RASPUTIN

RASPUTIN

Pôvodný slovenský muzikál o výnimočnej osobnosti ruských dejín

Muzikál
120 min.
Premiéra 14. september 2018
Premiéra 14. september 2018
Veľká sála

Ďurovčík - Leško - Štrasser

Pôvodný slovenský muzikál zachytáva dramatické momenty zo života najpodivuhodnejšieho muža ruských dejín, ktoré zmenili beh sveta. Do osudu Ruska začal Rasputin významným spôsobom zasahovať v roku 1905, krátko po tom, čo prišiel do Petrohradu zo zapadnutej sibírskej dediny. Miesto, ktoré zaujal pri cárskom dvore, potvrdzuje, ako jedna jediná osobnosť môže v dejinách zohrať zásadnú úlohu. Dodnes nie je známe, čím presne Rasputin očaril alebo skôr uriekol cárovnú Alexandru Fiodorovnu, v každom prípade však vďaka nemu zostal nažive ťažko chorý cárovič Alexej. Rodina cára Mikuláša II. sa tak ocitla pod vplyvom tohto záhadného, nevzdelaného, ale svojím spôsobom geniálneho človeka zvrátených mravov a nízkeho pôvodu. Mal šťastie a neuveriteľný herecký talent? Ovládal niečo ako alternatívne liečiteľstvo, sugesciu a hypnózu? Na diváka čaká inscenácia mnohých otáznikov, ale aj silného náboja expresivity a tajomstva. Špičkoví muzikáloví tvorcovia v spojení s atraktívnou témou, obsahujúcou konflikt človeka s Bohom a spoločnosťou - konflikt plný mystiky a vášne - sú zárukou výnimočného scénického diela.

Život a osud Rasputina zaujal Jána Ďurovčíka už dávnejšie: "Téma Rasputina je krásna v tom, že nedáva odpoveď. Náš muzikál nie je historickým dokumentom, skôr freskou o pocitoch z jeho príbehu. Pocitoch, ktoré sú tak blízke pocitom, aké práve prežívame..... Bol Rasputin svätcom či podvodníkom ? Viedol ho boh či diabol? Kto to vie. Na túto otázku nepoznám odpoveď, tak ako dnes nepoznáme odpovede na mnoho, mnoho otázok ..... potrebujem chrám čistej mysle, tak ako znejú posledné slová inscenácie ... chrám dnes chýba nám"

Autorom libreta, choreografom a režisérom je Ján Ďurovčík, autorom hudby Henrich Leško a pod texty piesní je podpísaný Ján Štrasser. V hlavnej úlohe Rasputina - bizarnej a záhadnej osoby ruských i svetových dejín - sa v alternácii predstavia členovia hereckého súboru DNS Patrik Vyskočil a Dárius Koči. V postavách cárovnej alternujú Katarína Hasprová a Miroslava Gális Partlová, cára hrajú Martin Hudec a Lukáš Pišta.

premiéry: 14. a 15. septembra 2018

Autorský tím

Námet, Námet, koncept, libreto, Réžia, ChoreografiaJán Ďurovčík
Texty piesníJán Štrasser
HudbaHenrich Leško
ScénaMarek Hollý
KostýmyLucia Šedivá
Asistent réžieMartin Hudec
Asistent choreografieMarianna Paulíková
Hudobná nahrávkaX Y

Médiá

Videozáznam

Informácie k záznamu

Informácie k záznamu

Záznam predstavenia bol natočený 5. 10. 2018 počas bežného predstavenia s divákmi, nevznikal prioritne s cieľom verejného šírenia.

Plagát

© 2024 Divadlo Nová scéna Bratislava | Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

Vstupenky, zakúpené online cez www.novascena.sk, budú stornované a finančné prostriedky prevedené do Vašej Online peňaženky na Vašom účte na www.novascena.sk.

Vstupenky, zakúpené v pokladnici divadla, je nutné doniesť (predložiť) do pokladnice divadla - prosíme, sledujte aktualizácie  v rámci otváracej doby pokladniceO vrátenie vstupného za vstupenky zakúpené v pokladnici divadla je možné požiadať aj elektornicky vyplnením formuláru, ktorý nájdete TU:

Formulár na vrátanie vstupeniek z pokladne na účet


KONTAKT: rezervacie@novascena.sk, tel. 02 204 88 555