Tlačová správa k premiére muzikálu Hairspray.

Tlačová správa, Bratislava, 16. Máj 2014

Tlačová správa k premiére muzikálu Hairspray.

 

Tlačová správa, Bratislava, 14.mája 2014

Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 16. a17. mája 2014 premiéry známeho amerického muzikálu „HAIRSPRAY". Muzikál, ktorý sa stal miláčikom Broadway a jeho filmovú podobu s Nikki Blonsky, Johnom Travoltom a Michelle Pffeifer videli milióny divákov na celom svete, sa prvý krát dostáva na slovenské javisko.
O hudobných a dramatických kvalitách muzikálu Hairspray svedčí nielen 8 cien Tony Awards, ktoré získal v roku 2003 vo viacerých kategóriách / najlepší muzikál, scenár, hudba, kostýmy atď./ ale aj fakt, že film z roku 2007 je šiestym najúspešnejším filmovým muzikálom všetkých čias a doteraz zarobil 200 miliónov dolárov.
Do príbehu študentky Tracy, ktorá miluje tanec a snaží sa napriek „kilám navyše" dostať do televíznej tanečnej súťaže Miss lak na vlasy, obsadil režisér Štefan Kožka mladé talenty z Konzervatória v Bratislave, hlavnú postavu Tracy alternujú Monika Drgáňová a Renáta Gráfová, hosťujúcich umelcov ako Sisa Sklovska, Peter Sklár, Jevgenij Libezňuk, Dáša Šarközyová, Vladimír Jedľovský a hercov Divadla Nová scéna Petra Makranského, Patrika Vyskočila, Miroslavu Drínovú, Dávida Hartla, Vladislava Plevčíka, Lukáša Pištu, Janu Lieskovskú, Luciu Vráblicovú, Dušana Kaprálika, Jána Mistríka, Dáriusa Kočiho, Romanu Dang Van a ďalších.
„Je to muzikál, ktorý sa svojou atmosférou presne hodí na jarné obdobie", hovorí generálny riaditeľ DNS Juraj Ďurdiak, " a napriek nenápadnému posolstvu o rovnosti šancí, je to muzikál svieži, veľmi farebný, optimistický - taký „light". Je to doslova kyslíková bomba, ktorá nabije pozitivnou energiou každého. A keďže na to máme potenciál herecko-spevácko-tanečno- režisérsky a keďže vo mne neutícha chuť dávať príležitosť šikovným mladým ľuďom - práve v tomto muzikáli sme im vytvorili priestor, kde môžu toho strašne veľa ukázať. Súčasne je zábavné sledovať, ako presakuje skúsenosť, tých, ktorí sú na javisku už roky na tých, ktorí iba začínajú a naopak, nadšenie , energia a elán mladých vplývajú na tých starších."
V pôvodnej americkej verzii ide predovšetkým o konflikt medzi bielymi a čiernymi obyvateľmi Baltimoru, režisér muzikálu Štefan Kožka však do slovenskej verzie hľadal iný kľúč: „Nechceli sme skĺznuť do podobného konfliktu, teda konfliktu medzi Rómami a bielymi. Zvolili sme si ťažšiu cestu, ktorá, ako vidíme na generálkach, funguje. Momentálne máme v našej spoločnosti problém, že niektorí ľudia si uzurpujú, čo môžu robiť a môžu to jedine oni. No a keďže náš príbeh je z televízneho prostredia, tak tí pekní, tí metrosexuáli majú pocit, že oni jediní môžu byť na obraze a môžu robiť umenie a ostatní nech sa dajú zakopať do lesa. „Čo sa týka formy, tento muzikál je mimoriadne náročný v tom, že je v ňom až 70% hudby a tanca. Keďže sme profesionálnych tanečníkov obmedzili na minimum, herci sa museli naučiť nielen dokonale spievať ale aj tancovať a skĺbiť to s herectvom. Jednoducho ukázať všetko, čo dokážu."
