Premiéra muzikálu Cyrano z predmestia

Tlačová správa, Bratislava, 14.mája 2019

Premiéra muzikálu Cyrano z predmestia

CYRANO Z PREDMESTIA

Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 16. a 17. mája 2019 premiéry pôvodného slovenského muzikálu CYRANO Z PREDMESTIA. Prvý slovenský rockový muzikál z pera libretistky Alty Vášovej, textárov Jána Štrassera, Kamila Peteraja a autorov hudby Pavla Hammela a Mariána Vargu bol s mimoriadnym úspechom na Novej scéne uvedený prvý krát v októbri roku 1977. Po 42och rokoch sa vracia na rodné javisko, kde si ho za svoj zobrala mladá herecká generácia. V réžii Patrika Vyskočila a dramaturgii Dávida Hartla sa v hlavných postavách Cyrana predstavia Ján Slezák v alt. Lukáš Pišta, Roxanu stvárňujú Mirka Gális Partlová a Romana Dang Van a postavu Jána alternujú Dárius Koči a Vladislav Plevčík.

Muzikál pramení zo slávnej Rostandovej divadelnej hry Cyrano z Bergeracu. Alte Vášovej sa skvele podarilo preniesť dej do prostredia rockových kapiel a hudobných klubov, nájsť moderný jazyk, vlastnosti a kultúru mladých ľudí. Vytvorila tak dielo, ktoré v dobe normalizácie nadchlo publikum, pri divadle sa tvorili dlhé rady divákov, ktorí si chceli kúpiť vstupenky a predstavenie bolo beznádejne vypredané. Hviezdami sa stali predstavitelia hlavných postáv – Jozef Benedik (Cyrano) a Kamila Magálová (Roxana). Skladby Ja nemám lásku v malíčku, Kúpim si zrkadlo, Pieseň o pančuche sa stali hitmi, ktoré ešte roky po skončení uvádzania muzikálu hrali rádia, doslova zľudoveli a vyšli aj na dlhotrvajúcej LP platni.

Ako hovorí režisér súčasnej inscenácie Patrik Vyskočil, vybral si tento titul, pretože je to dielo, ktoré je aktuálne a atraktívne pre diváka aj v roku 2019:
„Prvý kontakt s muzikálom Cyrano z predmestia som zažil ako divák - poslucháč na jeho koncertnom spracovaní v Piešťanoch, kde piesne z tohto muzikálu naštudovalo zoskupenie Art music orchestra. Bol som prekvapený, že nikto z muzikálových režisérov sa nepodujal ani po 40 rokoch vrátiť tento titul na jeho domovskú Novú Scénu. Prvý podnet bola teda túžba opäť oživiť toto naše umelecké dedičstvo. Hudba Pavla Hammela a Mariána Vargu vo mne zarezonovala natoľko, že som si šiel do divadelného ústavu v Bratislave požičať scenár, aby som pochopil spracovanie Alty Vášovej. Po niekoľkonásobnom prečítaní, absolútnom stotožnení sa s myšlienkami a odkazom tohto diela, som si bol istý, že toto bude moja debutantská inscenácia v role režiséra“.
A ako sa v nej cíti herec známy stvárnením viacerých titulných postáv v muzikáloch v Divadle Nová scéna, ale aj v iných muzikálových projektoch?
„V role režiséra sa cítim, na moje prekvapenie, veľmi prirodzene, pretože som mal dostatok času na prípravu a teda som si vytvoril spolu s mojím dobrým kamarátom Dávidom Hartlom, ktorý je dramaturgom po mojom boku, jasnú predstavu o tom, ako má inscenácia vyzerať po vizuálnej stránke, ale hlavne čo má divákovi odovzdať. Navyše som sa obklopil vynikajúcimi umelcami, ktorí sú v zákulisí aj mojimi priateľmi. Zdieľame navzájom dôveru a pozitívnu energiu, ktorú je z javiska naozaj intenzívne cítiť.“

Dramaturg inscenácie Dávid Hartl podčiarkuje jedinečný súzvuk libreta, textov piesní a hudby:
„Vytvárajú úrodnú pôdu na uchopenie a vyrozprávanie tém našich hrdinov. Jednou z nich je boj kvality s kvantitou, povrchnosťou a rýchlo kvaseným úspechom. Je to aktuálna všadeprítomná téma - v rádiách, televízii, sociálnych sieťach. Chceme byť ohúrení, ale rýchlo, instantne. Cyrano je presným, i keď v záujme inscenácie, hyperbolizovaným príkladom tohto vnútorného boja. Má možnosť žať slávu a úspech, ak trochu pozmení image, trochu toho a tamtoho. Ponuku odmieta s razanciou a nevzdáva sa svojej identity. A tak náš cyranovský vnútorný boj stále pretrváva. Chceme byť odvážni, chceme sa vzoprieť elitárstvu a chorým mocnostiam. Nechceme žiť v prázdnom virtuálnom svete bez naozajstných emócií. Nechceme byť pohltení korupciou, instantnosťou, rodinkárstvom a škatuľkovaním. V každom z nás žije Cyrano!“

Hlavnú postavu nekompromisného, neelitárskeho, geniálneho textára a v neposlednom rade i bitkára Cyrana s hrubou kožou, no citlivou dušou stvárňujú Ján Slezák a Lukáš Pišta.

Skúsený muzikálový herec Ján Slezák: „Každá postava, napriek skúsenostiam, je výzva a nový štart. Cyrano je - láska, túžba, súcit, pochopenie, inteligencia, zmysel pre spravodlivosť, bratstvo, trápenie a z toho všetkého plynúca kreativita a vášeň. Teším sa... „

Lukáš Pišta: „Hrať Cyrana je pre mňa obrovská zodpovednosť, je to ďalšia z postáv, ktorú chcem zahrať čo najlepšie a je to pre mňa česť, že môžem stvárniť postavu, ktorú hrali predo mnou Jozef Benedik či Dušan Cinkota. Hudba pánov Vargu a Hammela je jednoducho skvelá a to, že ju hrá živá kapela, je úžasné.“

A tak po 42 rokoch môžeme z javiska Divadla Nová scéna opäť sledovať Cyranovu neopätovanú tajnú lásku k ambicióznej a talentovanej speváčke Roxane v podaní Mirky Gális Partlovej v alt. s Romanou Dang Van, zamilovanej do Jána, ktorého stvárňujú Dárius Koči a Vladislav Plevčík. Nestarnúci príbeh o láske, zásadách, kamarátstve, úspechoch a pádoch je podaný moderným muzikálovým jazykom a tempom, so živou kapelou.

Premiéry muzikálu CYRANO Z PREDMESTIA 16. a 17. mája 2019 v Divadle Nová scéna