OBCHOD NA KORZE

OBCHOD NA KORZE

Americký muzikál podľa novely Ladislava Grosmana a rovnomenného oscarového filmu

Muzikál
180 min. s prestávkou
Premiéra 28. marec 2014
Premiéra 28. marec 2014

OBCHOD NA KORZE
(The Shop on the main Street)
Libreto a texty piesní: Bernard Spiro
Hudba: David Nagy
Video zo skúšok inscenácie, režisér Peter Oravec.
Video z hlavnej skúšky: O.Kovaľ, Cs.Kassai, K.Čálik, L.Haverl, B.Turzonovová, Z.Kronerová

Americký muzikál podľa novely Ladislava Grosmana a rovnomenného oscarového filmu (v hlavnej úlohe s Jozefom Kronerom a Idou Kamińskou).

Európska premiéra: 28.marec 2014 Divadlo Nová scéna Bratislava

Dej muzikálu sa odohráva v júni roku 1942, teda v období, kedy sa novovzniknutý Slovenský štát prostredníctvom Hlinkových gárd podieľal na deportácii židovských občanov zo Slovenska.
Muzikál je tragikomickým príbehom jednoduchého stolára Tóna Brtka, ktorý sa vďaka svojmu švagrovi, miestnemu veliteľovi Hlinkovej gardy, stáva arizátorom a získa skrachovanú galantériu, patriacu staršej židovskej vdove Rozálii Lautmanovej.
Tematizuje schopnosť autoritatívneho režimu zatiahnuť do svojho súkolia aj bezúhonného človeka, ktorý sa potom márne snaží vyrovnať s výčitkami vlastného svedomia. Tlak udalostí dovedie Tóna Brtka k hraničnej životnej situácii.
Cez príbeh obyčajného stolára Tóna Brtka rozvíja podobenstvo o zodpovednosti človeka nielen za svoj život, ale aj za životy ľudí okolo neho, príbeh o zvlčilosti doby, ktorá vôbec nemusí byť len minulosťou, ale ktorá sa znovu a znovu vracia v rôznych podobách aj v súčasnosti. A je len vecou svedomia každého súčasníka, či sa k takýmto reinkarnáciám fašizmu či nacizmu či národného socializmu či klérofašizmu postaví zoči - voči alebo sa otočí chrbtom...
Obchod na korze je o zlyhaní ľudského charakteru, ale aj celej spoločnosti. Otvára temné obdobie a zároveň vedome nepriznávané dedičstvo Slovenského štátu, s ktorým sa naša spoločnosť doteraz celkom nevyrovnala.


dĺžka predstavenia: 180 min. s prestávkou

 

Obsadenie

Mestská kapela

Študenti Konzervatória v Bratislave

Autorský tím

PrekladKatarína Labajová
Texty piesníJán Štrasser
RéžiaPeter Oravec
DramaturgiaSlavka Civáňová
ScénaPavol Andraško
Hudobné naštudovanieĽubomír Dolný
KostýmyĽudmila Várossová
ChoreografiaMarián Hlavatý
ProjekcieErik Bartoš
Asistent réžieMarcel Mondočko

Plagát

© 2024 Divadlo Nová scéna Bratislava | Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

Vstupenky, zakúpené online cez www.novascena.sk, budú stornované a finančné prostriedky prevedené do Vašej Online peňaženky na Vašom účte na www.novascena.sk.

Vstupenky, zakúpené v pokladnici divadla, je nutné doniesť (predložiť) do pokladnice divadla - prosíme, sledujte aktualizácie  v rámci otváracej doby pokladniceO vrátenie vstupného za vstupenky zakúpené v pokladnici divadla je možné požiadať aj elektornicky vyplnením formuláru, ktorý nájdete TU:

Formulár na vrátanie vstupeniek z pokladne na účet


KONTAKT: rezervacie@novascena.sk, tel. 02 204 88 555