HRA PRE DVOCH

HRA PRE DVOCH

Dych vyrážajúci a nesmierne autentický herecký duet, ktorý stiera hranice medzi divadlom a realitou.

Činohra
120 min.
Premiéra 16. február 2023
Premiéra 16. február 2023
Štúdio Olympia

Tennessee Williams

 

Divadlo Nová Scéna  uvádza v českej a slovenskej premiére text titana americkej realistickej drámy Tennesseeho Williamsa – Hru pre dvoch (v origináli The two – character play alebo tiež Out Cry v jednej zo svojich alternatívnych verzií).

Tragifraška na hranici psychologického thrilleru sleduje príbeh dvoch hercov Claire a Feliceho, ktorých na konci turné opúšťa ich herecká spoločnosť a ostávajú napospas jeden druhému, aby odohrali jedinú inscenáciu, ktorú v  tomto zložení môžu hrať - Hru pre dvoch - príbeh súrodencov, ktorých spája hrôzostrašná minulosť.
Zdá sa však, že táto hra je oveľa bližšie realite, ako sa na prvý pohľad zdalo... alebo je všetko inak?
Hranice reality a divadla sa stierajú a nikto si nie je úplne istý, čo je skutočnosť a čo je divadlo. Tají nám tu niekto niečo? Kto uniká pred kým? Dokáže vzťah fungovať na existenčnej závislosti jedného na druhom  a ako dlho môžeme unikať pred sebou samým, kým sa neponoríme do nevyhnutného šialenstva?

Dá sa povedať, že Hra pre dvoch je čiastočne autobiografická a je považovaná za jeho najosobnejšiu interpretáciu. Postava Clare voľne vychádza z Williamsovej sestry Rose a herec Felice a postava Felice zo samotného Williamsa. Williamsovi trvalo viac ako desať rokov, kým ju napísal. Svetovú premiéru mala v decembri 1967 v Londýne v divadle Hampstead Theatre.
Hra pre dvoch je ukážkou Williamsovej brilantnej charakterokresby a jeho typickej precióznosti pri písaní ženských postáv. Text, ktorý samotný Williams označil za svoj najkrajší text od jeho emblémovej hry Električka zvaná Túžba, patrí k autorovým najexperimentálnejším a posúva ho na jeden stupeň k autorom ako Ionesco, Pirandello a Samuel Beckett. 

„Moja najkrajšia hra od čias Električky, samotné srdce môjho života.“ (Tennessee Williams)


Inscenáciu svojim nezameniteľným rukopisom obohatí enfant terrible českého a slovenského divadla Tomáš Procházka, ktorý na Slovensku režíruje po dlhšom čase.

Divadlo Nová scéna aj týmto počinom nadväzuje na líniu inscenácií „Off Nová scéna“ v Štúdiu Olympia, v ktorej otvára dvere aj novým odvážnejším divadelným žánrom, činohre a mladej generácii najtalentovanejších tvorcov. 

Obsadenie

Autorský tím

Réžia, scéna Tomáš Procházka 
Dramaturgia Andrea Bučko
Kostýmy Marína Žiaková
Preklad Zuzana Hekel
Autor hudby Nikolaj Nikitin

 

Plagát

© 2018 Divadlo Nová scéna Bratislava | Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

Vstupenky, zakúpené online cez www.novascena.sk, budú stornované a finančné prostriedky prevedené do Vašej Online peňaženky na Vašom účte na www.novascena.sk.

Vstupenky, zakúpené v pokladnici divadla, je nutné doniesť (predložiť) do pokladnice divadla - prosíme, sledujte aktualizácie  v rámci otváracej doby pokladniceO vrátenie vstupného za vstupenky zakúpené v pokladnici divadla je možné požiadať aj elektornicky vyplnením formuláru, ktorý nájdete TU:

Formulár na vrátanie vstupeniek z pokladne na účet

 

KONTAKT: rezervacie@novascena.sk, tel. 02 204 88 555