Veľkú príležitosť ukázať svoj herecký ale aj spevácky a tanečný talent dostali predstaviteľky hlavnej postavy Tracy. Monika Drgáňová: „Muzikál Hairspray je jeden z najzaujímavejších a najúspešnejších muzikálov všetkých čias. Preto je to pre mňa veľká česť a súčasne zodpovednosť stvárniť titulnú postavu. Mám veľký rešpekt pred skúsenými kolegami ale aj pred divákmi. Skúšobné obdobie bolo krásne aj náročné, plné lásky a priateľstva. Všetko, čo sme spolu počas neho prežili, nás stmelilo do jedného skvelého tímu."
Pre Renátu Gráfovú, je to prvá divadelná skúsenosť: „Bola som veľmi prekvapená, keď som sa dozvedela, že postavu Tracy budem hrať a súčasne je to aj veľký pocit zodpovednosti, veď som takmer stále na javisku. Tracy je až odzbrojujúco veselá, šťastná, energická, každé ráno vstáva s úsmevom a optimizmom, s tým som sa musela trošku popasovať....postupne však aj ona dozrieva a zisťuje, že svet okolo nej nie je taký ideálny a že svoj sen, účinkovať v šou Cornyho Collinsa, si bude musieť tvrdo vydobyť iba svojím odhodlaním a talentom. A dokázať tak všetkým, že nielen stopercentne krásni a dokonalí ľudia majú právo na úspech."
„Je to pre mňa opäť herecká výzva", hovorí o svojom účinkovaní v muzikáli Hairspray Sisa Sklovska," hrala som už rôzne roly ale takúto „ fúriu" ešte nie. Moja postava - Velma Von Tussleová - je producentkou TV šou Cornyho Collinsa a je to veľmi snobská, energická a sebavedomá dáma, vedomá si svojej moci aj vizáže. Ako bývalá miss sa cíti byť za každých okolností dokonalou a všetkých okolo seba posudzuje rovnakým merítkom. Do šou chce prijať iba krásnych a dokonalých účastníkov, vidí sa vo svojej dcére a aj cez mŕtvoly chce pre ňu len to najlepšie. Tlstučká Tracy , ktorá v žiadnom prípade nespĺňa jej kritériá, však mení jej plány... Filmovú Velmu si zahrala Michelle Pffeifer, ktorú štylizovali do kultovej Marilyn Monroe. My sme spolu s režisérom a scénografom išli inou cestou. Vybrali sme si dámu, ktorá je idolom mužov aj žien, ktorá je ikonou úspechu - Cher. Verím, že si diváci prídu na svoje....."
V postave matky Tracy - Edny sa predstavia dvaja výborní komici Peter Sklár a Jevgenij Libezňuk. Ako sa popasovali s tým, že budú hrať v muzikáli ženskú postavu?
Peter Sklár : „ Bola to pre mňa veľmi prekvapujúca ponuka ale povedal som si, že to vyskúšam, pretože muzikál mám rád. Videl som film s Johnom Travoltom, vedel som, do čoho idem....ja už som ženské postavy hral napr. v SOS ale aj v divadle a myslím si, že muž, ktorý hrá ženu, si môže dovoliť povedať viac a byť priamočiarejší, ako keby postavu hrala žena. A okrem toho naša Edna je veľmi tučná žena a pretože tučné ženy neexistujú, musia ich hrať muži"
Jevgenij Libezňuk: „Moja prvá reakcia na ponuku hrať v muzikáli , bolo striktné odmietnutie , ale keď mi vysvetlili, že budem hrať ženu a nie muža, ktorý hrá ženu, tak som si povedal, že je to výzva, to bol moment, ktorý ma zastavil a začal som o ponuke premýšľať. Už som zopár žien zahral, ale vždy to bol chlap, ktorý sa prezlieka za ženu, tak som si povedal, že pokiaľ budem predstierať ženu, môžem predstierať aj spev a tanec, môžem predstierať hrať muzikál...takže takto ma zlanárili."

Slovenské premiéry budú v Divadle Nová scéna 16. a 17.mája 2014