TISÍCDEVÄŤSTO

TISÍCDEVÄŤSTO

komorná hra o legendárnom pianistovi

Činohra
100 min.
Premiéra 10. máj 2022
Premiéra 10. máj 2022
Štúdio Olympia

Alessandro Baricco

„My sme hrali hudbu. S ním to bolo inak. On hral... Tie veci neexistovali predtým, ako ich zahral on, chápete? Neboli nikde. A keď vstal od klavíra, už zase neboli.“

Tisícdeväťsto. To nie je číslo. Je to meno – meno legendárneho pianistu, ktorého poznali všetci pasažieri parníka Virginian a nielen oni. Loď bola jeho domovom, nikdy ju neopustil, no vo svojej fantázii navštívil mnohé miesta, ochutnal stovky jedál, dokázal cítiť tisíce vôní. K šťastiu nepotreboval nič, len klavír a príbehy cestujúcich.
Tak o legendárnom pianistovi hovorí rozprávač v hre známeho talianskeho autora Alessandra Baricca. Baricco stvoril fascinujúceho hrdinu, geniálneho samouka, trochu zvláštneho chlapíka, ktorý z pohľadu sveta “tam vonku” neexistoval, a predsa o ňom a jeho hudbe toľkí počuli. A hoci celý život strávil zavretý v obmedzenom priestore lode, bol slobodnejší než mnohí z nás...

O živote Tisícdeväťsto sa dozvedáme ústami jediného herca, ale akoby sme sa spolu s ním ocitli na zaľudnenej palube Virginianu, kde každý večer kapela hrá jazz, občas niekto dostane morskú chorobu a kdesi vo vzdialenom svete sa odohrávajú dejiny. Tisícdeväťsto je príbeh o priateľstve, o zmysle bytia, o obyčajných veciach a o výnimočnosti.

Inscenácia je prvým projektom novej dramaturgickej línie „Off Nová scéna“ v Štúdiu Olympia, v ktorej otvárame dvere odvážnejším divadelným žánrom a chceme predstaviť nové talenty. Spoznáte vďaka nej mladého, no už renomovaného režiséra Matúša Bachynca a tiež mimoriadne talentovaného mladého herca Jána Cibulu.

Nasadnite spolu s nami na parník Virginian a nechajte sa unášať strhujúcou hudbou i nezabudnuteľným príbehom mimoriadneho človeka. Láskavý, vtipný a nesmierne autentický herecký i hudobný koncert mladého herca Jána Cibulu, Vás nenechá chladnými. V kombinácii so skvelým textom od Alessandra Baricca tvoria dokonalú kombináciu na príjemný večer s hlbokým umeleckým zážitkom.

Premiéra: 10. mája 2022, Štúdio Olympia

» predstavenie vhodné pre divákov od 15 rokov 
» počas predstavenia sa na javisku fajčí   

Obsadenie

Tisícdeväťsto

Autorský tím

Preklad Barbora Vallová
Réžia Matúš Bachynec
Dramaturgia Martina Mašlárová
Scéna Barbora Šajgalíková
Kostýmy Ján Husár

Plagát

© 2023 Divadlo Nová scéna Bratislava | Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

Vstupenky, zakúpené online cez www.novascena.sk, budú stornované a finančné prostriedky prevedené do Vašej Online peňaženky na Vašom účte na www.novascena.sk.

Vstupenky, zakúpené v pokladnici divadla, je nutné doniesť (predložiť) do pokladnice divadla - prosíme, sledujte aktualizácie  v rámci otváracej doby pokladniceO vrátenie vstupného za vstupenky zakúpené v pokladnici divadla je možné požiadať aj elektornicky vyplnením formuláru, ktorý nájdete TU:

Formulár na vrátanie vstupeniek z pokladne na účet


KONTAKT: rezervacie@novascena.sk, tel. 02 204 88 555