EQUUS

EQUUS

Psychologická dráma

Činohra
Divadlo Nová scéna

Peter Shaffer

V malom anglickom mestečku oslepil sedemnásťročný chlapec šesť koní. Novinová správa inšpirovala v roku 1973 svetoznámeho britského dramatika a scenáristu Petra Shaffera k napísaniu hry Equus. O dva roky neskôr mu vyniesla Tony Award za najlepšiu hru. V príbehu s atraktívnou detektívnou zápletkou obnažuje tému citovej vykoľajenosti. Psychologická dráma, sprevádzajúca diváka kľukatou cestou odhaľovania tajomstiev duše.

Inscenácia rozpráva o tajomnom bohovi koní, chorých životoch aj o dušiach, ktoré hľadajú nehu. Zároveň kladie nemálo naliehavých otázok. Kto nesie vinu za chlapcov zločin, treba za ním hľadať vplyv bigotnej matky či drastického otca? Zapríčinila nevysvetliteľnú krutosť psychická porucha alebo potlačená sexuálna túžba? Alebo je vinníkom ľahostajnosť okolia?

„Téma náboženstva je ďalšou hlavnou líniou inscenácie. Som ateista, ale akceptujem všetky vierovyznania, ktoré neubližujú človeku alebo spoločnosti. Zlý výklad viery však môže mať fatálne následky – príklad toho nachádzame aj v hre Equus. Shaffer v hre načrtáva, že je proti zlému pochopeniu náboženstva. Z našej strany je to veľký výkričník, že sloboda slova a sloboda ľudskosti musí mať takisto právo, nielen božské práva a povinnosti,“ pokračoval hosťujúci režisér.

Najťažšie bolo podľa neho dešifrovať Shafferov text, v ktorom je množstvo filozofických, náboženských aj politických odkazov. Zbaviť ho týchto nánosov a množstva slov „urečneného“ autora. Má rád strohé vety, strohé myšlienky a temporytmus 21. storočia, aj preto s dramaturgičkou Miriam Kičiňovou predlohu pol roka upravovali a hľadali najdôležitejšie motívy.

Postavu mladého zločinca Alana Stranga, ktorého pred ôsmimi rokmi hral v londýnskej inscenácii Harrym Potterom preslávený Daniel Radcliffe, zveril režisér Dávidovi Hartlovi.  „Môj hrdina je od začiatku do konca na javisku nahý. Nie fyzicky, ale duševne,“ vysvetlil Dávid Hartl. Režisér dodal, že fyzická nahota je zhmotnením duše.

Premiéra: 27. 3. 2015

 

 

Martin Dysart
Alan Strang
Dora Strangová
Frank Strang
Hesther Salomonová
Jill Masonová
Harry Dalton
Réžia a preklad Michal Náhlik
Dramaturg Miriam Kičiňová
Kostýmy Lenka Kadlečíková
Scéna Anita Szökeová
Hudba Juraj Haško
Hudobné naštudovanie Ľubomír Dolný
Asistent réžie Róbert Halák
Preklad Danica Haláková
Inšpicia Dagmar Gucmanová/Marcel Mondočko
Text sleduje Darina Sečanská
© 2018 Divadlo Nová scéna Bratislava | Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

Vstupenky, zakúpené online cez www.novascena.sk, budú stornované a finančné prostriedky prevedené do Vašej Online peňaženky na Vašom účte na www.novascena.sk.

Vstupenky, zakúpené v pokladnici divadla, je nutné doniesť (predložiť) do pokladnice divadla - prosíme, sledujte aktualizácie  v rámci otváracej doby pokladniceO vrátenie vstupného za vstupenky zakúpené v pokladnici divadla je možné požiadať aj elektornicky vyplnením formuláru, ktorý nájdete TU:

Formulár na vrátanie vstupeniek z pokladne na účet

 

KONTAKT: rezervacie@novascena.sk, tel. 02 204 88 555