BONVIVÁN

BONVIVÁN

muzikál inšpirovaný životom Františka Krištofa Veselého - legendy slovenskej populárnej hudby a zábavného divadla

Muzikál
180 min. s prestávkou
Premiéra 05. máj 2023
Premiéra 05. máj 2023
Veľká sála

Martin Kákoš - Jozef Lenhart

Prijmite pozvanie do jednej malebnej, minulosťou dýchajúcej, secesnej bratislavskej kaviarne. Práve tam sa totiž začína odvíjať životný príbeh známeho bonvivána. Jeho osud zároveň zrkadlí dobu, ktorú prežil nielen on, ale aj celá naša krajina. Naši otcovia či omamy. Inscenácia BONVIVÁN je inšpirovaná životnými zákrutami legendy slovenskej populárnej hudby a zábavného divadla – Františkom Krištofom Veselým. Poodhaľuje oponu divadelného zákulisia, časti slovenskej histórie... Vracia sa k počiatkom vzniku Divadla Nová scéna, zachytáva zrod jeho genia loci.

Predstavenie nie je životopisnou hrou kopírujúcou jednotlivé etapy života konkrétneho umelca. Je akýmsi univerzálnym príbehom umelca v spleti profesionálnych a osobných vzťahov, v súkolí valiacich sa dejín. Je modelom konfrontácie dezilúzie reality s jeho snami a túžbami. Bonviván bol umelec, ktorého ambíciou bolo „len“ zabávať ľudí, poskytnúť im aj napriek ťažkému obdobiu (hospodárska kríza, fašizmus, vojna, nástup komunizmu) chvíle rozptýlenia, radosti a zábavy. Aj preto sa vždy vyhýbal angažovanosti v politických a spoločenských konfliktoch. Nechcel patriť do žiadneho „tábora“ a napriek tomu ho vždy doba dobehla. Aj dnes sa pýtame: Dokáže ostať umelec nestranný, apolitický, „čistý“? Nie je často nedobrovoľne zatiahnutý do „hry mocných“? Musí sa za cenu vlastnej popularity (či vďaka nej?) stať vždy nástrojom manipulácie, zneužívania a spoločenských konfrontácií?

Inscenácia ponúkne divákom silný príbeh, vtipné aj prekvapivé momenty v deji. Retro svieže interpretácie nesmrteľných piesní z repertoáru F. K. Veselého. A to so živým orchestrom!  A tiež nádherné dobové kostýmy vo veľkorysej dekorácii či eleganciu, noblesu, humor, ale aj dramatické zvraty a vtipné bonmoty.

Prijmite ponuku Divadla Nová scéna vydať sa naprieč časom do takej vzrušujúcej doby, sledovať nevšedný príbeh výnimočného človeka a dozvedieť sa niečo o ňom, o krajine, v ktorej sme žili a žijeme, či o nás samotných.

Premiéra 5. máj 2023

» počas predstavenia sa na javisku fajčí 

RÁDIO SLOVENSKO: O Bonvivánovi - Príbeh na týždeň

 

Napísali o nás - recenzia predstavenia - Blog Denníka N: Do Re Mix / Peter Bleha

Obsadenie

Bonviván, v mladom veku
Bonviván, v staršom veku
Gizi, manželka
Konferencier
Lolla, Sára
Riaditeľ divadla , Steiner
Referent, funkcionár HSĽS, tajomník
Pišta, asistent, prvý gardista
Laci, režisér, druhý gardista
Doktor, direktor, gestapák
Filmový agent, herec, Janči
Babuci, matka, domáca
Čašníčka Gréta
Herci, filmový štáb, kolegovia, adepti, pionieri...
Herečky, kolegyne, mníšky, kokety, sekretárky, adeptky, pionierky....
* poslucháči hudobno-dramatického odboru Štátneho konzervatória v Bratislave alebo Divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave

Autorský tím

Námet, RéžiaMartin Kákoš
Libreto, dialógyJozef Lenhart
DramaturgiaSvetozár Sprušanský
KostýmyĽudmila Várossová
ScénaPavol Andraško
Hudobné naštudovanie, Aranžovanie hudbyĽubomír Dolný
ChoreografiaJaroslav Moravčík
KorepetícieĽubomír Dolný, Iveta Weis Viskupová
Asistent réžieLukáš Pavlásek
Asistent choreografieKristína Rosová Moravčíková
ProdukciaJana Kollárová
Fotograf predstaveniaAnton Sládek
InšpíciaDagmar Gucmanová, Marcel Mondočko
Text sledujeDarina Sečanská

Plagát

© 2024 Divadlo Nová scéna Bratislava | Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

Vstupenky, zakúpené online cez www.novascena.sk, budú stornované a finančné prostriedky prevedené do Vašej Online peňaženky na Vašom účte na www.novascena.sk.

Vstupenky, zakúpené v pokladnici divadla, je nutné doniesť (predložiť) do pokladnice divadla - prosíme, sledujte aktualizácie  v rámci otváracej doby pokladniceO vrátenie vstupného za vstupenky zakúpené v pokladnici divadla je možné požiadať aj elektornicky vyplnením formuláru, ktorý nájdete TU:

Formulár na vrátanie vstupeniek z pokladne na účet


KONTAKT: rezervacie@novascena.sk, tel. 02 204 88 555