Marcel Ochránek oslávi svoje okrúhle jubileum - 50. narodeniny prácou

Tlačová správa

Marcel Ochránek oslávi svoje okrúhle jubileum - 50. narodeniny prácou

Tlačová správa, Bratislava 18. apríla 2023

Známy divadelný, filmový, televízny herec a moderátor, člen umeleckého súboru Divadla Nová scéna Marcel Ochránek oslávi dňa 21. apríla okrúhle 50. narodeniny.
Všestranný herec oslávi svoje jubileum na divadelnom javisku, na ktorom počas troch dekád stvárnil desiatky dramatických, komediálnych aj muzikálových postáv.

Marcel Ochránek sa k herectvu dostal náhodou. Ako nádejný huslista s husličkami pod pazuchou zamieril počas Dňa otvorených dverí na bratislavskom Konzervatóriu do nesprávnych dverí:

„Zrazu som sa sám ocitol pred triedou študentov herectva, dvere sa otvorili a mňa pozvali dnu. Zrejme som komisiu zaujal, lebo už o mesiac som sa hlásil na hudobno-dramatický odbor, kde ma prijali.“

Po ukončení štúdia na bratislavskom Konzervatóriu absolvoval herecký odbor na VŠMU pod vedením Emila Horvátha a Juraja Slezáčka. Ešte ako študent hosťoval na doskách Slovenského národného divadla, po ukončení štúdia sa na 21 sezón stal členom Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde si zahral celú plejádu dramatických, komediálnych, muzikálových či charakterovo zložitých postáv. V súčasnosti je piatu sezónu členom umeleckého súboru Divadla Nová scéna v Bratislave.
Počas svojej bohatej hereckej kariéry spolupracoval Marcel Ochránek s mnohými režisérmi, do viacerých titulov ho obsadil režisér Svetozár Sprušanský, s ktorým sa poznajú už 30 rokov:

„S Marcelom Ochránkom sme sa stretli v nitrianskom Divadle Andreja Bagara. Bol vždy otvorený novým výzvam aj režisérskej poetike, nikdy sa nebránil experimentu, profesionálne bol vždy pripravený, technicky disponovaný. Je radosť s ním robiť. Spomínam si na nekonečné rozhovory o divadle, na množstvo zájazdov, skúšobných procesov. Na jeho monodrámu Vyberač, za ktorú bol nominovaný na Dosky a s ktorou sme precestovali tucet domácich aj zahraničných festivalov.

S pribúdajúcimi rokmi nestratil nič zo svojho zmyslu pre humor a pre profesionálny prístup na skúšobni aj na javisku.

Želám Marcelovi, aby ho dobrá nálada, humor, pozitívna energia a záujem o divadlo neopúšťali. K tomu veľa pevného zdravia, rodinnej pohody a zázemia, šťastia aj peňazí. A ešte zopár zaujímavých postáv a veľa spokojných divákov. Čo viac si už herec môže priať.“

Marcel Ochránek je aj dlhoročným moderátorom tv relácie RTVS Postav dom, zasaď strom.
Účinkoval v mnohých tv inscenáciách a seriáloch ako napr. Prázdniny, Som mama, Panelák, Búrlivé víno, Vdova, Zlodeji detí, Šťastná rybka, Tajné životy 2 a ďalších.
Spolu s rodinou žije neďaleko Nitry.


Krátky rozhovor s oslávencom Marcelom Ochránkom:

Ako osláviš svoje okrúhle narodeniny?

Oslávim ich prácou...20. apríla, na moje meniny, hrám komédiu Panikári v Rožňave a 50tku oslávim 21. apríla v Trnave s komédiou Pi čaj miláčik. Nič špeciálne nechystám, ale určite 22.apríla po predstavení  The Bodyguard na Novej scéne pozvem kolegov na pár drinkov. A s rodinou to bude určite príjemná menšia oslava...


Mávaš po toľkých rokoch na javisku ešte trému?

Trému už nemám....hoci nedávno, keď som robil záskok v komédii Pi čaj miláčik len za jednu skúšku tesne pred predstavením, som sa spotil trochu viac, ako zvyknem...ale to bolo asi kostýmom.


