JÁN MISTRÍK OSLÁVIL 3. AUGUSTA 2022 OKRÚHLE JUBILEUM 80. NARODENINY

tlačová správa

Dlhoročný člen hereckého súboru Divadla Nová scéna Ján Mistrík v stredu 3. augusta 2022 oslávil 80. narodeniny. Na divadelných doskách sa ocitol už ako 6ročný chlapec a počas svojej hereckej kariéry stvárnil množstvo dramatických i komických postáv v divadle, televízii, filme, rozhlase i dabingu.

Generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová:
„Leto je čas, keď aj múzy stíchnu a brány divadiel sa zatvárajú. Herci vystúpia zo svojich postáv, ale nie z míľnikov ich osobného života. V čase divadelných prázdnin jeden z našich dlhoročných kolegov, herecká legenda, oslavuje svoje životné jubileum.
Vážený pán Mistrík, milý Puco, prajem Vám, aby Vás zdravie, vitalita a životný optimizmus naďalej sprevádzali životom a aby Vám divadelné postavy, do ktorých sa v Divadle Nová scéna už takmer 50 rokov “prezliekate” prinášali radosť nielen z divadelného, ale aj osobného života. Živio.“

Umelecký riaditeľ Divadla Nová scéna Karol Čálik:
„Prvýkrát som sa s Tebou stretol v roku 1962 na prijímacích skúškach na VŠMU. Ja ako adept herectva a Ty už ako poslucháč 3. ročníka. Bol si „očumovať“, ako i Tvoji spolužiaci, eventuálnych budúcich mladších kolegov. Vtedy som ešte netušil, že ma prijmú a už vôbec som nemyslel na to, že by sme raz mohli byť kolegovia. A dokonca v jednom divadle. Dnes som rád, že je tomu tak. Žiť a tvoriť popri persóne, ktorú si vážim nielen ako umelca, ale i ako človeka.
Čo Ti  dnes zaželať? Hlavne zdravie, lebo to nie je v Tvojich rukách. Ale to ostatné, vďaka Tvojmu optimistickému postoju k životu a pokornej službe Thálii a divákom, už dávno máš.
Tak živio, milý Puco....“

Životopis:

Ján Mistrík sa narodil 3. augusta 1942 v Bratislave.
Už ako dieťa spolu so starším bratom Ivanom vystupovali v SND ( prvýkrát ako 6 ročný v inscenácii Rok na dedine, 1948 ), neskôr ako 10 ročný si zahral na Novej scéne Zajaca v rozprávke Červená Karkulka.
Ako šestnásťročný mladík odišiel z 11ročenky po konflikte s triedou učiteľkou a pracoval v pivovare Stein, aj pri stavbe priehrady v Krušných horách. Následne mohol nastúpiť v roku 1958 do Dedinského divadla v Spišskej Novej Vsi a o rok neskôr začal študovať herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u profesora Janka Borodáča. Jeho spolužiakmi boli napr. Emília Vášáryová, Božidara Turzonovová, Jela Bučková, Elena Galanová, Viola Thiringová, Dušan Lenci, Dušan Skokan.
Po absolutóriu v roku 1963 nastúpil do zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského, kde si zahral napr. v inscenáciách Drak je drak ( Hlúpy Jano), Vytetovaná ruža (Jack Hunter), Ženský zákon (Miško).
Po dvojročnom pôsobení vo Vojenskom umeleckom súbore odohral šesť sezón v Divadle SNP Martin, kde stvárnil viaceré dramatické charaktery: Biff (Smrť obchodného cestujúceho, 1967), Aľoška (Na dne, 1967), Artúr (Tango, 1969), Christian (Cyrano z Bergeraku, 1972), Vlas (Letní hostia, 1972) a to pod vedením režisérov Miloša Pietora, Ivana Petrovického, Stana Párnického, Ľubomíra Vajdičku, či hosťujúceho Petra Scherhaufera.

Rok 1968 bol prelomový aj v jeho živote, za rozhlasové vysielanie z tajných krytov civilnej ochrany počas okupácie Československa sa dostal do nemilosti komunistov a nemohol sa naplno uplatniť vo svojom hereckom povolaní. Preto odišiel do Bratislavy, kde sa v roku 1973 dostal do Poetického súboru Novej scény. V ňom stvárnil mnohé významné postavy ako napr. Jesse Mahoney (Muž ako muž, 1975), Michal (Hájnikova žena, 1976), Trivelin (Lásky hra osudná, 1977), Aigistos (Elektra, 1978), Alain (Škola žien, 1981), Karol IV. (Jánošík podľa Vivaldiho, 1983). Od r. 1991 bol členom Činohry Novej scény a od roku 1999 doteraz je členom jej hudobno-dramatického súboru.
Z jeho novších hereckých úloh spomeňme postavu Otca Zobara v muzikáli Cigáni idú do neba, Brasseta v komédii Charleyho teta, Pierra Bauchardona v  muzikáli Mata Hari, Harryho Dangla  v komédii Sluha dvoch šéfov či Spritzera v muzikáli Hairspray. Za postavu Voltaira v muzikáli Madame de Pompadour získal na medzinárodnom muzikálovom festivale v Južnej Kórei cenu za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej postave.
V súčasnosti ho diváci môžu vidieť v muzikáloch Jánošík (Dobšinský) a The Bodyguard (Ray Court). Budúca divadelná sezóna (2022/2023) bude jeho 49. sezónou v Divadle Nová scéna.

Ján Mistrík hral vo viacerých filmoch ako napr. Kto si bez viny (hlavná postava Vinca Šarközyho.), Letokruhy, Do zbrane, kuruci!, Kočka, Vrchárska balada, Cirkus v cirkuse
 a  v celom rade televíznych inscenácií ako napr. Dva životy, Divný Janko, Mário a kúzelník, Americká tragédia, Drotárskym chodníkom. Účinkoval v mnohých televíznych  seriáloch (Miesto v dome, 39 stupňov v tieni, Straty a nálezy).
Ján Mistrík pôsobí dlhé roky v rozhlase, kde začal pracovať už počas štúdia na VŠMU a do pamäti poslucháčov sa zapísal ako Michal Bielik z kultového rozhlasového seriálu Čo nového, Bielikovci?, ktorý sa vysielal od marca 1974 až do konca februára 1990. 
Jeho výrazný hlas je známy aj z dabingu, venuje sa prednesu poézie.

Ján Mistrík má tri dcéry, 5 vnúčat, 1 pravnúča, je mladším bratom tragicky zosnulého herca Ivana Mistríka. Na svet sa však napriek viacerým ťažkým obdobiam vo svojom živote pozerá optimisticky a výbornú fyzickú kondíciu si udržiava športom, posledné štyri desaťročia pravidelným denným hraním tenisu. Vždy o pol ôsmej ráno ( v lete i zime) zájde na kurt pri Zváračskom ústave a keď náhodou nemá parťáka, zahrá si sám o stenu, nakráča okolo kurtu štyri kilometre a tak sa začína jeho deň.