Navždy odišiel významný slovenský herec a pedagóg Ivan Letko

Tlačová správa

Navždy odišiel významný slovenský herec a pedagóg Ivan Letko

Tlačová správa, Bratislava, 22.1.2024

S hlbokou ľútosťou sme prijali správu, že nás v nedeľu 21. januára 2024 navždy opustil významný slovenský herec a pedagóg, bývalý dlhoročný člen hereckého súboru Divadla Nová scéna a jeho umelecký šéf pán IVAN LETKO.

Jeho herecké majstrovstvo sme mohli desaťročia obdivovať v nielen z javiska Divadla Nová scéna, ale aj z množstva filmov, televíznych inscenácií a seriálov, z rozhlasu aj dabingu. Ivan Letko ako dlhoročný pedagóg VŠMU, neskôr Konzervatória v BA, Cirkevného konzervatória i Súkromného konzervatória v Topoľčanoch vychoval celé generácie mladých hercov.

Posledná rozlúčka s Ivanom Letkom bude v stredu 24. 1. 2024 o 8:00 hod. v bratislavskom krematóriu.

Vyjadrenie generálnej riaditeľky DNS Ingrid Fašiangovej:

„Správa o smrti pána Ivana Letka nás silno zasiahla, odišiel ďalší z pilierov a bardov nášho divadla.
Postupne strácame mimoriadne silnú hereckú generáciu, s ktorou sme rástli, generáciu, ktorá vytvorila nezabudnuteľné inscenácie a herecké kreácie.
Je to veľká strata pre slovenské umenie a je nám to nesmierne ľúto.
V mene súčasných a bývalých kolegov vyjadrujem rodine pána Letka, jeho priateľom a blízkym hlbokú a úprimnú sústrasť.

Česť jeho pamiatke! “

Pri príležitosti svojich 85. narodenín Ivan Letko povedal:

"Mal som skvelý život, naplnený radosťou z práce, zahral som si množstvo krásnych postáv, jednu mám ešte ako tajnú túžbu. Zahrať si vo Višňovom sade sluhu Firsa, pokojne aj mimo Bratislavy...

Ale nemenil by som na svojom živote nič. Keď ma prijali na VŠMU a povedal som to otcovi, iba si vzdychol – to si si vybral zle chlapče, budeš sa musieť celý život učiť. A to je presne to, čo ma na herectve najviac bavilo. Posúvať sa dopredu, stvárňovať osudy iných, učiť sa."


Životopis:

Významný slovenský herec a pedagóg, mim. profesor Ivan Letko sa narodil 9.12.1934 vo Farnej pri Leviciach. Jeho cesta k divadlu sa začala v Hlohovci, kde vyrastal, študoval na gymnáziu a účinkoval v rôznych ochotníckych súboroch. V roku 1956 absolvoval štúdium herectva na VŠMU v Bratislave pod vedením Andreja Bagara, neskôr desať rokov pôsobil v Divadle SNP Martin, kde si zahral množstvo krásnych úloh napr. Haimona v Antigone (1956), Trepleva v Čajke (1963) či Marca Antonia v Juliusovi Ceasarovi (1964). V roku 1967 sa stal členom činohry Novej scény v Bratislave, kde interne pôsobil 37 sezón a niekoľko rokov aj ako umelecký šéf činohry. Z množstva úloh tragikomického i komického žánru spomeňme Emila Magica v hre Vajce (1966), Valéra v Tartuffovi (1966), Kuligina v Troch sestrách (1972), Helmera v Nore (1975), Trigorina v Čajke (1976).

Stvárnil množstvo postáv v televíznych inscenáciách a seriáloch ako napr. Polnočný vlak, Hedda Gablerová, Žiarlivé ženy , Povstalecká história,  no v neposlednom rade aj v rozhlase, či dabingu. Nezabudnuteľnou je aj kultová ruská rozprávka Mrázik, kde prepožičal svoj hlas Babe Jage a účinkoval ako Mrázik aj v rovnomennom muzikáli v Divadle Nová scéna.
V posledných rokoch potešil divákov seriálu Búrlivé víno.

Ivan Letko pôsobil vyše 30 rokov ako pedagóg herectva na VŠMU, kde vychoval množstvo známych hereckých osobností. Medzi jeho študentov patrili takí herci ako: Zdena Studenková, Jozef Vajda, Anna Javorková, Ivo Gogál, Ján Kroner, Jana Oľhová ale i jeho dcéra Hana Letková a mnohí ďalší. Svoje bohaté skúsenosti potom odovzdával na Konzervatóriu v Bratislave, neskôr na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave a Súkromnom konzervatóriu v Topoľčanoch.