TS k premiére hudobnej rozprávky BAJAJA

Tlačová správa, Bratislava, 31. Máj 2013

TS k premiére hudobnej rozprávky BAJAJA

BAJAJA
Hudobná rozprávka

Tlačová správa, Bratislava 28.5.2013

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 31.mája o 17.00 hod. premiéru hudobnej rozprávky BAJAJA na motívy rozprávky Boženy Němcovej. Jednoduchý príbeh o čarovnom slovíčku bajaja, o smelom princovi a krásnej princeznej, o drakoch a ich obyčajoch a o kľukatej ceste za šťastím je poslednou premiérou Divadla Nová scéna v tejto sezóne.
„Ide o interaktívny projekt, do ktorého sa zapájajú aj detskí diváci. Sme radi, že máme v divadle inscenáciu, akú sme dlhšie nemali, teda rozprávku pre najmenších divákov už od štyroch rokov", povedal generálny riaditeľ Divadla Nová scéna Juraj Ďurdiak.
Predstavenie je koncipované ako divadlo na divadle - skupina pouličných hercov príde deťom zahrať rozprávku, principál divadla sa mení na šaša, herci na jednotlivé postavy.
„V herectve využívame veľa prvkov commedie dell´arte, veľký priestor má preto humor, nadhľad a improvizácia. Chceli sme, aby naša hudobná rozprávka o princovi Bajajovi bola veselá, vtipná, hravá, aby oslovila najmenších divákov, ale aby pobavila aj rodičov, ktorí s nimi často prichádzajú do hľadiska. Súčasne sme využili veľa prvkov bábkového divadla a tak diváci uvidia na javisku rozprávajúceho koníka, deväťhlavého draka, lietajúce jablko a veľa ďalších rozprávkových predmetov," uviedol režisér predstavenia Peter Oravec.
Text dopĺňajú prekvapivé a pritom jednoducho a detsky chytľavé pesničky a snaha priblížiť sa videniu a očakávaniu dnešných detí sa prejavila tiež vo výprave inscenácie - rozprávkové postavy, kostýmy a scéna sú ako vystrihnuté z detskej omaľovánky, či animovanej rozprávky.
Podľa dramaturgičky predstavenia Slavky Civáňovej je divadelná podoba známeho príbehu o Princovi Bajajovi jednoduchšia a zrozumiteľnejšia pre malého diváka: „Zjednodušili sme dejovú líniu nielen oproti pôvodnej rozprávke Boženy Němcovej, ale aj oproti známej filmovej verzii režiséra Antonína Kachlíka z roku 1971, kde si postavu princa Bajaju zahral Ivan Palúch a postavu princeznej Magda Vášáryová.
Rozprávka Princ Bajaja je o hľadaní šťastia, ku ktorému prídeme len po kľukatej ceste a ktoré sa skrýva v tých najobyčajnejších veciach na svete a za ktorým sa oplatí ísť aj na kraj sveta.
Premiéra hudobnej rozprávky BAJAJA bude v Divadle Nová scéna 31. mája o 17.00 hod.


Rozprávkový tím:

Libreto a texty piesní: Slavka Civáňová
Dramaturgia: Slavka Civáňová
Hudba: Peter Vlčko
Hudobné naštudovanie: Ľubomír Dolný
Kostýmy, scéna: Eva Kleinová
Bábky: Mária Žilíková - Herodeková
Pohybová spolupráca: Marián Hlavatý
Réžia: Peter Oravec

Rozprávkové postavy:

PRINC BAJAJA Dárius Koči
PRINCEZNÁ SLAVENA Miroslava Drínová
KRÁĽOVNÁ DOBROSLAVA Lucia Vráblicová
ŠAŠO - PRINCIPÁL Dávid Hartl
ČARODEJNICA - KONÍK Jana Lieskovská
PISÁR Vladislav Plevčík
ZÁHRADNÍK Lukáš Pišta
KOMORNÁ Andrea Gabrišová
FRANCÚZ, JAPONEC, VIKING Andrea Gabrišová
TATÁR, ARAB, MAĎAR Lukáš Pišta
ANGLIČAN, EGYPŤAN, RUS Vladislav Plevčík
DRAK všetci