Ján Mistrík

Narodil sa 3. augusta 1942 v Bratislave.

V roku 1958 nastúpil do Dedinského divadla v Spišskej Novej Vsi, o rok neskôr začal študovať herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u profesora Janka Borodáča. Po absolutóriu v roku 1963 nastúpil do zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského, po pôsobení vo Vojenskom umeleckom súbore pôsobil v roku 1966 v Divadle SNP v Martine. Od roku 1973 je hercom Novej scény v Bratislave, osemnásť rokov bol členom jej Poetického súboru, kde stvárnil mnohé významné postavy ako napr. Jesse Mahoney (Muž ako muž, 1975), Michal (Hájnikova žena, 1976), Trivelin (Lásky hra osudná, 1977), Aigistos (Elektra, 1978), Alain (Škola žien, 1981), Karol IV. (Jánošík podľa Vivaldiho, 1983).
Z novších inscenácií spomeňme postavu Otca Zobara v muzikáli Cigáni idú do neba, Brasseta v komédii Charlyeho teta, Pierra Bauchardona v  muzikáli Mata Hari, Harryho Dangla  v komédii Sluha dvoch šéfov či Spritzera v muzikáli Hairspray.
Za postavu Voltaira v muzikáli Madame de Pompadour získal na medzinárodnom muzikálovom festivale v Južnej Kórei cenu za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej postave.

Hral vo viacerých filmoch ako Letokruhy, Do zbrane, kuruci!, Kočka, Vrchárska balada, Miesto v dome, v celom rade televíznych inscenácií ako napr. Dva životy, Divný Janko, Mário a kúzelník, Americká tragédia, Drotárskym chodníkom a seriáloch, pôsobí dlhé roky v rozhlase ( seriál Čo nového, Bielikovci?), jeho výrazný hlas je známy aj z dabingu, venuje sa prednesu poézie.

 

Postavy v predstaveniach

Riaditeľ divadla , Steiner
Pavol Dobšinský, učiteľ
Miroslav Válek, Milan Rúfus
Grimwig
Ray Court

Postavy v predstaveniach - ARCHÍV

František Nádasdy
Pápežský legát
Spritzer
Pierre Bouchardon
Wakefield
Eduard Wachtenberger