Pamätáš si na svoju prvú divadelnú postavu v profesionálnom divadle?

Už ako študent som hrával menšie postavy v SND, ale prvá veľká postava bola na doskách Divadla Andreja Bagara v Nitre a bol to Seymour v muzikali ,Malý obchod hrôzy'.
Strašne som sa na nej nadrel, poplakal si, ale vďaka Jánovi Ďurovčíkovi a Braňovi Kostkovi nakoniec výsledok stál za to.

 

Čo Ťa na herectve najviac baví? Čo ti prináša teraz, keď si už „ostrieľaný“ divadelný aj filmový, či televízny herec?

Herectvo mi poskytuje možnosť obliecť sa do cudzej kože a povedať, alebo urobiť niečo, čo by som ako Marcel nedokázal. V súčasnosti ma asi najviac baví baviť ľudí, keďže mám na repertoári v drvivej väčšine komédie a muzikály.

 

Na čom pracuješ teraz?

Momentálne mám na repertoári 14 postáv, takže niekedy mi vyjde aj 24 predstavení za mesiac, najmä v domovskom Divadle Nová scéna a v Divadle komédie...

Najnovšie ma diváci môžu vidieť v komédii ,Pi čaj miláčik v Divadle komédie a v muzikáli Bonviván, ktorý skúšame a ktorý bude mať v Divadle Nová scéna premiéru 5. mája.

Životopis

Marcel Ochránek sa narodil 21.4.1973 v Bratislave.

V rokoch 1988-1993 študoval na Konzervatóriu v Bratislave hudobno-dramatický odbor.
V rokoch 1993-1997 študoval odbor herectvo na VŠMU pod vedením Emila Horvátha a Juraja Slezáčka.
21 sezón bol členom umeleckého súboru DAB Nitra, kde si zahral desiatky postáv vo všetkých umeleckých žánroch (komédia, dráma, muzikál).
Spomeňme jeho Andreja v Troch sestrách, Peťu Trofimova vo Višňovom sade, Tesmana v Hede Gablerovej, Ženíchovho priateľa v Brechtovej Svadbe. Presvedčivé dramatické polohy ukázal v inscenáciách Bezkyslíkovce, I. ako Ina, Hra snov, Siroty, Hamlet a Macbeth, ale rovnako podal skvelé výkony aj v muzikáloch a spevohrách: Fidlikant na streche, Grék Zorba, Kabaret, Adam Šangala, Báthoryčka, Malý obchod hrôzy, Povolanie pápež.
Za monodrámu Vyberač bol nominovaný na ocenenie Dosky a zúčastnil sa s ňou na mnohých divadelných festivaloch doma aj v zahraničí.

Od roku 2019 je Marcel Ochránek členom umeleckého súboru Divadla Nová scéna.
V súčasnosti ho môžete vidieť v komédiách Aj muži majú svoje dni (Karol), Výstup (Tony) a v muzikáloch Mamma Mia! (Sam), The Bodyguard (Sy Spector), Voda (a krv) nad vodou (Právnik, Čaba), Jánošík (Kňaz), Cyrano z predmestia (manažér Derma).

Hosťuje v DAB Nitra v inscenáciách Testosterón ( Fiskey), Povolanie pápež (Diwis),
v Divadle komédie v komédiách Horúca sprcha (Klaus), Letná noc (Bob), Panikári (Joni), Pi čaj, miláčik! (herec Richard), v divadle G-dur v inscenácii Šialené nožničky (Tony) a muzikáli Frida (Trockij).

Marcela Ochránka ste mohli vidieť v mnohých tv inscenáciách a seriáloch ako napr. Prázdniny, Som mama, Panelák, Búrlivé víno, Vdova, Zlodeji detí, Šťastná rybka, Tajné životy 2, Einstein. Je dlhoročným moderátorom relácie RTVS Postav dom, zasaď strom.

Kontakt: Zuzana Šebestová, PR DNS, 0918/ 972 623, zuzana.sebestova@rtvs.sk