Tlačová správa k premiére tragikomédie Najstaršie remeslo

Tlačová správa, Bratislava, 21. November 2014

Tlačová správa k premiére tragikomédie Najstaršie remeslo

NAJSTARŠIE REMESLO
tragikomédia pre divadelné legendy

Tlačová správa, 4.11. 2014, Bratislava

Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 7. a 8. novembra 2014 premiéry tragikomédie americkej dramatičky, nositeľky Pulitzerovej cen Pauly Vogel „Najstaršie remeslo." V réžii Ľubomíra Pauloviča sa predstavia bývalé dlhoročné herečky Novej scény Ida Rapaičová, Oľga Zöllnerová, Oľga Šalagová, Eva Landlová a Libuša Trutzová. Spolu so Zuzanou Kocúrikovou, Milkou Zimkovou, Majou Velšicovou, Evou Máriou Chalupovou a Elenou Kucharíkovou dostali tieto skúsené herečky opäť príležitosť ukázať publiku svoje herecké umenie.
Päť hrdiniek, s ktorými sa stretávame na lavičke uprostred newyorského Manhattanu, má zriadenú vlastnú firmu, ktorá poskytuje služby onoho druhu. Od praktických výkonov cez účtovníctvo až po tuhý boj s konkurenciou ju udržiavajú už takmer polstoročie. Je pravda, že svoje najlepšie roky už majú dávno za sebou, ale profesionálna hrdosť, láska k svojej práci a neutešené ekonomické pomery ich nútia aj naďalej udržiavať podnik v chode.
Pre režiséra Ľubomíra Pauloviča je to už druhé stretnutie s touto hrou:
"Mňa si hra získala už na prvé prečítanie svojou atraktívnou a exkluzívnou témou. Je mnoho spôsobov, ako sa každý z nás musí často veľmi tuho boriť so životom. Človečina a ľudskosť sú jednými z nosných pilierov tejto hry. Téma hry síce môže zvádzať k bulváru, ale je natoľko dramatická a jej spracovanie zodpovedné a dôsledné, že je to skôr naopak...Príbeh sa vyvíja a napokon končí ako tragikomédia."
S nápadom priniesť tento titul na javisko Novej scény prišiel jej generálny riaditeľ Juraj Ďurdiak: „Je to zriedkavá a vzácna príležitosť, kedy môžeme napriek príbehu, ktorý je trocha šteklivý, nazrieť do najtajnejších zákutí ľudskej duše. V tomto príbehu je humor taký dojemný a vzťahy také humorné, že s radosťou kráčame s postavami hry až k poslednému tanečnému kroku. Lebo život je jeden veľký bláznivý tanec a v poslednom tangu je nám partnerom smrť..."