Tlačová správa k premiére muzikálu

Tlačová správa, Bratislava, 26. Marec 2014

Tlačová správa k premiére muzikálu

OBCHOD NA KORZE
americký muzikál


Tlačová správa, Bratislava 25.marca 2014

Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 28. a 29. marca 2014 európske premiéry amerického muzikálu OBCHOD NA KORZE, ktorý vznikol podľa novely Ladislava Grosmana a rovnomenného oscarového filmu / v hlavných úlohách s Jozefom Kronerom a Idou Kamińskou/
Dej muzikálu sa odohráva v júni roku 1942, teda v období, kedy sa novovzniknutý Slovenský štát prostredníctvom Hlinkových gárd podieľal na deportácii židovských občanov Slovenska.
Muzikál je tragikomickým príbehom jednoduchého stolára Tóna Brtka, ktorý sa vďaka svojmu švagrovi, miestnemu veliteľovi Hlinkovej gardy, stáva arizátorom a získa skrachovanú galantériu, patriacu staršej židovskej vdove Rozálii Lautmanovej.

Generálny riaditeľ DNS Juraj Ďurdiak:

„ Myslím si, že je veľmi dôležité inscenovať podobné príbehy. Zlo vždy fascinovalo. Bolo a je vďačným námetom umelcov. Maliari, spisovatelia, básnici, všetci sa chceli nejakým spôsobom s týmto fenoménom vyrovnať, zamyslieť sa nad samotnou podstatou zla a jeho hranicami. Tieto otázky víria hlavou každému z nás. Časopriestor, v ktorom sa odohrávajú udalosti divadelnej inscenácie Obchod na korze, nie je jedinou kapitolou histórie, v ktorej zlo víťazilo v ľudských myšlienkach a konaní."

Božidara Turzonovová, predstaviteľka Rozálie Lautmanovej

„Prijala som túto ponuku, pretože je to veľmi silná téma, svojim spôsobom stále aktuálna, ktorá nesie v sebe posolstvo. ..a to, že ľudia dokážu spolunažívať a pomáhať si, a ak to niečo kazí, sú to práve ideológie a zámery mocných, ktorých malý, bežný človek sa stáva obeťou.
Hudba v muzikáli je naozaj krásna...moje šansóny sú mi veľmi blízke, sú vrúcne, teplé..."

Zuzana Kronerová, predstaviteľka Rozálie Lautmanovej

„Keď prišla ponuka hrať v muzikáli Obchod na korze postavu starej židovskej dámy Rozálie Lautmanovej, spomenula som si na Béďu, ktorý mi už dávnejšie hovoril, že Nová scéna pripravuje tento muzikál a že to určite musím hrať ja...S pokorou a bázňou, mysliac na svojho otca, pani Idu Kamińsku , Béďa a ten nádherný nadčasový film, som povedala áno.
Ide skôr o hudobnú drámu, tragikomédiu, ako o muzikál, songy sú krásne, príbeh poznáme z filmu. Ale téma je nadčasová a pritom stále aktuálna. Musíme sa znova pozrieť na svoje dejiny, dedičstvo Slovenského štátu, ktoré je veľmi boľavé."

Csongor Kassai, predstaviteľ Tóna Brtka:
„Keď ma oslovili do tohto projektu, bol som prekvapený, že Nová scéna uvádza činohru, hneď vzápätí prišlo druhé prekvapenie, že ide o muzikálovú verziu a nakoniec veľký rešpekt, či to celé zvládnem. Ten trvá stále... Som veľmi rád, že si môžem zahrať s oboma dámami, so Zuzanou Kronerovou som už hral a je to veľmi príjemná spomienka, s pani Dačou je to prvá príležitosť ale poznáme sa veľmi dobre, bola mojou profesorkou na VŠMU...Muzikál obchod na korze má silné posolstvo a zhrnul by som ho do jednej otázky: Nezdá sa Vám, že je život príliš krátky na to, aby sme ho prežili v nenávisti?"


