TS k premiére tanečného predstavenia

Tlačová správa, Bratislava, 18. Október 2013

TS k premiére tanečného predstavenia

TRAJA SPOLU
tanečné predstavenie
Tlačová správa, Bratislava, 17.10.2013
Divadlo Nová scéna pripravilo ako druhú premiéru tejto divadelnej sezóny tanečné predstavenie „TRAJA SPOLU", ktoré uvedie dňa 26.októbra 2013 o 19.00 hod.
Ide o spojenie troch kratších opusov troch zaujímavých slovenských tvorcov v podaní Tanečného súboru DNS.
Lukáš Timulák, Boris Nebyla a Mário Radačovský majú spoločné to, že sa po ukončení Tanečného konzervatória v Bratislave vybrali do sveta za skúsenosťou, tancovali na popredných scénach, boli členmi v renomovaných súboroch a mali možnosť pracovať s významnými osobnosťami v oblasti choreografie. Rovnako všetci traja po ukončení aktívnej tanečnej kariéry pôsobia ako choreografi. Na profesionálnej tanečnej scéne sa pohybujú už určitú dobu a dokázali, že ich slovník je osobitý a tiež to, že tvorivo hľadajú a snažia sa svojou prácou vyjadriť skúsenosti a pocity človeka dneška.
„Všetci sme študovali na tej istej škole. Po rokoch tanečnej kariéry sa môžeme takýmto spôsobom znovu priblížiť a podeliť sa so slovenským obecenstvom o naše skúsenosti a predstaviť, kde sa nachádzame teraz v rámci choreografie," hovorí choreograf Lukáš Timulák. Jeho choreografia A PLACE BETWEEN skúma prchavosť okamihov.... sme stále medzi niečím, hľadáme nové skúsenosti, situácie a miesta. Nachádzame však iba dočasné ciele, zriedka trvalé miesta, ktoré nás uspokoja.
„Spolupráca s Máriom Radačovským a Lukášom Timulákom je pre mňa jeden veľmi vzácny event, všetkých troch nás spája naša láska a oddanosť umeniu," dodáva Boris Nebyla. „Choreografia RE: Composed sú tanečné obrazy, situácie, inšpirované našim životom. Je jedno, kde sme sa narodili a akú máme farbu pleti, osudy ľudí, ich radosti, smútky, bolesti sú si navzájom veľmi podobné...."
„V tomto večere hrá prím tanec. Predstavujeme v ňom tvorbu troch choreografov s podobnou kariérou úspešných tanečníkov v zahraničí, ktorých choreografická práca bude v jednom predstavení uvedená prvý krát. Teší ma, že Boris Nebyla aj Lukáš Timulák prijali ponuku pracovať s našim súborom a dúfam, že to nebude naposledy," dodáva choreograf Mário Radačovský. Jeho choreografia „SPOLU" na Schubertovu hudbu je veľmi osobnou a intímnou výpoveďou, vznikla v období, keď mal chuť skončiť s prácou choreografa: „Balanchine raz povedal:... „musel som variť (myslené choreografovať) pre súbor a ja som varil, lebo som musel ...!" a vtedy, paradoxne, vznikli niektoré balety, ktoré sú považované za jeho klenoty. Dúfam, že je to obdobné, chcel som niečo vypovedať a opäť som mal, a uvedomujem stále viac a viac, že mám to šťastie na ľudí okolo seba, ktorí mi napriek všetkému dovoľujú hovoriť prostredníctvom ich tela. "SPOLU" je o mojich pocitoch spojených s mojou umeleckou prácou tu v Bratislave za posledné roky a o všetkých ľuďoch, ktorí mi neprestávajú veriť."
Generálny riaditeľ Divadla Nová scéna Juraj Ďurdiak: „Napriek tomu, že tanec sa na Novej scéne presadzuje ťažšie, pozvali sme troch kvalitných choreografov, aby pracovali s našim Tanečným súborom a ponúkli divákom niečo nové. Divadlo Nová scéna chce aj touto premiérou kultivovať diváka, rozširovať ponuku o diela, ktoré možno nezaujmú až taký veľký okruh divákov ale zasiahnu ich o to hlbšie.


Účinkujú: Tanečný súbor Divadla Nová scéna
Sofia Angelis, Bernardo Badano, Davide De Biasi, Klaudia Bittererová, Barbora Blahová, Tamás Csizmadia, Dan Datcu, Gabriela Finardi, Katarína Kaanová, Katarína Košíková, Marek Kocák, Natália Némethová, Francisco García Sanchéz, Patrik Ščasnovič

Premiéra: 26. októbra 2013 v Divadle Nová scéna v Bratislave