Premiéra bláznivej komédie s pesničkami Sluha dvoch šéfov

Tlačová správa, Bratislava, 21. Január 2015

Premiéra bláznivej komédie s pesničkami Sluha dvoch šéfov

Richard Bean

SLUHA DVOCH ŠÉFOV

bláznivá komédia s pesničkami a živou kapelou


Tlačová správa, Bratislava, 13. januára 2015

Na Novú scénu mieri ozajstná divadelná bomba v podobe svetovo úspešnej komédie Sluha dvoch šéfov. Premiéry inscenácie, v ktorej sa predstaví okrem hostí aj takmer kompletný herecký súbor DNS, budú 16. a 17. januára 2015.

Premiéra Sluhu dvoch šéfov (One Man, Two Guvnors) sa uskutočnila v máji 2011 na scéne Národného divadla v Londýne. Hneď sa stala divadelnou udalosťou britského divadla. Dnes už má za sebou milióny nadšených divákov všade po svete - bola uvedená v tridsiatich dvoch krajinách, napr. v londýnskom West Ende a v roku 2012 triumfovala aj na Broadway.

Režisér Svetozár Sprušanský :

„O hre som sa dozvedel asi pred dvoma rokmi, hneď som sa zaujímal o jej text. A čím ma fascinovala? Svojou nespútanou hravosťou, skvelým slovným humorom, situačnou iskrivosťou. Príležitosťou pre naozaj výnimočné herecké výkony na poli komediálneho žánru. Osvedčené gagy a vtipné dialógy strieda akčná prekvapivosť a komediálna sebairónia.
Jeden z britských kritikov po premiére o tejto hre napísal: „Sú divadelné hry dobré, lepšie a vynikajúce. Ale toto je skutočná BOMBA!"
Budeme sa snažiť toto jeho tvrdenie naplniť aj prostredníctvom našej inscenácie."

Hra vychádza z najslávnejšej Goldoniho komédie Sluha dvoch pánov.
Postavy kopírujú známe typy commedie dell´arte. Autor Richard Bean dodržiava príbehovú líniu Goldoniho hry, zachováva princíp improvizácie, ctí daný žáner, občas ho jemne parodizuje a pohráva sa s ním. Hru síce zasadil do roku 1963, do prostredia mafiánskeho mestečka Brighton, ale ide o veľmi súčasné a milo drzé spracovanie slávnej hry.

V hlavných úlohách Francisa Henshalla sa predstavia Peter Kočiš a Martin Šalacha. Krásne komické príležitosti dostali aj Karol Čálik v postave mafiánskeho bossa, Lucia Vráblicová alt. s Mirkou Drínovou zosobňujú typ premúdrelej ženy sexice, Janka Lieskovská hrá chlapčenskú prevlekovú postavu a Pavol Plevčík alt. Martin Kaprálik zase typ mierne pribrzdeného krásavca - herca.

Peter Kočiš:
„Hra ma oslovila, poznám Goldoniho originál, je to komédia, ktorá má všetky predpoklady skvele pobaviť divákov. Skúšanie bolo pomerne náročné, pretože je tam veľa akcií, stále sa niečo deje, stále som v pohybe, takže je to aj o kondičke, musel som popracovať aj na speve, keďže s nami hrá živá kapela. Francis Henshall je doslova „na roztrhanie" a veru počas tohto skúšobného procesu sa mi stávalo, že som občas nevedel, čo skôr, pretože aj mimo divadla mám stále veľa práce..."

Martin Šalacha:
„Francis Henshall je postavou, ktorú baví všetko, čo robí. Je v neustálom pohybe a nabitý emóciami. Skôr hovorí a koná, ako myslí. A práve to ma na ňom zabáva. Boli situácie, keď som sa aj ja zachoval podobne a svojim činom som spustil reťazovú reakciu. Francis improvizuje a zabáva, a to nielen divákov ale aj postavy na javisku a to je pre mňa výzvou vždy. „

A príbeh? Dôverčivý Francis Henshall sa dostane do služieb dvoch pánov: Roscoa Crabba a miestneho gangstra Stanleyho Stubbersa. Zo všetkých síl sa snaží zabrániť ich stretnutiu, aby sa nedozvedeli, že pracuje pre oboch z nich. Vyjde však najavo, že Roscoe je v skutočnosti Rachel Crabbeová, preoblečená za svojho brata-dvojča, ktorého zabil práve Stanley Stubbers. Tým sa roztáča kolotoč vtipných zámien, komediálnych prekvapení a humorných scén.


Slovenské premiéry komédie Sluha dvoch šéfov v Divadle Nová scéna 16. a17. januára 2015