Ondrej Kovaľ, predstaviteľ Tóna Brtka:

„Muzikál mám veľmi rád, pretože pre mňa otvára nový rozmer vnímania divadla. Hudba vždy patrila k divadlu a toto je akási „vyššia" forma. Postava Tóna Brtka pre herca predstavuje celú paletu pocitov, teším sa z tejto práce.
Skúšanie so Zuzkou, pani Dačou a s Csongorom bolo len potvrdením toho, čo som vedel už z iných projektov, a to, že sú výborní divadelníci a priateľskí ľudia. Vôbec stretnutie s kolegami z Novej scény bolo inšpirujúce a úplne super.
Porovnávania s filmom sa nebojím, všetci porovnávame zažité s novým a pekné s obyčajným a preto príďte a porovnajte! Možno uvidíte niečo nové.
Obchod na korze nie je práve ideálne dielo pre heroický odkaz. Sme tu svedkami fanatizmu bez vlastného názoru. Je prirodzené zapadnúť a patriť niekam, ak už je potrebné rozhodnúť sa. Vtedy človek prestane počúvať seba, inštinkt a pripojí sa k stádu. Tóno Brtko počúval seba, svoje svedomie a ocitol sa sám. Len my vieme, keď sledujeme jeho príbeh, že sa rozhodol správne. A to je odkaz.... Cink... Ale človek si poplače a znovu je tam...."

Režisér inscenácie Peter Oravec:

„Túto inscenáciu venujem Jozefovi Bednárikovi, môjmu divadelnému otcovi, s ktorým som strávil veľa času a veľa sa od neho naučil. Bol nadšený výberom tohto muzikálu, veľa sme sa o ňom rozprávali, bohužiaľ, keď som s ním mal konzultovať koncepciu muzikálu, nečakane a navždy odišiel..."
Začína sa príbeh stolára Tóna Brtka. Príbeh, ktorý rozvíja podobenstvo o zodpovednosti človeka nielen za svoj život, ale aj za životy ľudí okolo neho. Príbeh o zvlčilosti doby, ktorá vôbec nemusí byť len minulosťou, ale môže sa v rôznych podobách vracať aj dnes. A je len vecou svedomia každého súčasníka, či sa k tomu príbehu postaví zoči - voči alebo sa otočí chrbtom..."


Európske premiéry muzikálu Obchod na korze 28. a 29. marca 2014 v Divadle Nová scéna

Tvorcovia:
Libreto a texty piesní: Bernard Spiro
Hudba: David Nagy
Preklad: Katarína Labajová - Pokorná
Prebásnenie textov piesní: Ján Štrasser
Inscenačná úprava: Peter Oravec a Slavka Civáňová
Dramaturgia: Slavka Civáňová
Orchestrácia a hudobné naštudovanie: Ľubomír Dolný
Scéna: Pavol Andraško
Výtvarník projekcií: Erik Bartoš
Kostýmy: Ľudmila Várossová
Choreografia: Marián Hlavatý
Réžia: Peter Oravec
Asistent réžie: Marcel Mondočko


POSTAVY A OBSADENIE

TÓNO BRTKO Csongor Kassai / Ondrej Kovaľ
ROZÁLIA LAUTMANOVÁ Božidara Turzonovová / Zuzana Kronerová
Evelína BRTKOVÁ Marta Potančoková/ Anikó Vargová
MARKUS KOLKOCKÝ Ivan Tuli Vojtek / Pavol Plevčík
RUŽENA KOLKOCKÁ Lucia Vráblicová / Jana Lieskovská
PITI Lukáš Pišta / Dávid Hartl
JOZEF KATZ Karol Čálik / Leopold Haverl
PETER ČARNÝ Dárius Koči / Patrik Vyskočil
DANKO ELIÁŠ Daniel Hudák / Marek Tholt / Angelo - Alex Hajdin Alario / Dhani
Obyvatelia mestečka:
PANI ŠKABLOVÁ Miroslava Marčeková
SLEČNA HERNEKOVÁ Miroslava Drínová
PANI ELIÁŠOVÁ Karin Olasová
FARÁR Róbert Halák
ZMRZLINÁR Tomáš Majláth
MALIAR Vladislav Plevčík
PREDAVAČKA Martina Dolná
KVETINÁRKA Romana Dang Van
TRAFIKANT GEJZA Dušan Kaprálik
MÄSIAR Peter Makranský
KOMINÁR Dávid Hartl / Lukáš Pišta
BABKA S KOČÍKOM Katarína Čillíková
MNÍŠKA Danuša Pelcrová
ZAĽÚBENÝ Martin Macko
ZAĽÚBENÁ Diana Schniererová
MEDOVNÍKARKA Viktória Valúchová
TENISTKA Zuzana Meszárošová
HLINKOVÁ GARDA všetci muži
ŽIDIA celá company
MESTSKÁ KAPELA Z.Mrvová/M.Piala, Z.Klimantová/M.Šipová, M.Adámek/M.Veselka, D.Pagáč/I.Biháry, O.Fridrich/P.Sadloň
ESENC, Brtkov pes Dorotka-maj.p.Melknerová/Teddy- aj.p. Tomeková