Otvorenie sezóny 2014/2015

Tlačová správa, Bratislava, 19. September 2014

NOVÁ SCÉNA JE „HAPPY"
OTVORENIE SEZÓNY 2014/2015 V DIVADLE NOVÁ SCÉNA

Tlačová správa, Bratislava, 17.9.2014

Divadlo Nová scéna po úspešnej sezóne 2013/2014 bohatej na pôvodné i svetové muzikály /Mata Hari, Obchod na korze, Hairspray/ uvedie v novej divadelnej sezóne štyri činoherné tituly. Hneď prvým bude bláznivá komédia „ Ako zbaliť babu alebo bezva finta", v ktorej dostali veľké herecké príležitosti piati mladí členovia hereckého súboru a ktorá bude mať premiéry 23. a 24.októbra 2014 v Štúdiu Olympia. Režisérom predstavenia je Dušan Kaprálik.
Bonbónikom pre našich divákov bude premiéra tragikomédie „Najstaršie remeslo" , ktorú uvedieme na veľkom javisku 7. a 8. novembra. Pod réžijným vedením Ľubomíra Pauloviča sa predstaví deväť skvelých herečiek - divadelných legiend. Ida Rapaičová, Oľga Zöllnerová, Oľga Šalagová, Eva Landlová, Libuša Trutzová - tieto dámy odohrali na javisku Novej scény desiatky krásnych postáv a po rokoch sa na domovskú scénu vracajú. Je skvelé, že sa k nim pridali také herečky ako Zuzana Kocúriková, Eva Mária Chalupová, Milka Zimková a Maja Velšicová.
„Nová sezóna je sústredená najmä na herecké osobnosti a herecké výkony ," hovorí generálny riaditeľ DNS Juraj Ďurdiak, „do divadla patria herci všetkých generácií a sme radi, že aj takýmto spôsobom môžeme vzdať úctu tým, ktorí na divadelných javiskách stvárnili desiatky rolí a vytvoriť im priestor na ich herecké majstrovstvo. Uvedením komédií, tragikomédie aj psychologickej drámy chceme pokročiť o kus dopredu k vzťahu k hereckému kumštu. Verím, že práve staršia generácia hercov môže pozitívne ovplyvniť tú mladšiu a dúfam, že dámy po skúsenosti s predstavením „Najstaršie remeslo" dostanú chuť ešte sa vracať na javiská."
V januári si prídu na svoje milovníci situačných bláznivých komédií. V titule „Sluha dvoch šéfov", ktorý dobyl svetové pódiá sa predstaví prakticky celý herecký súbor DNS a v hlavnej postave sa budú alternovať hosťujúci Peter Kočiš a Martin Šalacha. Režisér komédie Svetozár Sprušanský: „Sluha dvoch šéfov je dnes vo svete doslova fenomén. Skvelá kombinácia situačného a konverzačného humoru, neustále prekvapovanie divákov novými nápadmi, obrovský priestor pre hereckú hravosť a vymýšľanie. Teším sa teda najmä na hercov. Aj keď naštudovať kvalitnú komédiu býva poriadna fuška, verím, že sa budeme spoločne počas skúšok baviť a tešiť a najmä, že predstavením potešíme a zabavíme čo najviac divákov."
Po dlhšom období sa na javisko DNS vracia psychologická dráma. V marci bude mať premiéru hra Equus, v hlavných úlohách psychiatra a mladého delikventa sa predstavia Juraj Ďurdiak a Dávid Hartl. Réžie sa ujme Michal Náhlík.
V súčasnosti prebiehajú v DNS konkurzy do svetového muzikálu Bedári, skúšať sa tento najhranejší a najúspešnejší muzikál všetkých čias začne na jar budúceho roka a premiéra je plánovaná na september 2015.
Divadlo Nová scéna dáva priestor aj hosťujúcim divadlám - už v septembri to bude rodinný muzikál Perinbaba v podaní Cervinus Theatrum Szarvas, malým aj veľkým divákom ponúkne predstavenia v maďarskom aj slovenskom jazyku. Režisérom predstavenia je Viktor Varga, absolvent VŠMU.
Pozvanie hosťovať v Štúdiu Olympia prijala aj skvelá herečka, spisovateľka a scenáristka Milka Zimková, ktorá na Novej scéne raz mesačne, od septembra do decembra, uvedie päť svojich monodrám - „Katarína Veľká", „Bon soir, umelci - Neveľo nas idze, neveľo nam treba", „Do lesíčka na čekanou" a „Angelina".
Novinkou v ponuke pre detského diváka je projekt novej členky súboru DNS Anikó Vargovej „Nová scénička - zahrajme sa na divadlo." Ide o divadelné dielne, počas ktorých herci vymyslia a naskúšajú s deťmi krátke predstavenie, vytvoria náznakové kostýmy a nakoniec si scénku aj zahrajú. Cieľom projektu je ukázať deťom, ako vzniká divadelné predstavenie, podnietiť ich kreativitu a fantáziu a súčasne v príbehu, ktorý si sami vytvoria, pochopiť a prežiť ponaučenie, ktoré príbeh, rozprávka, bájka prináša.
Aj Nová scéna je Happy - na youtube kanáli sa dá oddnes pozrieť videoklip Happy. Na rozdiel od mnohých iných verzií náš klip na slovenský text Zora Laurinca naspievali herci DNS, ku ktorým sa pridali Mirka Partlová a Ján Slezák. Videoklip, nakrútený na jeden záber, prevedie diváka celým divadlom, od hlavného vstupu cez foyer, bufet, hľadisko, javisko, vrátnicu. Pozývame ním divákov na návštevu do nášho divadla, na osvedčené ale aj pripravované tituly.