SEX PRE POKROČILÝCH - manželská komédia o nemanželských túžbach v Divadle Nová scéna

tlačová správa

 SEX PRE POKROČILÝCH  - manželská komédia     o nemanželských túžbach v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 12. februára 2022 o 19.30 v Štúdiu Olympia slovenskú premiéru komornej komédie Sex pre pokročilých o kríze v partnerských vzťahoch. V réžii Michaela Vyskočániho si dlhoročný manželský pár, ktorý sa snaží po rokoch utužiť svoj vzájomný vzťah, zahrajú Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský.
Dramaturgicky sa na predstavení podieľal Svetozár Sprušanský, kostýmy a scénu navrhla Laura Štorcelová.

Hra kanadskej autorky Michele Riml  je trpko smiešnou inventúrou dvadsaťpäťročného manželského života. Manželia Alica a Miky sa ocitli v situácii, ktorú poznajú tisíce párov v ich veku: deti im vyleteli z rodinného hniezda, plamene ich vzájomnej lásky a vášne oslabli, oheň ich vzájomného súžitia vyhasol. Alica sa s týmto stavom nechce zmieriť, a preto prinúti Mikyho objednať na víkend luxusný hotelový apartmán a sama si kúpi príručku „Sex pre pokročilých“. Podľa jej jednotlivých lekcií a „cvičení“ sa snaží nájsť zmysel a novú náplň ich partnerského vzťahu. Stratenú cestu k sebe samým. Znovuobjavovanie vlastných túžob a protikladné životné očakávania manželov sú zdrojom konfliktov, hádok, ale aj množstva komických situácií.

Dramaturg inscenácie Svetozár Sprušanský oslovil na spoluprácu režiséra Michaela Vyskočániho, ktorý po prečítaní textu ponuku na réžiu tejto komédie rád prijal:
„Je to dobrá, ľahká konverzačka na ťažké témy, komédia o vzťahoch, komunikácii, túžbach a nenaplnených ambíciách. To sú všetko témy blízke človeku v každej dobe. Nedorozumenie vo vzťahu a hľadanie riešení je večnou témou života. Text sa mi zdal svieži, blízky a vôbec nie tak lacný, alebo lascívny, ako by sa podľa názvu mohlo zdať. Napriek tomu, že hlavní hrdinovia majú za sebou 25 rokov manželstva, vôbec som nemal pocit, že sa ma ich problémy a pocity netýkajú. Práve naopak...Aj samotní herci boli pre mňa inšpiráciou, obaja sú to ostrieľaní herci, ktorí majú za sebou množstvo komédií. Celá inscenácia stojí na nich dvoch, na ich hereckých schopnostiach, životnom eláne a skúsenostiach, takže mojou úlohou bolo ich spoznať, pochopiť a často len naviesť k tomu, čo sami dobre poznajú.“

Hra Sex pre pokročilých je hereckým koncertom dvoch protagonistov súboru Divadla Nová scéna Lucie Vráblicovej a Pavla Topoľského. Pre Luciu Vráblicovú bola veľkou hereckou výzvou, za ktorú je nesmierne vďačná:

„Alica je žena, ako mnohé z nás. Iniciatíva stráviť s manželom víkend v hotelovej izbe vyšla práve od nej. Pre mňa je obdivuhodná jej odvaha a odhodlanie, s akými sa vrhla do tohto víkendového dobrodružstva. Alica mi svojím konaním len potvrdila, že najdôležitejšia vo vzťahu je komunikácia. Pretože množstvo nedorozumení vyplýva práve z toho, že ľudia spolu nie dostatočne, alebo vôbec nekomunikujú. Netýka sa to, samozrejme, len manželských párov, ale aj vzťahov medzi rodičmi a deťmi, medzi priateľmi, či v zamestnaní. Mnohí z nás sa vo vtipne napísaných dialógoch tejto dvojice určite nájdu.“

To, že hra vychádza zo života, potvrdzuje aj predstaviteľ Mikyho Pavol Topoľský:        
„Od prvej chvíle, ako mi túto hru dramaturg nášho divadla Svetozár Sprušanský predstavil, vedel som, že je to „trefa“ do čierneho. Témou, štýlom, a predovšetkým svojim humorom. Jednoducho, hra sa mi zapáčila. Potešil som sa, že bude súčasťou repertoáru Divadla Nová scéna. Aj voľba režiséra sa ukázala ako šťastný krok. S Michaelom Vyskočánim som doteraz ešte nespolupracoval. Ukázal sa však ako skúsený, rozhľadený profesionál s jasnou predstavou o výsledku. Myslím si, že divákom môžeme ponúknuť ďalšiu kvalitnú komédiu, pri ktorej sa budú dobre cítiť a z divadla budú odchádzať spokojní.“

O autorke:

Kanadská dramatička Michele Riml (1967, Vancouver) má na konte pätnásť úspešných hier, uvádzaných v Kanade aj v zahraničí. Komédia Sex pre pokročilých (Sexy Loundry) patrí medzi jej najúspešnejšie a najčastejšie uvádzané, bola preložená do desiatich jazykov a uvedená okrem Kanady aj v USA, Veľkej Británii, Južnej Afrike, Nemecku, Novom Zélande, Litve, Poľsku, Česku a teraz ju čaká prvé uvedenie na Slovensku v preklade Alexandry Ruppeldtovej. Hra má aj pokračovanie pod názvom Henry and Alice: Into the Wild a autorka pripravuje aj tretie – muzikálové  pokračovanie.

Michael VYSKOČÁNI  

V roku 2013 absolvoval odbor divadelnej réžie a dramaturgie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Ako režisér hosťoval v Trezore Divadla ASTORKA Korzo ´90 (podľa hry Sławomira Mrożka: Strip-tease uväznený v Trezore, 2015, Duncan Macmillan: Pľúca, 2017); v Mestskom divadle Žilina (Lenka Garajová: Smrť obchodného ©, 2016; Lucy Prebble: Vedľajšie účinky, 2018); v Slovenskom komornom divadle Martin (Marta Guśniowska: Anjelik, žirafa a stolček alebo o (ne)zmysle, 2014); v Divadle Jána Palárika v Trnave (Ivan Vyrypajev: Letné osy, ktoré nás štípu ešte aj v novembri, 2017); v Divadle Ludus (Jurij Klavdijev: Poďme, čaká nás auto, 2014, Sue Townsend: Tajný denník Adriana Mola, 2019); v Divadle v podpalubí (Keith Huff: Vytrvalý dážď, 2018); v Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove (Lenka Garajová: Perníková chalúpka, 2019).