ZEM PAMÄTÁ

ZEM PAMÄTÁ

Hudobná biografia Karola Duchoňa - HOSŤOVANIE, Slovenské komorné divadlo z Martina

Činohra
120 min.
Premiéra 29. marec 2019
Premiéra 29. marec 2019
Veľká sála

Hosťujúce predstavenie - Slovenské komorné divadlo Martin

Karol Duchoň bol jedným z najväčších talentov slovenskej populárnej hudby sedemdesiatych rokov minulého storočia. Prirovnávali ho ku Karlovi Gottovi, označovali ho za slovenského Toma Jonesa.
Narodil sa 21. apríla 1950 v Galante, celé detstvo a mladosť prežil v Jelenci neďaleko Nitry, kde si spolu so svojim bratrancom založil svoju prvú hudobnú skupinu. Ako osemnásťročný sa prihlásil do speváckej súťaže o Zlatú vločku Calexu, ktorú s piesňou Petra Nováka vyhral. Tam sa začala jeho kariéra.

Vystriedal mnoho orchestrov a skupín, hral u Braňa Hronca, Juraja Velčovského, Emila Frátrika, Ľuba Beláka, Vlada Valoviča, či Pavla Zajačka. Založil vlastnú hudobnú skupinu Prognóza. V roku 1973 získal striebornú Bratislavskú lýru za pieseň Chvála humoru, ktorú naspieval s Evou Kostolányiovou a vrchol prišiel v roku nasledujúcom, keď na Lýre zvíťazil s piesňou Zem pamätá. Po úspechoch sa Karol Duchoň stal dobrým vývozným artiklom socialistickej kultúry, absolvoval turné po Nemecku, Sovietskom
zväze, Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, či Juhoslávii. Azda najdôležitejšími zahraničným angažmánom bolo vystúpenie v japonskom Tokiu a francúzskom Cannes.

V súkromnom živote sa oženil s Elenou Šurákovou, narodila sa im dcéra Danka. Manželský život však trpel jeho pracovnou vyťaženosťou a svoju rolu zohral i alkohol, ktorý spôsobil nastupujúce zdravotné problémy. Iba desať dní po rozvode sa opäť oženil. Jeho druhou manželkou sa stala Alena Čermáková, s ktorou však strávil iba pár mesiacov. V septembri 1985 ho hospitalizovali  a 5. novembra 1985 vo veku 35 rokov zomrel.

Karol Duchoň žil svoj život naplno a veľmi rýchlo sa opotreboval. Najväčším jeho problémom však nebol alkohol, ten bol iba dôsledkom skutočnosti, že sa mladý a talentovaný človek, z veľmi jednoduchého vidieckeho prostredia, nedokázal vyrovnať so slávou a úspechom.
Súčasnosť Karolovi Duchoňovi praje. Jeho piesne sa vrátili do rádií, vzniklo mnoho cover verzií, vrátil sa na diskotéky, počúvajú ho teenageri.
V autorskej hre SKD Martin prichádza ako zaujímavá dramatická postava na divadelné javisko.

Róbert Mankovecký
(z bulletinu ku hre)

Text inscenácie čerpá východiská z osobných výpovedí: Eleny Duchoňovej, Ľuda Kuruca, Pavla Ribariča a Štefana Juríka, a tiež z výpovedí Dušana Grúňa, Evy Mázikovej, Marcely Laiferovej, Karla Gotta, Karola Duchoňa st., Dany Duchoňovej, Ľuba Beláka, Juraja Velčovského, Pavla Zelenaya, Petra Hanzelyho, Iva Hellera, Borisa Filana, Júliusa Kinčeka a Braňa Hronca.

Významným zdrojom pre tvorcov bola kniha Karol Duchoň - Muž s veľkým srdcom od Romana Slušného.

⇒ www.skdmartin.sk

Obsadenie

Karol Tomáš Grega (gitara, heligónka)
Otec a iné František Výrostko
Mama a iné Eva Gašparová
Elena, Zdena a iné Barbora Palčíková
Eva, Eva, Alena a iné Alena Pajtinková
Učiteľ, Novinár a iní Tomáš Mischura
Milan, Laco, Jaro a iní Marek Geišberg (gitara)
Paľo, Vlado, Emil a iní Daniel Žulčák (basová gitara)
Dušan, režisér, Juraj a iní Róbert Mankovecký (klávesové nástroje)
Ivo, súdruh a iní Marián Frkáň (bicie nástroje)

 

Autorský tím

Libreto, scénická koncepcia Jiří Havelka
Text Jiří Havelka, Róbert Mankovecký
Dramaturgia Róbert Mankovecký
Scéna Lucia Škandíková
Asistentka scénografie Pavlína Chroňáková
Kostýmy Tereza Kopecká
Hudobné naštudovanie Róbert Mankovecký
Pohybová spolupráca Ján Ševčík

 

Plagát

© 2023 Divadlo Nová scéna Bratislava | Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

Vstupenky, zakúpené online cez www.novascena.sk, budú stornované a finančné prostriedky prevedené do Vašej Online peňaženky na Vašom účte na www.novascena.sk.

Vstupenky, zakúpené v pokladnici divadla, je nutné doniesť (predložiť) do pokladnice divadla - prosíme, sledujte aktualizácie  v rámci otváracej doby pokladniceO vrátenie vstupného za vstupenky zakúpené v pokladnici divadla je možné požiadať aj elektornicky vyplnením formuláru, ktorý nájdete TU:

Formulár na vrátanie vstupeniek z pokladne na účet


KONTAKT: rezervacie@novascena.sk, tel. 02 204 88 555