Muzikál TURANDOT mieri na Slovensko!

Tlačová správa, Bratislava, 20. Júl 2018

Muzikál TURANDOT mieri na Slovensko!

Vzniká unikátna spolupráca s juhokórejským Medzinárodným muzikálovým festivalom v Daegu!

Divadlo Nová scéna po úspešných vystúpeniach s pôvodnými slovenskými muzikálmi MATA HARI a MADAME DE POMPADOUR na International Musical Festival v Daegu, Južná Kórea (DIMF) opäť nadviazalo s týmto výnimočným festivalom, na ktorom sa každoročne zúčastňujú muzikálové produkcie z celého sveta, unikátnu spoluprácu.
6. júla 2018 generálna riaditeľka DNS Ingrid Fašiangová priamo v Daegu podpísala zmluvu s prezidentom DIMF IK Hyun Changom na uvedenie európskej premiéry pôvodného kórejského muzikálu TURANDOT v Divadle Nová scéna.
Bude to vôbec prvý kórejský muzikál v histórii uvedený v Európe a DNS tak bude prvým európskym divadlom, ktoré bude môcť uviesť tento výnimočný muzikál na svojej scéne v slovenčine a so slovenskými umelcami. Bude vlastníkom licencie na non repliku - čo znamená, že libreto budú môcť tvorcovia realizovať podľa vlastných predstáv.

Podľa slov generálnej riaditeľky Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangovej by sa muzikál TURANDOT v spolupráci s medzinárodným tvorivým tímom mal uviesť na Slovensku v roku 2020:
„Mala som možnosť vidieť tento muzikál priamo na festivale DIMF v Daegu v roku 2016, keď sme tam vystupovali s muzikálom Madame de Pompadour a okamžite ma upútal svojou nádhernou veľkolepou hudbou európskeho typu, svojou výpravnosťou, navyše jeho téma - príbeh princeznej Turandot je nášmu a európskemu divákovi blízka najmä vďaka skvelému opernému spracovaniu. Verím, že takýto exkluzívny ázijský titul spestrí ponuku nášho divadla a prinesie divákom nový a súčasne kvalitný divadelný zážitok.„

Muzikál TURANDOT bol premiérovo uvedený na festivale DIMF v Daegu v roku 2010, odvtedy ho videli na turné desaťtisíce divákov vo viacerých mestách Číny, Južnej Kórei a dodnes sa uvádza s obrovským úspechom v Soule. Autorom scenára je Lee Haeje, autormi libreta sú Lee Haeje a Jang Soyoung , autormi hudby sú Jang Soyoung a Hwang Gyudong .

Festival v Daegu patrí k najväčším muzikálovým festivalom na svete a ponúka tituly tých najprestížnejších svetových muzikálových divadiel . Okrem produkcie muzikálov z Južnej Kórei , radi prinášajú na svoje javiská tituly z európskej produkcie. Veľký úspech tam pred časom zaznamenal napr. muzikál Janeka Ledeckého Hamlet, ktorý uvádzali niekoľko rokov. Za oba pôvodné slovenské muzikály Mata Hari a Madame de Pompadour si z tohto festivalu odniesli naši umelci viacero ocenení - režisér Martin Kákoš ocenenie za najlepšie muzikály na festivale, Sisa Sklovska ocenenia za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej postave (Mata Hari, Madame de Pompadour) a Ján Mistrík za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej postave (Voltair - Madame de Pompadour).