Herec Dušan Kaprálik oslávi jubilejnú 70tku

Tlačová správa, Bratislava, 20. Júl 2018

Herec Dušan Kaprálik oslávi jubilejnú 70tku

Herec Dušan Kaprálik oslávi jubilejnú 70tku

Tlačová správa, Bratislava

Dlhoročný člen súboru Divadla Nová scéna Dušan Kaprálik oslávi 21. februára 2018 okrúhle sedemdesiate narodeniny. Za 45 divadelných sezón stvárnil množstvo dramatických, tragikomických aj komediálnych postáv v činoherných i muzikálových predstaveniach.
To, že sa dal nakoniec zlákať herectvom, aj keď bol na strednej škole výborným riešiteľom fyzikálnych olympiád a pomýšľal študovať fyziku, dodnes neľutuje:
„ Divadlo mi dáva slobodu. Nemusím bojovať s realitou, ale s úprimnosťou životných situácií postáv, ktoré vymyslel niekto úplne iný. Je to nádherná detektívka. Nemá nič spoločného s politickým bojom, s osobnými problémami, v tom dobrom prípade ani so snahou páčiť sa, ale má mnoho spoločného s hľadaním. S hľadaním pravdy, krásy, harmónie, nenávisti, zloby, svinstva. Taký je život. A o tom sa oplatí rozmýšľať a v umeleckom diele ho realizovať. Bez nároku moralizovať, škatuľkovať, pretože názor si musí vytvárať divák."

Martinský rodák po maturite na Strednej všeobecnovzdelávacej škole vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave a svoj výnimočný herecký talent uplatňoval
v Divadle Andreja Bagara v Nitre a členom Novej scény v Bratislave sa stal v roku 1973, najskôr pôsobil v jej Poetickom súbore.
Na divadelných doskách začínal vážnymi postavami, postupne však do stvárňovania typov
a charakterov vnášal komické črty a karikatúru. Jeho kreácie sa vyznačujú výraznými tragikomickými polohami ako napr. postava Lučajlanga v inscenácii Pavilón nad riekou v réžii Stana Párnického, postava ľudového filozofa Sosiása v hre Amfitrion, postava farára v hre Anjel.

V súčasnosti na domovskej Novej scéne účinkuje v komédiách Sluha dvoch šéfov, Pi čaj, miláčik!, v muzikáli Mamma Mia! a hudobnej rozprávke Kozliatka a vlk, kde hrá spolu so svojim synom Martinom, dcérou Zuzkou, nevestou Miškou a vnúčatami Martinkou a Miškom v réžii ďalšieho syna Ondreja Kaprálika.
Okrem herectva sa Dušan Kaprálik intenzívne venoval aj réžii. Spolupracoval s viacerými ochotníckymi súbormi Ex Lex, Divadlo OKO v Poprade, Divadlo pre vás v Bratislave, mládežníckymi súbormi aj s Tovarišstvom starých bojových umení a s kaskadérskym súborom Borseus.
Hosťoval v Činohre Slovenského národného divadla (SND), v bratislavskom Divadle a.ha., v Trnavskom i Martinskom divadle.

Dušan Kaprálik sa dlhé roky venuje tiež rozhlasovej, televíznej a filmovej tvorbe. 20 rokov pôsobil ako pedagóg na bratislavskom Konzervatóriu, v súčasnosti učí herectvo v Muzikálovej akadémii.

Z filmov, v ktorých účinkoval, spomeňme snímku Učiteľka (2016), kde stvárnil úlohu starého otca jednej zo žiačok či rozprávku Láska na vlásku (2014), kde bol medikusom. Ďalšími postavami boli Jozef Junas zo seriálu Búrlivé víno (2013), zlatník Fischer ( Nedodržaný sľub, 2009), kostolník (Národný hriešnik, 1994), novinár (Americká tragédia, 1976) či postava Števka z jeho prvotiny, ktorou bola televízna inscenácia Rozmajrín (1969).

Z televíznych filmov môžeme spomenúť Traja z deviateho poschodia, Prípad Daniel, Višňový sad (1979), Nové Pištáčikové dobrodružstvá (1987), Holič Britva a duch Vydriduch (1988), Rozprávka o tichej krajine (1990), Koleso osudu (1991) a seriály Zaprášené histórie Ema Bohúňa (1971), Lekár umierajúceho času (1983) alebo Kriminálka Staré Mesto (2010).

Hlas Dušana Kaprálika poznáme roky z rozhlasu - nahovoril množstvo rozprávok, rozhlasových hier, seriál Bielikovci. Venuje sa aj dabingu. Daboval napr. vo filmoch Asterix v Británii, Asterix a prekvapenie pre Cézara, Osem bláznivých večerov, Romeo a Júlia, Ratatuille - Dobrú chuť, postavu Mátera v Autíčkach, postavu strýka Festra v seriáli Adamsovci, postavu Macka PU v rovnomennom celovečernom filme a mnoho ďalších.

Literárny fond udelil v roku 2010 Dušanovi Kaprálikovi cenu za celoživotné dielo v oblasti divadla a rozhlasu.

Herecké gény, talent a lásku k divadlu zdedili aj jeho tri deti Zuzka, Martin a Ondrej, ktorí vyštudovali herectvo a Ondrej aj divadelnú réžiu. Herecká rodina Kaprálikovcov sa postupne rozrastá, nevesta Michaela je tiež herečka a vnúčatá Miško a Martinka už majú za sebou prácu v rozhlase, dabingu aj v divadle.