Svetové premiéry muzikálu IAGO Janeka Ledeckého

Tlačová správa, Bratislava, 16. September 2016

Svetové premiéry muzikálu IAGO Janeka Ledeckého


Muzikál IAGO
Najväčšia láska, najväčšia zrada.

Tlačová správa, Bratislava 18. septembra 2016

Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 16.a 17. septembra 2016 svetovú premiéru muzikálu IAGO z pera českej hudobnej legendy Janeka Ledeckého.
Klasická Shakespearova dráma Othello je rockovou hudbou prenesená do súčasnej Ženevy a na Stredný Východ. V príbehu, kde intrigy a zrada IAGA zničia lásku Othella a Desdemony sa predstavia také hviezdy muzikálu ako Janek Ledecký alt. Martin Kaprálik /IAGO/, Lukáš Adamec a Lukáš Pišta /Othello/, Mirka Partlová a Dominika Richterová /Desdemona/ a ďalší.
Pre Janeka Ledeckého - českú megahviezdu, autora mnohých úspešných skladieb a držiteľa platinových platní - je IAGO v poradí už štvrtý muzikál. Obrovský úspech zaznamenal v Česku, na Slovensku ale aj v Južnej Kórei a Japonsku jeho prvý muzikál Hamlet, s rovnakým úspechom sa stretli jeho ďalšie muzikály Galileo a Vianočný zázrak:
"Na Novou scénu se vracím čtrnáct let poté, co jsem na vlastní kůži zažil, jak se postarali o mého Hamleta. Pamatuju se, jak jsme tenkrát se scénografem Šimonem Cabanem seděli na premiéře v šesté řadě a on se ke mně při děkovačce naklonil a povídá: "Jsou tři věci, který uměj Slováci daleko nejlíp - indulonu, chemoprén a divadlo." Nevím, jak to momentálně vypadá s tím krémem a lepidlem, ale to divadlo musím po těch letech znovu potvrdit.
Už na konkurzu jsme s režisérem a autorem libreta Robertem Johansonem pochopili, že budeme pracovat s muzikálovou extraligou. A já jsem si byl na oplátku jistý, že práci s Robertem budou milovat. Protože to je zážitek, který bych přál každému, kdo má rád divadlo. A to na Nové scéně mají všichni. Od vrátnice až po ředitelnu. "

S americkým režisérom Robertom Johansonom Janek Ledecký spolupracuje už dlhší čas, výsledkom sú viaceré úspešné inscenovania jeho muzikálu Hamlet v Európe aj Ázii.
Robert Johanson je úspešný americký herec a režisér, jeho kariéra je takmer 20 rokov spojená s Paper Mill Playhouse v New Jersey, kde režíroval 200 muzikálov a činohier a v stovke z nich si zahral hlavné postavy/ Iaga, Romea, Petra Pana atď./ Hral a režíroval v mnohých divadlách aj na slávnej Broadway. Na margo spolupráce na muzikáli IAGO povedal:
"Aké krásne prekvapenia na mňa čakali pri mojom príchode na bratislavskú divadelnú scénu! Aký poklad v podobe mnohých talentovaných hercov - trojitých potešení - výborných v speve, tance aj herectve. Okrem toho, každý z hercov má unikátnu osobnosť a všetci usilovne pracujú s výbornými výsledkami. Pokiaľ ktokoľvek z publika navštívi muzikál IAGO dvakrát a bude tak môcť vidieť obe obsadenia, uvidí aké jedinečné sú všetky charakterizácie postáv. Produkční, technici, výtvarníci a muzikanti z Novej scény sú tiež výborní v tom, čo robia a som vďačný za ich usilovnosť a ich túžbu vytvoriť skvelé dielo. Ale najviac sa teším na slovenských divákov - podľa toho, čo som počul, sú veľmi vrúcni a verní slovenskej umeleckej scéne. Nakoniec by som sa ešte rád úprimne poďakoval riaditeľke DNS Inge Fašiangovej a všetkým na Novej scéne za to, že vdýchli život našej novej inscenácii a privítali muzikál IAGO na svete."

O muzikáli IAGO
NAJVÄČŠIA LÁSKA, NAJVÄČŠIA ZRADA
Geniálna klasická dráma prenesená hudbou do pálčivej súčasnosti.
A rozprávaná tak, ako to prežíva Shakespearov najslávnejší zloduch IAGO
Budete ho milovať...
Jediné, čo sa za posledných desaťtisíc rokov vyvinulo, sú technológie. Ľudské vášne - láska, nenávisť, túžba po moci, žiarlivosť - zostávajú rovnaké ako v dobe kamennej. A človek zostáva voči nim rovnako bezbranný. Či už je vyzbrojený pästným klinom alebo automatickou puškou s laserovým zameriavačom.
William Shakespeare napísal drámu Othello, murín benátsky pre divadlo Globe v roku 1603. Od tej doby uzrel Othello svetlá rámp v stovkách naštudovaní a v tisíckach repríz po celom svete. Dočkal sa tiež šiestich slávnych filmových prepisov. Jediným úspešným pokusom interpretovať Othella hudbou bola zatiaľ Verdiho klasická opera z roku 1887.
Janek Ledecký a Robert Johanson prichádzajú s nečakaným a veľmi atraktívnym uchopením klasiky. Othello, Desdemona, IAGO a ich najbližší sa presúvajú zo Ženevy do pevnosti Citadel na Strednom východe. Tam, kde sa dodnes nevera trestá ukameňovaním.
TIEŽ VÁM NIEKEDY PRIPADÁ, ŽE PRAVDA A LÁSKA VÍŤAZIA LEN NA BILBORDOCH?
WILLIAM SHAKESPEARE TO VEDEL UŽ DÁVNO.
JE TO TAK!
ALE IAGOVA SKAZENOSŤ JE TAKÁ NEODOLATEĽNÁ A JEHO INTRIGY TAKÉ ELEGANTNÉ, ŽE MU BUDETE FANDIŤ, ČI CHCETE ALEBO NIE.
A NAVYŠE:
BUDETE SA PRI TOM SKVELO BAVIŤ!

Svetovú premiéru medzinárodného autorsko-realizačného tímu - muzikál IAGO - uvedie Divadlo Nová scéna v Bratislave 16. a 17. septembra 2016.
Podrobné info o tvorcoch a muzikáli nájdete na www.iagomusical.cz
Kontakt: PR DNS Zuzana Šebestová, zuzana.sebestova@nova-scena.sk, 0918/972 623