Karol Csino

Mediálne známy slovenský herec, cantilénový a operný spevák / tenor, s profilom všestranného umelca, ktorý vďaka spájaniu svojich schopností a talentu dokáže nájsť široké uplatnenie nielen doma, ale i v zahraničí. Jeho umelecké aktivity sú žánrovo veľmi pestré, pôsobí  v opere, na koncertných gala, v činohre, v televízii a vo filme. Už, ako študent VŠMU sa stal dvorným spevákom hudobného telesa -17‘ Men Big Band, následne finalistom TV súťaže Talent 2000, kde ho spolupráca s Vašom Patejdlom na istý čas posunula do prostredia populárnej hudby. V roku 2002 získal cenu Skokan roka v speváckej ankete Zlatý slávik. V tomto období vydal 2 hudobné albumy Protiklady a Nezvestný.

Rozhodnutie presunúť svoj pracovný život do zahraničia, najmä do Prahy, Viedne a Moskvy mu prinieslo nové príležitosti, nekonečné cestovanie, ale najmä možnosť naučiť sa umelecky prežiť v akomkoľvek prostredí. V tomto období „večne na cestách“ stvárnil množstvo titulných i menších rolí na muzikálovej, činohernej a televíznej scéne častokrát v cudzích jazykoch, naďalej však, ako spevák aktívne hosťoval v rôznych hudobných zoskupeniach a orchestroch.

Zásadným zlomom v jeho umeleckom smerovaní bolo rozhodnutie svoje spevácke remeslo sprofesionalizovať štúdiom opery, ktoré ho výrazne ovplyvnilo a posunulo do inej hudobnej sféry. Operný spev vyštudoval na Štátnom Konzervatóriu v Bratislave u profesorky Boženy Ferancovej, v štúdiu ďalej pokačoval v Opera Belcanto Studio vo Viedni v Masterclass u svetoznámeho tenora, profesora Bojidara Nikolova.

Momentálne je hosťujúcim sólistom v opere Národného divadla Košice (titulná rola - Boris Alex, opereta Vojvodkyňa z Chicaga), spieva tiež v koncertných projektoch Lento Ad Astra, Opera - art & spirit, a v Musiktheater Wien. Okrem opery ostáva naďalej verný i cantiléne, ako jeden z najvýraznejších interprétov piesní Karola Duchoňa účinkuje v hitovom predstavení Na srdci mi hraj, taktiež je sólistom vo svojom koncertnom projekte - Karol spieva Duchoňa. Už viac ako desať rokov je členom a sólistom známeho speváckeho zoskupenia Swing Stars, so zameraním na interpretáciu swingových hitov Franka Sinatru spolu so speváckymi legendami Bercom Baloghom a kubánskym spevákom Lazarom.

Pre svoj kultivovaný verbálny prejav a kvalitné spevácke remeslo je často vyhľadávaný i v kombinácii spevák - moderátor. V súčasnosti sa angažuje najmä v samostatných umeleckých projektoch, ktoré mu do istej miery ponúkajú nezávislosť, flexibilitu a umeleckú slobodu.

Život slobodného umelca si aktívne kompenzuje športom, popri umeleckej práci vyštudoval na Katedre telesnej výchovy a športu kondičné trenérstvo, od detstva sa venoval športovému karate a thaiskému boxu, neskôr presedlal na jazdecký šport, ako bývalý klubový reprezentant v konskom póle výborne jazdí na koni. Zručnosti a koordináciu z úpolových športov využil i v tanci, kde už ako teenager patril v štýle Electric boogie k slovenskej tanečnej špičke. Toho času bol jedným zo základných členov legendárnej break dancovej skupiny Street Breakers.

Zaujímavosťou je, že v časoch covidu sa rozhodol čiastočne presídliť na Gibraltar do španielskej Andalúzie, kde momentálne buduje svoj ďalší pracovný a možno i privátny život, vracia sa teda neustále k tomu čo má najradšej – „Večne na cestách“.   

Viac info na www.karolcsino.com

 

 

Postavy v predstaveniach