sú výnimoční tanečníci z celého sveta /Slovensko, Kanada, Filipíny, Rumunsko, Luxemburg, Maďarsko, Španielsko/, ktorí majú skúsenosti z popredných tanečných scén a väčšina z nich pôsobila pod vedením Mária Radačovského a Miroslavy Kovářovej v Balete Bratislava a v Balete SND.
„Dovolím si tvrdiť, že práve títo tanečníci robia predstavenie tým, čím je, neviem si predstaviť QUEEN s iným tímom ľudí a tanečníkov, sú tvorcami mnohých nápadov a riešení problémov, ktoré som použil do choreografie, toto predstavenie sú oni spolu s mojím tímom a Lacom Lučeničom," dodáva choreograf a režisér Mário Radačovský.

„Sme schopní sa spáliť pre to, čomu tak vzletne hovoríme umenie? A čo ak nemusíme byt vzletní na to, aby sme hovorili zaujímavým spôsobom bez irónie o niečom, čo má váhu? Dokáže nás vôbec ešte naštvať povrchnosť? Aj tieto otázky si kladie predstavenie QUEEN"

Premiéry tanečného divadla „QUEEN alebo príbehy tých, čo chcú žiť naveky" 25. a 26. januára 2013 v Divadle Nová scéna
Tvorivý tím:
Réžia a choreografia: Mário Radačovský
Pre a postprodukcia hudby a DJ komponentov, výber a komponovanie, deejaying, multimediálny koncept a instrumental performing - Laco Lučenič

Libreto - Peter Pavlac

Dramaturgia - Miroslava Kovářová

Scéna - Marek Hollý

Kostýmy - Katarína Holková

Účinkujú:

Laco Lučenič, Daniel Corbeil, Andrej Szabo, Tamas Csizmadia, Artur Abram, Dan Datcu, Francisco García Sachéz/Patrik Sčasnovič, Natália Némethová, Klaudia Bittererová, Katarína Kaanová, Katarína Košíková, Barbora Bláhová, Nataša Dudar, Alexa Capareda, Marek Kocák

 

Informácie o predstavení nájdete na www.nova-scena.sk
V prípade akýchkoľvek otázok sa obráťte na Patríciu Adamovú, patricia.adamova@nova-scena.sk, tel. číslo 0903/6