HRA PRE DVOCH

HRA PRE DVOCH

Nesmierne autentický herecký duet, ktorý stiera hranice medzi divadlom a realitou.

Činohra
90 min.
Premiéra 16. február 2023
Premiéra 16. február 2023
Štúdio Olympia

HRA PRE DVOCH  (THE TWO-CHARACTER PLAY)  
Tennessee Williams


Hru THE TWO CHARACTER PLAY uvádzame na základe špeciálnej dohody s The University of the South, Sewanee, Tennessee.”

Divadlo Nová scéna  uvádza v českej a slovenskej premiére text velikána americkej realistickej drámy Tennesseeho Williamsa – Hra pre dvoch (v origináli The two – character play alebo tiež Out Cry ).

Tragifraška na hranici psychologického thrilleru sleduje príbeh dvoch hercov Clare a Feliceho, ktorých na konci turné opúšťa ich herecká spoločnosť a ostávajú napospas jeden druhému, aby odohrali jedinú inscenáciu, ktorú v  tomto zložení môžu hrať - Hru pre dvoch - príbeh súrodencov, ktorých spája hrôzostrašná minulosť.
Zdá sa však, že táto hra je oveľa bližšie realite, ako sa na prvý pohľad zdalo... alebo je všetko inak?
Hranice reality a divadla sa stierajú a nikto si nie je úplne istý, čo je skutočnosť a čo je divadlo. Tají nám tu niekto niečo? Kto uniká pred kým? Dokáže vzťah fungovať na existenčnej závislosti jedného na druhom a ako dlho môžeme unikať pred sebou samým, kým sa neponoríme do nevyhnutného šialenstva?

Dá sa povedať, že Hra pre dvoch je čiastočne autobiografická a je považovaná za autorovu najosobnejšiu interpretáciu. Postava Clare voľne vychádza z Williamsovej sestry Rose a postava Feliceho zo samotného Williamsa. Williamsovi trvalo viac ako desať rokov, kým ju napísal. Svetovú premiéru mala v decembri 1967 v londýnskom divadle Hampstead Theatre.
Hra pre dvoch je ukážkou Williamsovej brilantnej charakterokresby a jeho typickej precióznosti pri písaní ženských postáv. Text, ktorý samotný Williams označil za svoj najkrajší text od jeho emblémovej hry Električka zvaná Túžba, patrí k autorovým najexperimentálnejším a posúva ho na jeden stupeň k autorom ako Ionesco, Pirandello a Samuel Beckett. 

„Moja najkrajšia hra od čias Električky, samotné srdce môjho života.“ (Tennessee Williams)

Inscenáciu svojim nezameniteľným rukopisom obohatí enfant terrible českého a slovenského divadla Tomáš Procházka, ktorý na Slovensku režíruje po dlhšom čase.

Divadlo Nová scéna aj týmto počinom nadväzuje na líniu inscenácií „Off Nová scéna“ v Štúdiu Olympia, v ktorej otvára dvere aj novým odvážnejším divadelným žánrom, činohre a mladej generácii najtalentovanejších tvorcov. 

Záznam odbornej debaty, ktorú viedla dramaturgička Andrea Bučko so psychológmi Martinou Bačovou a Michalom Bačom z Ligy za duševné zdravie po predstavení T. Williamsa HRA PRE DVOCH dňa 1.6.2023.

ZÁZNAM DISKUSIE PO PREDSTAVENÍ


⇒ Rozprávali sa na tému trauma, o tom ako rozpoznať prvé znaky toho, kedy už my alebo naši blízki potrebujeme odbornú pomoc a ako sa vôbec začať starať o svoju dušu. Lebo tak, ako sa často vieme postarať o svoje telo, málokedy trénujeme aj svoj mentálny svet.

Premiéra 16. február 2023

» predstavenie vhodné pre divákov od 15 rokov 
» inscenácia obsahuje expresívne výrazy
» počas predstavenia sa na javisku fajčí   
» v predstavení sa používajú efektové svetlá

Obsadenie

Autorský tím

AutorTennessee Williams
PrekladZuzana Hekel
HudbaNikolaj Nikitin
Réžia, ScénaTomáš Procházka
DramaturgiaAndrea Bučko
KostýmyMarína Žiaková
Rekvizity, Inšpícia, Text sledujeKristián Mokrý
Fotograf predstaveniaRóbert Tappert

Plagát

© 2024 Divadlo Nová scéna Bratislava | Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

Vstupenky, zakúpené online cez www.novascena.sk, budú stornované a finančné prostriedky prevedené do Vašej Online peňaženky na Vašom účte na www.novascena.sk.

Vstupenky, zakúpené v pokladnici divadla, je nutné doniesť (predložiť) do pokladnice divadla - prosíme, sledujte aktualizácie  v rámci otváracej doby pokladniceO vrátenie vstupného za vstupenky zakúpené v pokladnici divadla je možné požiadať aj elektornicky vyplnením formuláru, ktorý nájdete TU:

Formulár na vrátanie vstupeniek z pokladne na účet


KONTAKT: rezervacie@novascena.sk, tel. 02 204 88 555