BEDÁRI / Les Misérables

BEDÁRI / Les Misérables

Jeden z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias

Muzikál
180 min. s prestávkou
Premiéra 20. september 2019
Premiéra 20. september 2019
Veľká sála

Alain Boublil - Claude-Michel Schönberg

Príbeh o Jeanovi Valjeanovi, galejníkovi na úteku, vychádza z kultového románu francúzskeho klasika Victora Huga „Les Misérables" (1862) a našiel absolútne adekvátne spracovanie v javiskovom muzikálovom stvárnení. V jeho deji sa majstrovsky prelínajú príbehy hlavného hrdinu Jeana Valjeana, jeho neúnavného prenasledovateľa, policajného komisára Javerta, malej siroty Cosetty, ktorá nájde domov a neskôr aj svoju lásku v študentovi Mariusovi, zvrhlej komickej dvojice majiteľov krčmy Thénardierovcov, ktorí prežijú akýkoľvek politický režim. To všetko na pozadí výbušnej doby, v lete roku 1830 v Paríži, kedy vyrastú barikády revolúcie, ktorej sa mnohí hrdinovia tohto príbehu aj zúčastňujú.

Muzikál BEDÁRI francúzskych autorov Alaina Boublila (libreto) a  Claude-Michel Schőnberga (hudba) sa po 39 rokoch od jeho parížskej premiéry dostáva pred slovenských divákov  v prebásnení Jána Štrassera, v réžii a hudobnej supervízii  Marie Zamora a v hlavnej postave Jeana Valjeana sa predstaví Titusz Tóbisz.

Veľkolepá scénická freska, v ktorej sa striedajú davové scény s obrazmi intímnymi, láska s nenávisťou a boj s nádejou v lepší svet. Titul Bedári je náročný aj z pohľadu scénografie (výtvarník scény Petr Hloušek), množstva rekvizít a vyše dvoch stoviek kostýmov, ktoré navrhla kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová. 35 účinkujúcich a 25 členný Symfonický orchester Slovenského rozhlasu dopĺňajú ešte desiatky technikov, osvetľovačov, zvukárov, garderobierok, maskérok, šepkárky a inšpicie v zákulisí. Na chode predstavenia sa tak podieľa 100 ľudí.

Muzikál BEDÁRI mal svetovú premiéru v roku 1980 v parížskom Paláci športu, anglická verzia muzikálu bola prvý krát uvedená v londýnskom Barbican Theatre v roku 1985 a o dva roky neskôr na Broadway. Ide o najslávnejší a najdlhšie hraný divadelný muzikál na svete, ktorý má na svojom konte viac ako 160 medzinárodných ocenení vrátane 8 ocenení Tony Awards.

Originálna londýnska inscenácia v produkcii najväčšieho muzikálového impresária Camerona Mackintosha sa nepretržite uvádza v londýnskej divadelnej štvrti West End od roku 1985 a odohralo sa viac ako 13 000 predstavení. V januári 2010 zarobila londýnska pokladňa Bedárov svoj prvý bilión libier a dodnes je každé predstavenie Les Misérables vypredané a zapísala sa tak do Guinessovej knihy rekordov ako najväčší muzikálový divadelný úspech. Muzikál doteraz videlo viac ako 70 miliónov divákov, uviedli ho v 52 krajinách, viac ako v 400 mestách a v 22 rôznych jazykoch (napr. angličtine, francúzštine, ale aj češtine, maďarčine, maurícijskej kreolčine, fínčine, dánčine, hebrejčine, estónčine, španielčine či kórejčine) a zlomil všetky rekordy uvádzania muzikálov. 

muzikál sprevádza
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu + Klávesy-Matúš Ferko / Dušan Šujan

Slovenské premiéry: 20 a 21. septembra 2019

Upozorňujeme:
» predstavenie vhodné pre divákov od 12 rokov

» v predstavení sa používajú efektové svetlá
» v inscenácii je hlasná streľba

Obsadenie

Jean Valjean

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu

Autorský tím

Napísali Alain Boublil a Claude-Michel Schönberg
Podľa románu   Victora Huga
Hudba Claude-Michel Schönberg
Originálny francúzsky text Alain Boublil a Jean-Marc Natel
Anglický text Herbert Kretzmer
Preklad Katarína Labajová - Pokorná
Prebásnenie textov piesní Ján Štrasser
Réžia a scénická koncepcia Marie Zamora
Koordinácia scénických prvkov Gabriela Petráková
Hudobná supervízia Marie Zamora
Dirigent Peter Valentovič
Hudobné naštudovanie Iveta Weis Viskupová a Peter Valentovič
Zbormajster Iveta Weis Viskupová
Korepetície Matúš Ferko, Iveta Weis Viskupová, Dušan Šujan
Úprava partitúr Juraj Slovík
Choreografia Ján Ševčík
Výtvarník scény Petr Hloušek
Návrhy kostýmov Ľudmila Várossová
Kostýmy Adriena Adamíková
Projekcie Erik Bartoš
Svetelný design Matúš Gazdík a Gabriela Petráková
Asistent réžie Lukáš Pavlásek
Produkcia Hana Zimmermannová
Inšpicia Dagmar Gucmanová a Marcel Mondočko 
Fotograf predstavenia Marek Malůšek

Plagát

© 2024 Divadlo Nová scéna Bratislava | Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

Vstupenky, zakúpené online cez www.novascena.sk, budú stornované a finančné prostriedky prevedené do Vašej Online peňaženky na Vašom účte na www.novascena.sk.

Vstupenky, zakúpené v pokladnici divadla, je nutné doniesť (predložiť) do pokladnice divadla - prosíme, sledujte aktualizácie  v rámci otváracej doby pokladniceO vrátenie vstupného za vstupenky zakúpené v pokladnici divadla je možné požiadať aj elektornicky vyplnením formuláru, ktorý nájdete TU:

Formulár na vrátanie vstupeniek z pokladne na účet


KONTAKT: rezervacie@novascena.sk, tel. 02 204 88 555