Do hereckého neba navždy odišiel Andy Hryc

Lúčime sa s bývalým kolegom

Do hereckého neba navždy odišiel Andy Hryc
S hlbokým zármutkom sme prijali správu, že nás v nedeľu 31. januára 2021 po ťažkej chorobe navždy opustil výnimočný človek, náš bývalý kolega, herec a krátke obdobie i riaditeľ divadla Andy Hryc.
Jeho rodine, blízkym a priateľom vyjadrujeme úprimnú sústrasť.
Česť jeho pamiatke!

Andrej Hryc (známy ako Andy Hryc) sa narodil 30. novembra 1949 v Bratislave. Absolvoval Divadelnú fakultu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Hereckú kariéru začal v Štátnom divadle v Košiciach. Neskôr sa presunul do hlavného mesta a v rokoch 1980 - 1990 bol členom činohry Divadla Nová scéna. O dva roky neskôr sa stal generálnym riaditeľom Rádia Twist. Počas pôsobenia v rádiu bol v roku 1998 vymenovaný vládou Seychelskej republiky za konzula na Slovensku a medzi rokmi 1999 – 2002 pôsobil aj ako poradca ministra kultúry. V roku 2002 sa stal na dve sezóny riaditeľom divadla Nová scéna v Bratislave.
 
Hereckú kariéru začal v Štátnom divadle v Košiciach. Od 70. rokov sa začal objavovať v televíznych filmoch, ktorých má na konte nespočetné množstvo. V roku 1975 si zahral v komédii Sebechlebskí hudci z obdobia tureckých vpádov v polovici 17. storočia od režiséra Jozefa Zachara, s úspechom boli prijatéí aj Zbojníci (1978) od režiséra Pavla Haspru, Višňový sad (1978), kde sa pod réžiu podpísal Jozef Budský. Exceloval aj v dráme Miroslava Luthera Ráno pod mesiacom (1979). Televízny film bol nakrútený podľa rovnomennej novely spisovateľa Alfonza Bednára. Nezabudnuteľný herecký výkon podal v postave mafiána vo filme Vlada Balca Rivers of Babylon.
Andy Hryc zažiaril i v českom filme Habermannov mlyn (2010), kde režisér Juraj Herz otvára jednu z najkontrover¬znejších kapitol českej histórie – povojnový odsun Nemcov. V tom istom roku sa zhostil úlohy vo filme režiséra Petra Šíchu Bastardi. V roku 2013 bol Andy Hryc súčasťou hereckého tímu v príbehu lásky z Osvienčimu s názvom Collete. Andyho Hryca si diváci pamätajú aj ako zloducha zo snímky Kamarád do deště (1999) či z filmu Černí baroni.
 
Andrej Hryc v minulosti pôsobil aj v politike. Po revolúcii bol súčasťou Verejnosti proti násiliu, neskôr stál pri zrode HZDS Vladimíra Mečiara. Svoju účasť pri zrode hnutia neskôr označil za grandiózny omyl a po odchode z politiky založil Rádio Twist.
V pozícii generálneho riaditeľa Rádia Twist bol Andrej Hryc organizátorom mnohých verejných aktivít v prospech detských domovov, dobročinných organizácií, napr. Červeného kríža, Ligy proti rakovine, nadácie Úsmev ako dar, nadácie Twist kontra AIDS.
 
Andy Hryc účinkoval ako herec asi v 40 hraných filmoch, vo vyše 200 televíznych inscenáciách, 80 divadelných predstaveniach a stvárnil vyše 2000 postáv v dabingu.