Výnimočná slovenská herečka, pedagogička, recitátorka IDA RAPAIČOVÁ oslavuje okrúhle jubileum.

Tlačová správa

Výnimočná slovenská herečka, pedagogička, recitátorka
IDA RAPAIČOVÁ oslavuje okrúhle jubileum.

Tlačová správa, Bratislava, 21. 8. 2023

Výnimočná slovenská herečka, pedagogička a recitátorka Ida Rapaičová oslávi v utorok
22. augusta 2023 okrúhle životné  jubileum – osemdesiate narodeniny.
35 sezón bola členkou činoherného súboru Divadla Nová scéna, v ktorom stvárnila množstvo hlavných úloh v dramatickom i komediálnom žánri.
Jej nezameniteľný hlas znel v mnohých podobách z rozhlasu a dabingu, jej recitátorské umenie môžeme dodnes obdivovať na rôznych podujatiach.
Svoj recitátorský kumšt a herecké majstrovstvo odovzdávala dlhé roky študentom herectva na VŠMU v Bratislave a neskôr na Akadémii umenia v Banskej Bystrici.
Vďaka svojej charizme upútala aj filmových a televíznych tvorcov, jej tvár poznáme z mnohých filmov, seriálov i televíznych inscenácií.


Svoje jubileum oslávi Ida Rapaičová 27. augusta 2023 nielen v kruhu rodiny, ale aj s priateľmi na podujatí vo Veľkom Klíži pri Topoľčanoch: „ Slávnostný obed bude v ten deň s mojimi najbližšími a potom ma čaká koncert, ktorí moji priatelia venujú nielen mne, ale aj spomienke na pána Juraja Sarvaša. Bude to prekvapenie a darček od podnikateľa a filantropa pána Gabriela Reháka, ktorý postavil pri Topoľčanoch prírodný areál a organizuje tam veľa kultúrnych podujatí, sama som tam neraz ako recitátorka vystupovala. Všetkých srdečne pozývam.“ 

Aj keď momentálne neúčinkuje v divadle, nakrúca pre televíziu a stále sa venuje prednesu poézie, pričom všetky verše vie naspamäť: „Práca vždy osvieži ducha. Stopy veku sú, nikto nemladne, pri chôdzi mi pomáha palička, ale psychika a pamäť mi fungujú výborne. A okrem toho sa obklopujem iba dobrými ľuďmi. Stále bývam so svojím synom a dcérou, navzájom si pomáhame.

Dodnes je pre ňu útočiskom a veľkou láskou hudba, na klavíri si zahrá veľmi rada: „Hrám, ale len keď nikto nie je doma, už to nie je také, ako kedysi, prsty menej poslúchajú. Ale hudba vždy bola pre mňa dôležitá, cvičí pamäť, tríbi sluch, logiku myslenia a napĺňa dušu.

To, že dala prednosť herectvu pred dráhou klaviristky, oľutovala iba jediný raz, ešte ako študentka herectva: Bola to moja úplne prvá rola v divadle, v Shakespearovej komédii Mnoho kriku pre nič. Kritika vtedy o mojom výkone napísala, že som na postavu nestačila. Plakala som v šatni a ľutovala, že som odišla od klavíra. Vtedy mi pani garderobierka povedala múdru vetu: Je lepšie začínať odspodu, aby bolo kam stúpať, ak začínaš na vrchole, potom už iba klesáš.... Takže nie, neľutujem, stálo to za to a malo to zmysel. Smutno mi je iba z toho, že mnoho kolegov odchádza...

Životopis
Slovenská herečka Ida Rapaičová sa narodila 22. augusta 1943 v Bratislave. V roku 1963 absolvovala štúdium klavírnej hry na Konzervatóriu v Bratislave a v roku 1967 štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Od roku 1967 pôsobila ako členka činohry Novej scény v Bratislave, kde stvárnila množstvo dramatických postáv ako napr. Jana z Arcu (Škovránok,1969), Máša (Tri sestry, 1972), Lady Macbeth (Macbeth, 1979), Lady Milfordová (Úklady a láska, 1981), Ranevská (Višňový sad, 1984). Rovnako skvelo svoje herectvo uplatnila aj v komediálnych postavách ako  Eva ( Teta na zjedenie, 1978), Grófka (Figarova svadba, 1980), Mamajevová (Aj múdry schybí, 1983), Žena (Malomeštiakova svadba, 1985). Muzikalitu a syntetické herectvo však preniesla aj do muzikálov ako predstaviteľka Anity (West Side Story, 1969) a Dinky (Červená karavána, 1975).
Jej herecké majstrovstvo ocenili aj filmoví a televízni režiséri. Zaujala vo filmoch ako Ta třetí (1968) alebo V každém pokoji žena (1974). Divákom ostala v pamäti i vďaka úlohe v slovenskej komédii Pacho, hybský zbojník (1975). Populárny bol detský televízny seriál Leto s Katkou z roku 1975. Zahrala si tiež v televíznych filmoch Neprebudený (1965), Ťapákovci (1977), Horacius (1980), Pasca (1981), Chrobák v hlave (1983), Smrť s fotografiou (1987), Mastný hrniec (1991), Gendúrovci (1994), či v televíznych seriáloch Odsúdené (2009), Aféry (2010), Šťastná rybka (2022).

Jej výrazný hlas si nemohli nevšimnúť rozhlasoví tvorcovia a jej silný hlasový register zakomponovali do množstva rozhlasových hier. Práve za rozhlasovú hereckú tvorbu získala Ida Rapaičová Cenu Janka Borodáča. Na konte má aj ocenenie Krištáľová ruža a ďalšie pocty.
Samostatnou kapitolou jej profesijného života bol a dodnes je prednes poézie, na mnohých podujatiach divákom priblížila diela takých velikánov ako boli Válek, Rúfus, Hollý či Hviezdoslav. Ako jediná umelkyňa sa dodnes venuje prednesu v staroslovienčine.
V rokoch 1994 až 1998 pôsobila ako poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) a pracovala ako členka Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, kultúru a šport.
Po odchode z politiky v roku 1998 sa vrátila k pôvodnému hereckému povolaniu. V rozhlase moderovala reláciu pre seniorov, hosťovala v divadlách vo Zvolene, v Nitre, v Prešove
 a v Spišskej Novej Vsi. Na Novej scéne účinkovala v hrách Najstaršie remeslo a Rozum a cit a v bratislavskom divadle ARTEATRO v inscenácii Zlomatka. Skúsenosti a vedomosti úspešnej herečky a recitátorky odovzdávala študentom herectva na VŠMU a neskôr na Akadémii umenia v Banskej Bystrici.
Žije v Bratislave, má syna a dcéru.

Ocenenia:
Prezident SR Ivan Gašparovič udelil Ide Rapaičovej v januári 2013 Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny prínos v oblasti kultúry.
Za rozhlasovú hereckú tvorbu získala Ida Rapaičová Cenu Janka Borodáča, je držiteľkou Krištáľovej ruže a ďalších ocenení.