MÁRIA TERÉZIA #posledná milosť

MÁRIA TERÉZIA #posledná milosť

Pôvodný slovenský muzikál o výnimočnej panovníčke a žene

Muzikál
160 min.
Premiéra 22. marec 2019
Premiéra 22. marec 2019
Veľká sála

Gombár - Horňák - Brezáni

Pôvodný slovenský muzikál MÁRIA TERÉZIA #posledná milosť prináša teda príbeh dvoch žien. Výnimočnej panovníčky, ktorá ovplyvnila chod dejín v našom stredoerópskom priestore a bola nositeľkou hodnôt, na ktorých stojí dnešná Európa. Bola mocnou političkou medzi mužmi - panovníkmi, ale aj ľúbiacou a zraniteľnou ženou medzi mužmi - slabochmi. Dramaticky konšpiratívne aj čisto ľudské súradnice, osobné aj politické priesečníky v zložitom živote výnimočnej ženy. A súčasne muzikál prináša aj príbeh jednoduchého dievčaťa, ktoré pre jej výnimočné schopnosti chcú odsúdiť a upáliť. Osudy oboch žien sa v muzikáli prelínajú, až sa v závere fatálne pretnú.

Obe ženy si musia v čisto mužskom svete nájsť svoje miesto i hľadať stratenú lásku...Režisér, autor libreta i časti textov piesní Dodo Gombár: „Nepokúšame sa o historický dokument, aj keď mnohé postavy viedenského dvora, ktoré sa v našom muzikáli objavujú, ako napr. generál Hadík, Barón von Trenck či osobný lekár Gerard van Swieten, skutočne existovali. Rovnako boj o moc a konflikt s pruským kráľom Fridrichom II. Fabulácia nastáva v príbehu Magdalény, ktorú jej schopnosť liečiť, vidieť do duše a minulosti ľudí, dovedie k intrigám, závisti a obvineniu z bosoráctva."

Zámerom autorov preto bolo nehistorizujúci muzikálový príbeh podporiť aj súčasnou hudbou skúseného autora Ľubomíra Horňáka: „V tomto prípade sa hudba rodila na texty. S režisérom Gombárom sme sa zhodli, že klasický hovorený text vymeníme za rytmizovaný. Herci tak majú naozaj náročnú úlohu prechádzať z takéhoto rytmického rozprávania do spevu a naopak. Najviac sa to prejavuje v postave mladého Jozefa II., ktorý bol rebelom a jeho spev môže pripomínať rap...Okrem toho máme na javisku živú kapelu, čo vždy dodáva predstaveniam autenticitu a možno občas aj nedokonalosť. Chceme však, aby divák vnímal, ako poctivo hudba vzniká."

Slovenská premiéra 22. a 23. marca 2019

Autorský tím

Dramatizácia, RéžiaJozef Gombár
Texty piesníMarián Brezáni
HudbaĽubomír Horňák
ScénaLucie Labajová
KostýmyHana Knotková
ChoreografiaJán Ševčík
Svetelný dizajnOndrej Kaprálik
ProjekcieMatúš Astrab
Asistent réžieHana Hančinová
Pomocný asistent réžieLukáš Pavlásek
Asistent choreografieNatália Cipárová
GrafikĽuboš Gondáš

Médiá

Videozáznam

K úspešnému spusteniu videozáznamu potrebujete:

  • kúpiť online vstupenku
  • jedna online vstupenka umožňuje sledovať podujatie v jednom okamihu len na jednom zariadení
  • platnosť vstupenky nie je obmedzená na konkrétny dátum
  • vstupný kód online vstupenky platí 24 hodín od zadania do systému, môžete si ho pozrieť aj viackrát
  • videozáznam je možné kedykoľvek zastaviť, pauznúť či pretočiť na inú scénu, 
  • online vstupenku si zakúpite kliknutím na tlačidlo „Kúpiť“
  • po úspešnom uskutočnení platby Vám budú vstupenky s kódom odoslané na e-mail
  • po zadaní kódu, stačí kliknúť na tlačidlo „Pozerať“.
Informácie k záznamu

Informácie k záznamu

Záznam predstavenia bol natočený počas predstavenia s divákmi 24. 5. 2019, počas bežného predstavenia s divákmi, nevznikal prioritne s cieľom verejného šírenia.

Plagát

© 2024 Divadlo Nová scéna Bratislava | Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

Vstupenky, zakúpené online cez www.novascena.sk, budú stornované a finančné prostriedky prevedené do Vašej Online peňaženky na Vašom účte na www.novascena.sk.

Vstupenky, zakúpené v pokladnici divadla, je nutné doniesť (predložiť) do pokladnice divadla - prosíme, sledujte aktualizácie  v rámci otváracej doby pokladniceO vrátenie vstupného za vstupenky zakúpené v pokladnici divadla je možné požiadať aj elektornicky vyplnením formuláru, ktorý nájdete TU:

Formulár na vrátanie vstupeniek z pokladne na účet


KONTAKT: rezervacie@novascena.sk, tel. 02 204 88 555